Africká mise

Na střelnici v džibutském hlavním městě je zastřelen švédský poručík. Přímo v Africe má jeho smrt vyšetřit agent švédské tajné služby Ernst Grip. Cítí, že mu o průběhu události všichni lžou. Mezitím o kus dál v Adenském zálivu somálští piráti přepadnou luxusní jachtu a unesou švédskou rodinu. Aby Grip oba případy objasnil, nezbývá mu než využít nestandardních prostředků a postupů. Jakou roli ale hraje zákon a morálka, když jde o lidské životy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349015/africka-mise-x3N-349015.jpg 3.913

Agent Erns Grip 2.

Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Plus

Efter monsunen, 2016

Kniha Africká mise

evik_svistik
16.12.2020

Docela fajn četba, vybráno kvůli čtenářské výzvě, takže jsem neměla moc velká očekávání, ale ono to nebylo vůbec špatné. Sice ne TOP, ale i tak můžu říct, že za přečtení to stojí.

soukroma
01.09.2020

Zpočátku se mi celý příběh vyšetřování zastřeleného švédského důstojníka na střelnici v Džibuti moc líbil - vyslaný vyšetřující policista Grip mi připomínal Reachera (v době jeho působení u vojenské policie). I paralelní zápletka s únosem jachty piráty poblíž byla děsivě dobrá. Ale postupně mi připadalo, že Grip je nerozhodný, nedokáže se orientovat, střílí naslepo a celé vyústění podle toho taky vypadalo - neuvěřitelně mizerně (nemluvě o nezvládnutí - na autorově straně - jakékoli emoční stránky věci, zejména do oči bijící nulová reakce na smrt dítěte, u všech zúčastněných).
Celkově to bylo moc roztahané, nemělo to pro tohle téma potřebný švih. A hlavně, postavy tedy rozhodně nejsou černobílé, ale ne zrovna v tom pozitivním smyslu: správní hoši se ukážou být lumpové minimálně zlodějského kalibru, zloduši jsou současně oběti (a dokonce správňáci - hrající na dvě strany, byť to ani vzdáleně z podstaty prostě nemohlo takhle fungovat). Takže slibovaná přesvědčivost z výkřiků na obálce se - dle mého - tedy rozhodně nekoná.
O tajných službách to až tak nebylo, zato o situaci v Africkém rohu na konkrétních příkladech si lze udělat docela dobrou představu. Přestože tam měly slovo i francouzské a americké síly, švédská hlavní linka tomu dala zase jiný rámec.
Počáteční nadšení se smrsklo na 75%, i tak dost slušných mezi konkurencí.

albert19
29.12.2017

Není špatná, ale pro mě dost zápletkově náročná. Mohl bych si na tento žánr ze zmíněného prostředí zvyknout, ale?