Agnes

Agnes https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/bmid_agnes-Z5y-177899.jpg 4 739 203

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites , 2013

Dadluska
31.12.2016 3 z 5

Kniha je zajímavým pohledem na život Agnes. Je psána poutavě, od první stránky mě bavila a nutila číst dál. Líbilo se mi mrazivé vykreslení islandské přírody a tehdejšího života tamějších obyvatel. Autorka do děje dokázala skvěle vtisknout ponurou a mrazivou náladu, která se nesla celým příběhem.

argi111
09.12.2016 5 z 5

Povedená kniha, i když na ponuré téma. Psána podle skutečného příběhu se skutečnými postavami. Je v ní jedna velká pravda: "Nikdy nemusí vše být tak, jak se na první pohled zdá."

Agatha84
22.11.2016 2 z 5

Naturalistický popis krajiny, lidí, vztahů......přesto mě to nechávalo vcelku chladnou. Příště už ne.

Danago
17.11.2016 5 z 5

Knížka je drsná a smutná.
Líbilo se mi, že autorka na začátku vysvětliva jak se na Islandu tvoří příjmení, mělo to svůj důvod i později v příběhu.
Překvapilo mě , že události se opravdu staly a místa i postavy jsou skutečné. O to je příběh působivější

Raymi
13.11.2016 5 z 5

Nádherné, smutné, kruté. Při čtení jsem si neustále v duchu opakovala jaký bude konec, abych se na to duševně připravila a nesrazilo mě to na kolena.Ale stejně srazilo-prožila jsem to s ní, tak dobře je kniha napsána...

orinka3
23.09.2016 5 z 5

Silný příběh. Až mrazivý svou přímočarostí. Island slibuje pochmurnou atmosféru, syrové vztahy - a kniha vše naplňuje vrchovatě. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout. Máme před sebou drásavý román o lidských vášních, malosti, krutosti, ale i o pochybnostech, soucitu a obětování.

Turmee
07.09.2016 5 z 5

Agnes, Agnes. Co říci o Agnes? Skvěle zachycené postavy, příběh i islandská přiroda a kultura. Zamilovala jsem si pomocného faráře Tótiho a s očekáváním a mrazením v zádech odhalovala kousek po kousku Agnesin příběh.
Závěr mě lehce překvapil. Naivně jsem doufala, že to skončí jinak. Nejspíš si to Agnes zasloužila, ale stejně mi jí bylo líto.

Jemně hořkou příchuť celé knize dodávaly dopisy, básně a fakt, že byla skoro napsána podle skutečné události.

gossipavlina
24.08.2016 4 z 5

Příběh sám o sobě se mi líbil, mrazily mě konečky prstů, jak na mě ten islandský chlad a nehostinnnost doslova přecházely a dýchaly ze stránek. Popisy přírody, místního prostředí, tehdejších zvyků, života a mezilidských vztahů Hannah K. zvládla na výbornou. Já bych ale ještě víc přidala hloubku do vztahu mezi Agnes a Natanem, víc dramatu a víc emocí. Nechala bych jejich vztah vyhranit až za únosnou mez, to mi totiž v příběhu chybělo. Tak nějak jsem ,,poslouchala" Agnesino vyprávění, bylo mi jí líto, ale pro její čin jsem přesto nenašla pochopení.
Nicméně i přesto doporučuji k přečtení.

vnimat_Krasu
23.07.2016 2 z 5

Neplakal jsem. A co je horší, bylo mi to celou dobu vlastně dost jedno. Jasně, nejsem úplně romantoženská cílovka, přesto dokážu ocenit tah na branku, sympatie s postavami a vůbec všechno. A kdyby nebyl Tóti tak odtažitý nemastňák a kdyby si Agnes ve svém příběhu aspoň občas pohrála s překvapením, dovedu si představit islandsky zářící čtyřhvězdí. Kentová totiž není mimo. A tu studenou atmosféru plnou skyru, tu vystihuje výtečně.

