Budiž vám Měsíc lehký

Budiž vám Měsíc lehký https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28020/agent-jfk-budiz-vam-mesic-lehky-28020.jpg 4 83 13

Agent JFK série

JFK je podezřelý ze spáchání činu, který sice není trestným činem, ale dokázal probudit z letargie americké výzvědné služby. Původně rutinní cesta na druhý břeh oceánu se mění v krušné putování, při němž John Kovář musí myslet nejen na záchranu vlastního života, ale také odhalit, kdo a proč krade z našeho světa tisíce tun vzácné suroviny. Jeden z paralelních světů existuje na samém pokraji zhroucení, což díky politice jeho zaslepených vládců vede k neodvratnému konci. To by snad ani tolik nevadilo, kdyby současně nebyl ohrožen i svět náš. Za trvalé pozornosti armád a tajných služeb několika znepřátelených mocností musí John uniknout všem nástrahám, a to nejen v podobě zbraní příštích věků, ale i útokům telepatů, kteří vysávají jeho mysl. Kniha obsahuje bonusovou povídku Lovec od Petra Totka... celý text

Romány , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: , Triton

martin9072
14.06.2023 4 z 5

A jo, tohle docela fungovalo. Hopsáníčko mezi realitami, Kovář vs. Kovář, Měsíc bez Země... celou dobu pobytu na měsíci jsem si představoval děj v krémově bílých kulisách venušské základny z jednoho z dílů herní série Wolfenstein. Což mě ještě víc vtáhlo. Na bezzemské Luně jsem trochu trpěl, tam jsem se ztrácel v postavách a v kdo proti komu. Ale nakonec jsem se zorientoval.

Yarwen
25.09.2022 4 z 5

Kovář je tentokráte povolán na Měsíc, který slouží jako středobod v tomto příběhu. A pokud se nemýlím, bude to poprvé, co se setká s jiným Kovářem z paralelního světa.
Autor rozjíždí zápletku výtečně, dlouho není jasné, co se vlastně děje a proč, a i když je třeba postupně odkrývat karty, budiž mu ke cti, že veškeré záhady ze začátku dokáže na konci krásně rozmotat - tohle mám rád, logika příběhu by měla být základem. Líbilo se, za mě zasloužené čtyři hvězdy.

Luigi1
13.02.2022 5 z 5

Pecinovský mě mile překvapil.

Ingenír
05.08.2018 4 z 5

Tvářilo se to celkem zmateně. Trojjedinný John a mistr Pecinovský rovná se skvělá kombinace. Pro některé až moc složité pasáže o jednu hvězdu méně. Mám pocit, že to mohlo být jednodušší. Ale je to prostě dobré a své místo v JFK se to poctivě zaslouží.

T800
23.11.2017 4 z 5

Klasický Pecinovský. Tento pán prostě neumí napsat nic jednoduchého. I JFK, ten jednoduchý příběh nebo děj, kterého se snaží všichni zúčastněný držet, on musí zkomplikovat. A proč jen dvakrát a možná podle hesla třikrát a dost, neudělal quadroděj. Trochu mi trvalo poznat, kdo je kdo, ale pak už to prostě jelo jako po Měsíčním prachu. Prostě dobrá jízda.
Do knihy je přidána povídka Lovec, kterou napsal Petr Totek. Trochu z jiného soudku, ale velmi povedená povídka z prostředí Sherlocka Holmese.

Elischka
20.05.2017 5 z 5

Pecinovského mám ráda a tento díl mě v rámci JFK series hodně bavil. Stará láska nerezaví.

NemmamSlov
29.04.2017 4 z 5

tak ze z tejto casti som bol milo prekvapeny, celkom slusna praca......citalo sa to pomerne rychlo a lahko.....jfk vystupovanie nebolo tiez najhorsie, dej sa rychlo vyvijal smerom dopredu a prelinanie realit bolo taktiez zmysluplne, nie chaoticke......tomuto dielu davam 4 body ;)

phailo
29.10.2016 4 z 5

Ale jo, docela to šlo. Hlavně námět byl docela osvěžující a v rámci JFK docela netradiční.

Terva
17.10.2016 4 z 5

Materiál nepřístupný lidem.
Agent John F. Kovář.
Statut: opět v činné službě.

Název zní lehce – Budiž vám Měsíc lehký – ale díla Josefa Pecinovského byla vždy těžká čtení. Jeho světy vynikají hlubokou budoucí a temnou technikou, mnohdy až věcmi, které náš mozek nedokáže pobrat. A tak jsem čekal, jak se mistr vypořádá s jednoduchým myšlením agenta Johna Francise Kováře. A zvládl to. Ale aby to nebylo jednoduché tak to všechno musel udělat třikrát. To aby si čtenář nemyslel, že je to jednoduchý příběh.

