Agaguk, syn eskymáckého náčelníka

Agaguk, syn eskymáckého náčelníka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41280/bmid_agaguk-syn-eskymackeho-nacelnika-KjZ-41280.jpg 4 28 7

Hlavními hrdiny románu jsou dva mladí lidé, Agaguk a Iriuk, kteří opustí rodnou vesnici a začnou společný život v tundře, kde jsou vystaveni všem nebezpečím samoty i divoké přírody.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Československý spisovatel

Agaguk , 1961

milan3144
24.11.2019 5 z 5

Velmi syrový příběh z drsného prostředí, kde podstatnou část roku vládne krutá zima. Rozhodně nečekejte nějaké rozjímavé popisy přírody nebo pocitů postav, či nějakou oduševnělou a košatou konverzaci. Děj je spíš psán úspornou, až by se dalo říci úsečnou, formou, což mi zpočátku dělalo trochu problém, ale záhy jsem si na to zvykl a zjistil, že se tento styl k onomu prostředí velice hodí. Jak je drsné prostředí, tak je drsné i chování postav, které má ke Špačkově Etiketě převelice daleko, především ve smyslu vztahu muž - žena. Není ovšem divu. Obyvatelstvo těchto nehostinných končin, je po mnoho generací formováno tímto prostředím, kde každý má a musí přijmout svou roli a odpovědnost, pokud chce přežít. Některé praktiky jsou pro nás velice šokující a drastické, ale pro Inuity v té době naprosto jednoznačné, pokud mělo dojít k přežití. Na druhou stranu je tu i střet oněch dvou rozdílných světů. Bílý člověk do těch míst přichází a všem oznámí, že je to tu jeho, nastavuje pro Inuity zcela nepochopitelné zákony a jiné podivnosti, včetně okrádání při směnném obchodu a tajném prodeji alkoholu.
Pět hvězd.

kap66
23.12.2017 4 z 5

Pamatuji si, že mě v dětství mamka - velká čtenářka - před touto knížkou varovala slovy: "Je to trochu naturalistické." Po přečtení jsem pochopila, že tím myslela realisticky vyvedené krvavé a drsné scény. Byla to pro mě úplně jiná četba - do té doby jsem dobrodružné knížky četla ostošest, ale brala jsem je jako fikci (což také byly). Tohle mě dostalo a věřila jsem tomu zcela.

Kerberos
18.10.2017 4 z 5

Četla jsem v dětství a tehdy se mi to líbilo,

Jirka92333
06.08.2017 5 z 5

Na tuhle knihu jsem narazil úplně náhodou při vyklízení jedné státě nemovitosti. A upřímně mě velmi překvapila!! Život eskymáků je zde popsán velmi zajímavě a knihu jsem si užil do poslední stránky. Tvrdý život v tundře ovšem s jakým si osobním nádechem krásy ne jen pro přírodu ale i pro skromnost života.

papaja
22.03.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četla asi v 8 letech a musím říct, že na mne velice zapůsobila, opravdu silný příběh o životě, který si jen těžko dokážeme představit

Lenka Žofka
07.01.2012 5 z 5

Hodně netradiční příběh z hodně netradičního prostředí. Hodně čtivé a zhltnuto jedním dechem.....

Bjelásek
16.05.2011 3 z 5

Zhltnuto za jediný den. Takové nenáročné nahlédnutí do sněhem zavaleného kraje, kde sice žijí jednoduší lidé, ale jejichž životy vůbec jednoduché nejsou. Oceňuji příběh i schopnost autora vcítit se do myšlení lidí, jenž je tolik odlišné od toho našeho.

Eskymáci, Inuité

Yves Thériault
kanadská, 1915 - 1983
1978  76%Pět kanadských novel
1972  89%Agaguk, syn eskymáckého náčelníka
1978  80%Poslední přístav

Kniha Agaguk, syn eskymáckého náčelníka je v