lucule0819
11.07.2016 2 z 5

Kniha nic moc,příběh nezaujal,docela složité čtení dle mě

rajen
28.06.2016 5 z 5

Strhující kniha. Těžko se mi hledají slova, abych ji popsala. Nejvíc se mi pro ni hodí - drsná, nejen příběhem, ale i prostředím. Vtáhne vás do islandského venkovského života, obohatí o tehdejší způsob života na farmě. Postupně poznáváte jejich obyvatele a hlavně Agnes. Nejdřív jste asi stejně rozpačití jako obyvatelé farmy, ale čím víc ji znáte, tím víc začínáte doufat, že kniha skončí jinak, než jak je od samého začátku jasné, že skončí. V závěru jsem přes slzy těžce četla poslední řádky, tak je to silné a smutné a to přitom víte, že to tak dopadne, žádné šokující odhalení. Jedna z mála knih, kdy se po dočtení románu vrháte na doslov, aby jste zjistili, co je na tom pravdy. Určitě se k ní zase po čase vrátím.

anibeni
07.06.2016 5 z 5

Ach Agnes, mám pocit, že jsem s tebou seděla v "bagstofě" a spolu s Márgret a Steinou naslouchala tvému vyprávění... A se slzami jsem tě doprovodila až na konec tvého příběhu...
Toto byla silná kniha, smutná, krutá a krásná...

1v8na
31.05.2016 5 z 5

Kniha a její příběh na mě udělali veliký dojem!!
Očekávala jsem klasickou severskou literaturu, ale předčilo to mé očekávání.
Agnes na mě působila velmi tichým a uzavřeným dojmem.
Všichni se jí ze začátku straní a nechtějí si ji pouštět k tělu. Tóti, pomocný farář, který jí má poskytnou duchovní útěchu, ji nechává povídat její životní příběh a tím si k ní nachází cestu i lidé z rodiny, u které čeká na popravu.
Fascinuje mě, jak jsou v knize vykresleny charaktery postav. Nejvíce propracovaná mi přijde právě postava Agnes a také i postava Tótiho.
Rozhodně tuhle knihu doporučuju!
Velmi mě uchvátila a jsem z ní nadšená!

janarzk
30.05.2016 5 z 5

Tak tato kniha mě naprosto pohltila. Obdivuji, jak mladá autorka dokázala naprosto bravurně a procítěně vystihnout atmosféru doby i prostředí, psychologii postav a vztahů, přiblížit děj natolik, že máte dojem, jako byste tam žili. Spolu s hlavními hrdiny prožíváte krutý příběh, který se stal začátkem 19. století v drsném podnebí islandských hor, kde život na odlehlých farmách ubíhá svým specifickým způsobem. Knížka je psána poutavým, literárně vytříbeným jazykem a působí natolik emotivně, že jsem na poslední stránky přes slzy skoro neviděla.

milunka21
06.05.2016 5 z 5

Nemam slov,hodně mě přakvapila.Strašně dobře se četla,a moc se mi kniha líbila.A konec jsem obrečela,o to víc když jsem na konci zjistila že to je polde skutečné události.

Denisa_a
04.05.2016 4 z 5

Strašně se mi líbilo, jakým stylem byla kniha napsána. Z pohledu více postav, to mě strašně baví. Ale samotný příběh... Ani nemůžu napsat, že se mi líbil. Líbil, ale nelíbil. Kdo četl, tak ví a pochopí.
Knihu jsem koupila za 39,- a myslím, že si to tahle knížka opravdu nezaslouží.

limetka2008
25.04.2016 4 z 5

To je tak strašně smutná a bezútěšná knížka! Úplně je mi z ní uvnitř zima. Příběh je napsaný dobře, jenže je tak smutný, že nemůžu napsat, že se mi líbil. A zvláště když vychází z reality...

suezie
22.03.2016 3 z 5

Doporučuji všem, kteří knihu právě čtou nebo se na ni teprve chystají, aby se nedívali do komentářů, protože mně bohužel stačil jen letmý pohled a konec mi byl jasný... I když... asi bych ho stejně odhadla.
Byla jsem dost překvapená, když jsem se na konci knihy dozvěděla, že Agnes je reálná osoba a příběh je psán na základě skutečných událostí. Díky tomu, to bylo mnohem víc živější.
Ale co bylo na této knize úplně top? To PROSTŘEDÍ a DOBA. Temný a ponurý Island, kde život v té době rozhodně nebyl peříčko. Práce, práce a zase práce. Zima, zima a ještě více zimy. A já si ležela pod dekou a držela Agnes pěsti!

Jančislava
03.03.2016 4 z 5

Agnes, kniha která vás zavede do minulosti a ukáže tvrdý život farmářů, děveček a čeledínů. Kniha smutná se zajímavým příběhem výprávěným Agnes

fajvka
29.02.2016 5 z 5

Zajímavé čtení o Islandu v letech kolem roku 1825.