Malá ochutnávka:
A teprve teď uslyšel, jak křičící dav prchá, spatřil několik bezvládně ležících lidí, viděl hořící tramvaj, napůl ponořenou do dosud pevné dlažby, a také gigantický otvor, z něhož stále ještě trčel korpus cizího tanku ((1)), vzhůru tryskal nesmírný proud vody z narušeného vodovodního potrubí. Z oken rozbité tramvaje se pokoušeli vyskakovat lidé. Moc se jim to nedařilo.............

John F. Kovář se dostal do světa, který moc nechápal. Sice si dal pořádnou koupel a oholil se, protože jeho tvář připomínala grizzlyho v třetím stadiu alkoholismu, ale stejně neunikl místní realitě. Tento svět je skrs naskrs prolezlý militarismem a jde tu o život. Ale to by nebyl Kovář, aby nepřijal výzvu. A možná i tento svět zachrání.

Když si čtenář zvykne a zorientuje se v trojitých postavách, zjistí, že příběh je pod těžkým Měsíčním povrchem lehce čitelný. Uznávám, že Josef Pecinovský dokáže napsat i složitě jednoduchý příběh. Tento svět si zaslouží.

CITÁT – Hustone, máme problém!

((1)) - Tyto „cizí tanky“ patří k produktům ze světů, kde se po delší dobu civilizace rozvíjela s gravitací menší než jedna třetina g. Ve světech s gravitací blížící se naší je vyvinutí patřičně silného motoru bez principu antigravitace náročné a nevýhodné. Jako úspornější se jeví klasické turbínové motory.

Na konci tohoto příběhu je vložena povídka. Napsal ji Petr Totek. Nese název Lovec. Ale když jsem zjistil, kdo je lovec, úplně mi zamrazilo a musel jsem zatleskat. Vůbec jsem netušil, že si český spisovatel troufne spojit svět agenta JFK se světem … ale to by byl spoiler. Pokud chcete vědět víc, doporučuji si povídku přečíst a nebo si přečíst můj komentář v sekci povídky – Lovec. (Dal jsem té povídce plné hodnocení *****)

fmash
22.01.2016 2 z 5

Nemohu si pomoci, ale jestli si pan Pecinovský předsevzal, že bude psát brak, protože jde koneckonců o brakovou sérii, tak svému předsevzetí dostál. Těžko mu to seriózně vyčítat, ale lehko hodnotit nízkým počtem. Navíc (e-kniha) text snad vůbec neprošel finální redakcí, všude kulhavé a opakující se obraty, chyby, mizérie. O ději ani nemluvím, pokusy o zajímavosti kolem časoprostorového cestování považuji za odbyté a zbytečné, stejně jako celou knihu. Je mi líto, od tohoto autora bych čekal víc.

hoopoo
08.10.2014 5 z 5

Nemůžu jinak než 5*. Kniha mě moc bavil a děj pěkně ubíhal. Tentokrát zase jednou se děj posuno do budoucnosti, což v mnoha dílech není.
Sice jsem měl chvíli zmatek v dění na měsíční základně, ale ukázalo se, že to patří k ději. A plynulé prolínání několika realit? pěkné, zase nový nápad :)

N10Tikky
22.02.2013 2 z 5

Bohužel se jedná pro mě o naprosto zbytečný díl... :( Pan Pecinovský si reálie JFK nastudoval. Bohužel se je pokusil rozvíjet.

Maurbyho efekt je naprostá kravina, kterou nelze logicky vysvětlit. Mám na mysli podle čeho funguje, nemyslím vysvětlení jak funguje. A když někdo takovou teorii začne rozvíjet, tak dostaneme kravinu na druhou...

Existenci efektu akceptuju, je na tom celá série postavená. Ale to co se děje v této knize na Měsíci, to opravdu přesáhlo mé nejhorší obavy...

Sirius
02.01.2011 3 z 5

Čekal jsem, že to bude větší průser, ale nakonec se z toho vyklubalo docela příjemný čtivo. Děj svižně utíká, nápady taky dobré, akce není špatná. Nicméně po báječné dvoudílné Odplatě je to zase pořádný pokles v kvalitě. Inu, není spisovatel ten, co by se zavděčil všem. Nechci panu Pecinovskému křivdit, ten odvedl brilantní práci a neponechal nic náhodě, takže si (narozdíl od jiného klasika české sci-fi) pořádně nastudoval JFK reálie a pochopil o čem to celé vlastně je. Takže tak...

české sci-fi česká fantastika

Část díla