Agnes

Agnes https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/bmid_agnes-Z5y-177899.jpg 4 739 203

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites , 2013

Arev122
29.09.2020 5 z 5

Čtivě a románově zpracovaný tragický příběh dle skutečnosti, kdy na Islandu v 19.stol byla provedena poslední poprava. Příběh nutí k zamyšlení, zda to tak opravdu nemohlo být.

osman111
21.08.2020 5 z 5

Komentář jsem se rozhodla napsat az téměř po půl roce po přečtení. I po tak dlouhé době nad touto knihou často přemýšlím. Příběh je tak silný, že ve vás zkrátka něco zanechá. Je mi trochu líto, že tato kniha neni známější, protože je skutečně výjimečná. Pokud bych měla doporučit jen jednu knihu, tak je to právě tato. Jako velké plus hodnotím úžasný popis drsné islandské krajiny. Na Agnes jednoduše nejde zapomenout.

osuška
29.06.2020 5 z 5

Syrový, tragický příběh napsaný na základě skutečných událostí. Dokonale popsaný drsný život a zima na Islandu. Příběh, který zůstane v hlavě. Vzhledem k obsahu knihy je název a obal úplně matoucí.

Fidoo
22.06.2020 5 z 5

Tragický, ale velmi něžně napsaný příběh. Zpověď mladé ženy, která toužila po domově, rodině a lásce.

"...zmařená pouť, která tě zavede všude, ale nenabídne cestu domů, protože žádný domov neexistuje..."

hanulka562
04.06.2020 5 z 5

Velmi působivá kniha, přečetla jsem ji jedním dechem, dokázala mne vtáhnout do děje, jako bych tam sama byla.

mario.nette
21.05.2020 2 z 5

Čekala jsem nějaký wow... a to nepřišlo. Celkem oddechovka :)

klarenzi
15.04.2020 5 z 5

V mé knihovně má své místo už dlouho, ale až teď jsem ji konečně přečetla. A díky za to. Román založený na skutečných událostech, které se odehrály na Islandu v 19. století. Dívka jménem Agnes je odsouzena za vraždu dvou mužů. Než má dojít k samotné popravě, je svěřena pod dohled do rodiny komisaře Jona. Jako kněze, který ji bude připravovat na její nešťastný osud, si vybere mladého pomocného kněze, kterému nikdo moc nevěří. Pomalu se prodíráme celým příběhem, který je neuvěřitelně realisticky napsaný. Jedná se o autorčinu prvotinu a za to obrovská poklona. Dlouho jsem nečetla knihu, která by dokázala tak skvěle vykreslit atmosféru prostředí. Jako bych stála na zeleném kopci a sledovala, co se to na tom Islandu krucinál děje. Cítila jsem vítr, sníh, vlhko, snad i trochu rybinu :D
Pokud bych měla k něčemu přirovnat, dílo mi trochu připomínalo Zázrak od Emmy Donoghue. A ke konci ještě jedno doporučení, nečtěte si doslov autora před dokončením knihy. Já to udělala a zkazila si úplný prožitek.
@klaryctena

luciella10
29.03.2020 4 z 5

Syrové a mrazivé, jako islandská krajina. Začátek se táhl, ale pak se mi kniha dostala pod kůži a musela jsem jí dočíst. Není to kniha, kterou budete číst vícekrát, ale určitě je to kniha, na kterou nezapomenete.

evavolavka
02.03.2020 4 z 5

Krásná kniha. Zváštní. Vracet se k ní nepotřebuju, ale hezké.

Melaanie
24.01.2020 4 z 5

Že začátku jsem měla trošku problém se do knihy začíst, ale jakmile se dej rozběhl, nechtěla jsem přestat. Z knihy na vás dýchá atmosféra Islandu. Příběh byl zajímavý i když nedopadl zrovna šťastně. Proto si myslím, že kniha stojí za přečtení.

Petruš999
12.12.2019 5 z 5

Kniha mě brzy vtáhla do děje a moc jsem si přála,aby to dopadlo jinak, než bylo dopředu jasné. Příběh o poslední popravené ženě na Islandu se zakládá na historických faktech. Dýchala na mě nehostinnost a zároveň krása Islandu.

MíšaS.
05.11.2019 2 z 5

Kniha se mi moc nelíbila. Ze začátku mi trvalo se začíst, pak jsem se celkem i začetla, ale příběh mě nijak zvlášť nezaujal. Ani jedna z postav mi k srdci nepřirostla a bylo mi celkem jedno, jak Agnes dopadne. Dočetla jsem to, protože nerada nechávám knihy nedočtené...

