Agenda 21

Agenda 21 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309596/bmid_agenda-21-Lzq-309596.jpg 4 1 1

Dokument z Konferencie Organizácie spojených národov o životnom prostredí a rozvoji: jún 1992, Rio de Janeiro.

whack
04.10.2016 4 z 5

Je zvláštne, koľko je na nete konšpirátorských paranoikov, ktorí tento programový dokument (Agendu 21) považujú za akúsi iluminátsku depopulačnú agendu. Na jednej strane sú to prehumanizovaní utopisti, ktorí veria, že xx miliárd šťastných ľudí tu bude so zvieratkami ruka v ruke tancovať okolo ohňa, lebo ich niečo osvieti, keď pôjde do tuhého, a na druhej strane sú to ultraliberálni blázni, ktorí zas chcú totálnu maximalizáciu možností voľby pre človeka absolútne ignorujúc ekologické stopy a ničenie biodiverzity.

V tejto knihe je prepis hlavných bodov Agendy 21, ktoré boli schválené Organizáciou spojených národov v roku 1992. Ide v skratke o snahy zosúladiť environmentálne a obchodné politiky v prospech trvalo udržateľného rozvoja. Škoda, že tieto body sú vďaka priemyselným a korporátokratickým lobingom ešte stále tak málo dodržiavané. Aj preto je Agenda 21 príliš mäkký programový dokument. Jeho šance na dlhodobý úspech budú mizivé, ak sa budú štáty naďalej hlásiť k ekonomickej globalizácii a zároveň k udržateľnému rozvoju. Nie som si vlastne ani istý, či niečo také ako trvalo udržateľný rozvoj potenciálne môže vôbec existovať, a najmä nie v prípade, keď ľudská populácia bude naďalej rásť. V skutočnosti dokument Agenda 21 preľudnenie nijako nerieši, demografickému rastu sa venuje iba Kapitola 5 (celých 6 strán) a nie je v ňom ani najmenší náznak potreby kontroly populácie. Navyše, podporuje liberalizáciu obchodu namiesto toho, aby podporoval obmedzenie slobody podnikania v určitých oblastiach a znížil tak negatívny dopad na životné prostredie. Napriek tomu sa mi pozdáva, lebo niekde začať treba.

Pre komplexnejší rozbor bodov Agendy odporúčam knihu "Agenda 21 a trvalo udržateľný rozvoj".