Pašerák

John Francis Kovář, bývalý kapitán speciálních jednotek, veterán válečných operací i účastník tajných misí, dostává jednoho dne neobvyklou nabídku od podivné dvojice zaměstnanců ještě podivnější agentury. Než však stačí přijmout či odmítnout, přenese se nečekanou shodou okolností do světa, v němž československá armáda v roce 1938 nevydala hranice republiky nacistickému Německu, do světa čarodějů – inkvizitorů pracujících pro vládu, do světa, kde se nejvíc peněz dá vydělat pašováním a prodejem magicky aktivních substancí. Brutální přestřelky, válka na kolejích, divoké honičky gangsterů a zákeřné triky čarodějů. To je denní chleba těch, kteří chtějí rychle zbohatnout. JFK však netouží stát se milionářem ve světě, který není jeho. Chce se vrátit domů. Tím však kříží cestu tajemné Agentuře a přestupuje zákony, o nichž netuší, že vůbec existují. Až úplně na konec se dozvídá jednoduchou, krutou a smrtelně nebezpečnou pravdu: Svůj svět si musíme zasloužit!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/128947/paserak-128947.jpg 3.6207

Agent JFK (1.)

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Triton

Metla

Do roku 2009 jsem fenomén "JFK" registrovala jen okrajově, až množící se komentáře, naznačující občasnou přítomnost kvalitních perel v této sérii, mě přiměly věnovat četbě "českého Marka Stonea" něco ze svého času. Úvodní díl přinesl trochu zábavy a plnou náruč rozpaků. Pánům Žambochovi a Procházkovi vyklíčil v hlavách jakýsi nápad, jehož schéma v "Pašerákovi" pouze hrubě nahodili. Jedná se samozřejmě o čistě odpočinkové, akční čtivo, děj i zápletka jsou zkratkovité, někdy až chaotické, atraktivní prostředí alternativního Československa by sneslo rozpracovat detailněji, psychologie hlavního hrdiny je mělká jak psí loužička, u vedlejších postav ani to ne.
Nejednat se o rozjezd dnes již oblíbené (pro někoho kultovní) série, jako samostatná knížka by "Pašerák" neobstál a ohodnotila bych ho stěží průměrem. Připouštím, zvědavost na další díly, na přístup a nápady ostatních autorů, byla probuzena, M.Ž. a JWP tedy splnili "misi" uspokojivě. Za obrovskou odvahu (spíše naprostý nedostatek soudnosti) považuji ochotu vydavatele pustit "Pašeráka" na veřejnost v tak odpudivém grafickém kabátku a troufám si tvrdit, že nebýt profláknutých jmen otců zakladatelů, skončila by knížečka na smetišti dějin, bez šance na pokračování. Což by pravděpodobně byla škoda, uvidíme. Zatím tři mdlé, do budoucna s nadějí poblikávající hvězdičky.

Boby17

Tak to tedy byla příjemná jednodenní oddychovka a současně moje první knížka od M. Žambocha. Při výběru čtiva mě zaujal námět paralerních českých zemí, které nekapitulovaly před Hitlerem. A vyvinula se z toho dobrá akčňárna, u které jsem se bavil. Kdo by zde hledal hluboké filozofické myšlenky, tak je samozřejmě nenajde, protože si spletl žánr. Tohle je doopravdy úplně jiný svět, který si od mě vysloužil plný počet hvězd.

Teron

Předně oceňuji rozjetí něčeho rozsáhlejšího v tuzemských podmínkách. Mám rád vlastní universa s vlastními pravidly a nějaké ambice a obojího se tu celkem dostává. Z tohohle důvodu mi ani nevadilo použití místních reálií, protože svět se dostatečně liší od našeho, aby poskytoval nejen prostor pro nápady a nová pravidla, ale taky ho jimi zaplnil. Zavání to Hranicí nemožného a ta byla hodně dobrá.
Ve výsledku zamrzí akorát klišovitý úvod (agent na životní křižovatce se dostává do víru prapodivných událostí) a dost zdrclý závěr působící stylem deus ex machina - prostě se najednou objeví další strana a věcí srovná.

RyonMathrin

Tak má teprve druhá kniha od Žambocha, nicméně opět nezklamala. Hlavní hrdina je sympaťák a ty kočky, s kterýma flirtuje, jsou popsané tak, že mu je závidím :-). Navíc mám rád časovky. Líbí se mi styl psaní, autor používá neotřelá přirovnání.

ses3
29.10.2017

Hodne dlouho jsem od Zambocha nic necetla a opet se mi potvrdilo, ze je to Spisovatel s velkym S. Je to ctive, urcite si prectu dalsi dily s JFK :-)

hurri76
12.06.2017

Výborný začátek celé luxusní série :)

NemmamSlov
29.04.2017

jaaaj tak zaciatok pribeha JFK.....ak ma niekto po prvom diely pochybnosti tak by som mu urcite neodporucal skoncit s tou to seriou.....v dalsich dieloch si urcite kazdy nieco najde ;)

Danduli
06.01.2017

Kniha se mi četla velmi dobře. Zvládla jsem jí přečíst za pár hodin a jdu na druhý díl. Příběh J.F.Kováře mne zaujal asi hlavně kvůli tomu, že má spád, dobře se čte, je plná dobrodružství a agenti co mohou cestovat mezi paralelnímy světy, Hm, velmi zajímavý námět.

