Agnes

Agnes https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/bmid_agnes-Z5y-177899.jpg 4 739 203

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites , 2013

janik6969
29.12.2021

z popisu islandské přírody, mrazivého podnebí, nepředstavitelné chudoby a soužití lidí té doby je mi taková zima, že bych teď potřebovala číst několik žhavých příběhů, abych se mohla zahřát. Hodně rozvláčně popisovaný příběh.

Pavlina50
29.12.2021 2 z 5

Navzdory zdejšímu vysokému hodnocení byla bohužel tato kniha pro mě zklamáním.
Začátek knihy byl sice slibný, ovšem postupně - navzdory krásně vyjádřeným popisům islandské přírody - pro mě příběh ztrácel na zajímavosti a připadal mi čím dál víc nudný a rozvláčný.
Moc tomu nepomohla ani islandština, veškerá jména i názvy vesnic a statků byla pro mě těžko zapamatovatelná.
Knihu jsem dočetla více méně ze zvědavosti, zda se Agnes stala obětí justičního omylu či ne, zda bude její daný osud dovršen nebo dojde k zvratu.
Dojem z knihy u mě nezachránil ani jej velmi emotivní konec.
Přínosem byl pro mě spíš až zajímavý doslov knihy, který mě zaujal víc než celý literární příběh.

JulieRomanticka
10.10.2021 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších a nejsmutnějších knih, které jsem kdy četla!

Schary
13.09.2021 4 z 5

Trošku depresivní, smutné čtení o nelehkém životě na Islandu v 19. stol. Kniha je napsaná podle skutečných událostí, ovšem pohnutky Agnes jsou smyšlené, stejně jako průběh vraždy, kterou měla spáchat....

Simstr
13.08.2021 5 z 5

Mrazivé, špinavé, stísněné. Opravdový krutý život na Islandu. Navíc smutný příběh vražedkyně.

MilaJ
05.07.2021 5 z 5

Překrásný příběh plný bolesti a smutku. Zároveň je to ponaučení, že nikdy není nic jen černobílé.

adelinka
08.06.2021 5 z 5

Mne sa kniha veľmi páčila, aj keď je pravda, že je to moc smutný príbeh. Agnes mi bola veľmi sympatická.... no škoda, že to dopadlo takto. Myslím, že si nakoniec Agnes našla vo svojom živote viac priaznivcov....

denisa7430
10.04.2021 5 z 5

Překrásně napsaný příběh poslední odsouzené ženy k smrti za vraždu na Islandu v roce 1830.
Čtivé, napínavé, tajemné, soucitné a historicky velmi zajímavé.

jiri77
13.03.2021 5 z 5

Hodně dobře napsaná kniha ,která má ponurou atmosféru i díky počasí na Islandu, ale hlavně kvůli ději a popisu pocitů postav knihy. Musím přiznat ,že jsem ke knize přistupoval s obavami ,ale po chvilce čtení jsem se do příběhu začet a už mě nepustil.
Navíc zjištění ,že je kniha napsaná podle skutečné události ,učinilo z knihy ještě zajímavější četbu.

alexis818
02.03.2021 5 z 5

Syrový příběh se smutným koncem. Chudák Agnes, ta tedy měla krutý život, cítila jsem ní. Depresivní kniha, ale velmi dobře napsaná a ještě podle skutečného příběhu.

Ilsa2
05.02.2021 5 z 5

Dojemný a smutný příběh, který musí každého po přečtení chytit za srdce.

Pechule
24.01.2021 5 z 5

Jsem z knihy nadšená, plný počet hvězd nedávám hned tak každé knize, ale tato si je v mém měřítku zaslouží. Zpočátku jsem knihu četla pomalu, musela jsem si zvykat na neobvyklá jména postav. Postupně, jak se rozplétal příběh života Agnes, nerada jsem čtení odkládala.

Luvy
04.01.2021 5 z 5

Krasny pribeh!

Mindy
02.01.2021 4 z 5

(SPOILER) První půlku jsem zhltla na jeden zátah, ale druhá polovina už byla hodně zdlouhavá. No ale příběh je to zajímavý, odehrává se na Islandu v první polovině 19. století a dočítáme se o osudu Agnes Magnúsdóttir, která je jednou ze tří obžalovaných z vraždy, a do vykonání rozsudku (trestu smrti) přebývá na farmě Jóna Jónssona.
Z rozhovorů s farářem, hospodyní Margrét a jejích vlastních vzpomínek se dovídáme, jak ke zločinu ve skutečnosti došlo. Román vychází ze skutečných událostí.

PetK
18.12.2020 2 z 5

Mělo to vlastně všechno, co to mělo mít, aby mě to bavilo, ale stejně jsem měla nápinky to odložit. Chyběly mi tam emoce, tah, napětí... V první polovině knížky se vlastně nic nedělo. Kdyby to bylo delší, asi bych to nedočetla.
Oceňuji náhled do života Islanďanů v 19. století, to bylo určitě obohacující.

Marciem
15.12.2020 4 z 5

Než někoho odsoudíš, zjisti si proč ........ A to platí v každé době.

SaraArang
15.11.2020 5 z 5

Dost mě mrzí, že další knihy této autorky se u nás nevydávají. Její další počiny vypadají hodně zajímavě. Kniha mě ohromně bavila, i když byla tak smutná. A na téhle knize je asi nejvíc vidět, jak dokáže být svět nespravedlivý i k dobrým lidem. Kniha je skvělá, a škoda že se jí nedostalo pozornosti, jakou by si zasloužila. Nádherně vykreslený Island a příběh, který chytí za srdce a k těm, kteří se občas cítí jako Agnes, bude promlouvat mnohem víc. Pro mě je to jeden z nejsmutnějších příběhu, jaký jsem četla. A mrzí mě, že hrdinka neměla šťastnější konec. Největší nespravedlnost jejího osudu vidím v tom, že dala milost někomu, kdo si to vůbec nezasloužil a nakonec pro něj i obětovala svůj život.

VerčaFF
09.11.2020 4 z 5

Mám ráda knihy odehrávající se v pro mě exotických zemích (Island je pro mě už exotika) a v minulosti, které nám ukazují, jak jsou naše současné životy pohodlné a bezproblémové. Děj samotný není nijak zajímavý ani dynamický, popisy všedních dní hrstky chudých obyvatel ostrova a duševní svět hrdinky odsouzené k trestu smrti ale vůbec nenudí. Hlavní postava Agnes je vykreslena tak, že ať už si myslíme, že je nebo není vinná, nemůžeme s ní nesoucítit. Ostatní postavy jsou určovány hlavně vztahem k ní, ten se ale v průběhu knížky neustále vyvíjí. Silný je také závěr příběhu, takže si budu Agnes ještě dlouho pamatovat.

faraonka
31.10.2020 5 z 5

Dá se to číst.Hodne mi vadila drsnost života a chování lidi v té době.

lencin
30.09.2020 5 z 5

Román o drsné přírodě a drsných lidech.
Zajímavé je, že je 30.letech 19.století byli již všichni Islanďané gramotní.
(2016)