Maanna
17.10.2019 5 z 5

Je to syrový příběh z drsné doby a drsného kraje, kde opravdu člověk téměř cítí všudypřítomný chlad a dělá se mu lehce nevolno z nabízených "lahůdek." I vztahy jsou takové na dřeň ohlodané, bez mnoha slov a sentimentu, což se mi na knize líbilo. Je pravda, že Agnesino vyprávění v kontextu všeobecné málomluvnosti působí trochu nevěrohodně, ale celkové zachycení atmosféry u mě tentokrát převážilo. Ocenila jsem také, že ani v závěru autorka nepodlehla sentimentálním výlevům, ale zůstala v naturalističtější rovině.

Pistácie
09.10.2019 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se dlouho chystala a nakonec jsem se dočkala. Byla ještě lepší, než jsem doufala. Neskutečně silný čtenářský zážitek, který mi už dlouho chyběl. Cítila jsem nutkání číst a být po celou dobu s hrdinkou. Nejradši bych ji držela za ruku a řekla bych jí, že to bude dobrý, ale tušila jsem, jak to dopadne. Autorka nás čtenáře nenechá chvíli oddechnout. Neustále jsem byla v napětí z toho, co přinese další kapitola.

Anie.M
13.08.2019 5 z 5

nemůžu jinak než pět hvězd, celá atmosféra mě vtáhla do příběhu, ze kterého jsem cítila úzkost, ale nešlo khinu odložit a opustit Agnes. velmi barvité popisy života na Islandu počátkem devatenáctého století a zdařilý pohled do jedné opuštěné a podvedené duše. nejprve mi probleskl nápad přečíst si další vyprávění o Agnes Magnúsdóttir, pak jsem se ale zastavila, protože přesně tuhle verzi jejího příběhu si chci nechat v mysli.

PetraBery
30.07.2019 4 z 5

Hodně ponurý, smutný a temný příběh o Agnes, ženě odsouzené k trestu smrti za vraždu. Islandské podnebí a podmínky k životu jsou v knize skvěle vykresleny, stejně tak atmosféra v Kornsí, kam byla Agnes před popravou umístěna. Čtení knihy nebylo vůbec lehké, konec neměl jak překvapit, přesto jako prvotina opravdu podařené.

broskev28
30.06.2019 5 z 5

Díky za všechny krásné komentáře a hlavně díky autorce i překladatelce.
Jak již někteří napsali: žádné překvapivé rozuzlení se konat nebude, od začátku vlastně víte, jak příběh dopadne. Ale než se k tomu konci dostanete, pocítíte doslova na vlastní kůži krásu islandského jara, odpracujete letní senoseč, zažijete podzimní zkracování dne i slunečního svitu a zavalí vás sněhové vánice . . .
Zaujalo mne samotné vyšetřování, velmi mě překvapil pobyt odsouzené v rodině okresního četníka (vězení by se zřejmě prodražilo), podobně jako třeba dopisy týkající se nákupu popravčí sekery. Všechno tak věcné a strohé - úřední spisy před téměř 200 lety; v tomto směru se příliš nezměnilo, lidskost většinou nenajdete ani v úředních dokumentech 21.století.
A potěšila mě proměna četníkovy rodiny, resp. jejího přístupu k odsouzené; tady naopak to pochopení a přijetí příjemně překvapilo.

vinebitch
18.06.2019 4 z 5

Kniha má ponurou atmosféru, která vám opravdu pohltí. Když jsem knihu dočetla, ještě dva dny jsem se cítila nesvá z té atmosféry. Každopádně, kniha je napsaná zajímavě, hezky se prolíná a postupně odkrývá skutečnou pravdu a co se vlastně stalo. Celou dobu jsem s Agnes soucítila, až do konce jejího života

Coco3
05.06.2019 5 z 5

Nečekala jsem to, ale kniha mě opravdu nadchla. A celý ten styl vyprávění, islandský způsob života, krajina...moje první setkání a moc fajn. Příběh tak smutný a drsný, jak jsem si možná ani neuměla představit, že často život byl a ještě zvlášť pro ženy. Ach Agnes, tak jsem věřila...

SakuraLuci
02.06.2019 4 z 5

Islandský krutý příběh z pera neznámé autorky. Moc pěkné napsáno, perfektní rukopis, kniha se četla sama. Nejsem příznivcem historických románu, ale jsem rada, ze jsem si příběh přečetla. Každý máme tak trochu Agnes v sobě