Kabátice
22.12.2016

Čekala jsem od prvního dílu trošku víc, podle toho, jaké jsem na tuto sérii dostala doporučení. Ale neodradí mě to. Další díly si určitě přečtu, JFK působí sympaticky.

T800
19.10.2016

Tady, bál jsem se. Vůbec jsem netušil, do čeho jdu. Čekal jsem něco těžkého a nestravitelného. Mé překvapení bylo příjemné. Začetl jsem se a nemohl jsem to ukončit, dokud jsem to nedočet. Lehká erotika, hlášky, dobrodružství - tahle nová (stará od roku 2006) parta se mi hodně zalíbila. Jdu na další příběh.

Terva
16.06.2016

Ikdyž je tento příběh prvním z celé série, je to mé druhé dobrodružství ve světě JFK.
To prvotní seznámení se jmenovalo Vincent Vega a byl to dvaadvacátý příběh.
Velmi mě to zaujalo a tak jsem fanaticky začal shánět všechny vyšlé knihy.
Zatím mám jen část, zlomek, z těch, dnes již 36 dobrodružství. (06 2016)
Pašerák je první kniha, která dala základ tomuto, dá se říci, knižnímu kultu, na kterém se podílí, krom zakladatelů Miroslava Žambocha a Jiřího Walkera Procházky, i další řada českých spisovatelů a spisovatelek.
Ale dost bylo keců, tady je John Francis Kovář, jehož otec se jmenoval Josef Kovář a matka Elisabeth Francis.
Johna, dále jen JFK, se pokusí naverbovat jakási podivná společnost, říkající si E.F. (Equilibrii Ferrarius) , ale něco se pokazilo a JFK se propadá časem do zvláštního světa, kde, aby přežil, se stává pašerákem.
Pašerákem produktu, který umožňuje výrobu, v tomto světě, nelegálního piva. Piva zvaného M-pivo.
Příběh JFK je zatím zahalen mnohým tajemstvím. Čtenář vůbec netuší, co se děje a kam to vše spěje.
Není to cestování po cizích planetách, jedná se o cestování mezi dimenzemi a paralelními světy napříč obrovskou škálou časových úseků. Převážně agenti cestují do minulosti aby zabránili záškodníkům, kteří se snaží narušit časovou kontinuitu a změnit tak dějiny daného světa.
Je to složitější, ale naštěstí se jedná o přímé dobrodružství, které mě velmi oslovilo.
Miroslav Žamboch navíc umí ve svých knihách použít i erotické části a tím svá díla příjemně vykresluje. Nabízí tak čtenáři Sci-fi a Fantasy okořeněné lehkou erotikou.

Malá ochutnávka: O kapotu se opírala žena ve vypasovaných kalhotách a pánské košili svázané na uzel, takže odhalovala část boků a břicha........ Rozhalenka košile ukazovala počátek úžlabiny mezi ňadry.... kočka, zatraceně nebezpečná kočka.

Já se bavil a fandil.

Ačkoli v by se mohlo zdát, že 115 stran tohoto dobrodružství je málo, věřte, že je to hodně.
Není čas na zbytečné kecy a akce střídá akci.

Zajímavé na tom všem je, že jsem věděl o existenci těchto příběhů, ale z nějakého, mně zatím nepochopitelného důvodu, jsem se tomu vyhýbal. Ale změna je život a já teď budu nějaký čas (pokud mi ho nějaký záškodník nezmění) žíti ve světě Johna Francise Kováře.

jvetvicka
03.01.2016

Trochu chaotické, ale jako začátek série to ujde.

fmash
27.11.2015

Tahle ptákovina s lacinou obálkou mi ležela ve virtuální poličce hodně dlouho, než jsem se k ní odhodlal, ale nelitoval jsem. I když je to šestákový román, má své kouzlo, spád a představuje kus slušného spisovatelského řemesla. Kdyby si celá série zachovala takovou úroveň (jakože už vím, že nezachovala), byla by to pecka. Hodnotím samozřejmě v rámci žánru.

Maff
07.06.2015

Ajajaj, nepovedlo se. Jak už v jiném komentáři zaznělo, je třeba ocenit snahu rozjet novou sérii, za plus považuji i téma paralelních světů umocněných výběrem lokace. Ale to je pohříchu vše. Celé dílko působí pouze jako v rychlosti a stručnosti převyprávěný příběh. Skoky v ději knihy si rychlostí nezadají se skoky mezi jednotlivými světy, což však není přínosem pro spád děje. Naopak to vede k jisté chaotičnosti. Na škodu by určite nebylo jednotlivé postavy, scény i dějovou linku více propracovat. Závěr - po přečtení tohoto dílu bych sérii asi odpískal, ale kvůli aspektům zmiňovaným v úvodu dám sérii ještě šanci v nějakém pokračování.

marek1278
14.05.2015

Moje první knížka o JFK - kniha měla slabší pasáže, ale celkový dojem více než kladný, zajímavý příběh, určitě si přečtu další knížky o JFK

Covenant
11.04.2015

Tohle jde úplně mimo mě. Nějak jsem tomu nepřišel na chuť. Nemyslím si, že je to špatné, jen to prostě není můj šálek kávy....vlastně já kafe ani nepiju

Misan1993
23.02.2015

Děj byl tak rozjetý, že od knihy prakticky nešlo odejít... Už mám ve čtečce naladěný druhý díl a jde se na věc :)

jirincz
17.01.2015

Jenda hvězdička je v podstate jen za snahu rozjet nějakou sci-fi sérii v ČR. Ale bohužel realizace se mi nezamlouvá. Fakt jsem se nudil a nedokázal se vžít do děje. Žádná osoba mi nebyla blízká. Hodně popisné. Přišlo mi to spíše jako natažená povídka. Škoda... K dalším dílům se budu hodně těžko přemlouvat...

notburga
21.09.2014

Pěkné akční počtení. Nechybí ani slušné hlášky a potřeba se nahlas smát. Krásně navnadí na další díly. Čtyři hvězdičky má jen proto, že jsem v sérii narazila na díly ještě povedenější :)

Yarwen
08.02.2014

John Francis Kovář se dostává do pararelního světa, ve kterém na jedné straně funguje magie, na straně druhé je technicky několik desítek let za tím naším. Do světa, ve kterém se Československo nepodřídilo Mnichovské dohodě a vydalo se cestou boje. Příběh je akční, jednoduchý, jedná se o oddechovou četbu, od které čtenář nemůže očekávat větší hloubku - přesto je dílko povedené a zabaví.

LuciusWlk
24.12.2013

Mé první seznámení s agentem JFK, nebylo tak ohromující. Důvodem je především nepropracovanost a je cítit rychlokvaškou. Příběh je zajímavý, ale nevyvážený. JFK prostě vklouzne do jiného světa, přizvedne obočí a rázem se stane téměř vůdčí osobou místních gangsters men. Chtělo to víc promyslet. Ale dám šanci dalším dílům a autorům a uvidím, jestli ně nakonec osloví.

Fuksinka
25.11.2013

Říkala jsem si: Nečti to, určitě tě to chytne a okamžitě sáhneš po dalších dílech. Máš doma půjčené jiné knížky a na ně nebudeš mít čas. Tak jsem se obávala správně. Výborná akční oddechovka a originálním nápadem. Očekávám, že další díly mohou být ještě lepší, proto dávám 4*.

kokosek
15.09.2013

Tak jsem se konečně dokopal, ke čtení téhle české ságy. První díl jako úvod do tohoto světa je celkem slušně napsaný, děj má spád, nikde žádný výrazný kotrmelec. Zkrátka fajn čtení. Rozhodně mě to navnadilo na další díly. A protože se blíží podzim a dny se zkracují, tak je to dobré zjištění.

kolodze
06.09.2013

Slušnej úvod do série JFK. Knihu jsem měl přečtenou během chvíle a to samo o sobě něco vypovídá.

pudlik
05.05.2013

Tak tohle nemá chybu,jasne každý literární kritik by tomu dal nálepku brak,ale my co čteme pro zábavu jsme na vrcholu blaha.Co dál říct,snad jen to že za 7 dní mám přelouskaných 7 dílů.

X3ON
30.12.2012

pecicka 5/5 ;), jdu na dalsi dil

Vladislav
27.02.2012

Tak uvodní díl mám za sebou a jdu na 2.,nápad se mi líbí a uvidím jak to bude dál!

OldaB
15.01.2012

Slušný rozjezd série, který jsem přečetl už počtvtré. Ideální do autobusu, jen dávejte pozor, abyste vystoupili ve správné stanici. Dříve bych dal asi za 4, ale některé další díly jsou přece jen lepší.

Senza Jenka
28.04.2011

Četlo se to dobře. Zprzněno hrubkami a překlepy. Jinak se jedná skutečně o jednoduchý úvod dalším příhodám.