Afterdark

Afterdark https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222378/bmid_afterdark-222378.jpg 4 1288 147

Příběh ze současného Tokia se odehrává po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. A její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Afutádáku , 2004

Jrsnbl
Jrsnbl
23.03.2024 5 z 5

Jednou za čas na mě přijde jakési Murakami období, kdy mám neskutečné nutkání všeho zahodit, a ihned se vrhnout na něco z Harukiho tvorby. A toto nutkání na mě přišlo právě dva dny zpátky, kdy jsem se vrhl na Afterdark.

Nelituji. Tajemno, magično, nadpřirozeno. Tak jak to čtenář od autora žádá. A já nevím, zdali to mám tak jen já, ale Murakamiho si rád čtu při jakési existenční krizi a osamění, kdy přemítám o mém životě, zdali jsem dost dobrý, a co mají znamenat ty události, které se mi v poslední době dějí. Z jakéhosi důvodu mi čtení vždycky pomůže. Postavy v těchto dílech totiž většinou řeší něco podobného - osamění, váhání, vypořádání se s minulostí... a přijde mi tak snazší reflektovat můj případ na příběhu jednotlivých postav.

Každopádně Afterdark fajn!

ArkAngel
ArkAngel
05.03.2024 4 z 5

Oproti klasické Murakamiho tvorbě se Afterdark vymyká "filmovou kamerou", kdy nám je dokonce popsán její pohyb a co (ne)vidíme. Totéž platí i pro čas, který je navíc symbolizován také hodinami. Co se týče prvků a tropů, tak je sice umírněnější a méně bizarní, ale přesto dostanete klasické Murakamiho dílko plné tajemství, provázaností s hudbou nebo love story s osamělým protagonistou.

helcavo
helcavo
17.02.2024 4 z 5

můj zápisek k maturitě:
Zajímavý námět a koncept knihy. Velice neobvykle podáno, autor celý příběh popisuje jako film, společně s tím co divák/kamera zrovna vidí. Vadí mi ale, že nezůstává tolik nezaujatý, a popisuje i to, co divák cítí. To, dle mého názoru, shazuje kvalitu příběhu.
Myslím si, že překlad knihy do českého jazyka není zrovna zdařilý, místy popis situace působí jako amatérské klišé. Vím ale, že Murakami je skvělý spisovatel, proto toto vyznění připisuji spíše překladu knihy.
Ovšem nálada knihy, povaha postav, mizanscéna příběhu a prostředí je mi velice sympatické. Opravdu si knihu dokážu představit jako zdařilý film.
Krásná hra se slovy a myšlenkami.
V příběhu se velice nic neděje, hlavní postava jen proplouvá nocí, potkává lidi, vnímá, zažívá, vede rozhovory.
Připomíná mi to film Naked 1993. Některé záběry si ale představuju jako z Enter the Void 2009, hlavně kvůli častému využívání ptačí perspektivy spisovatelem.
"Stejně jako předtím po obloze pluje srpek tři dny starého měsíce."
Příběh o sesterském vztahu
Ale after all se mi kniha moc libila!!

AdamB.
AdamB.
23.01.2024 3 z 5

Afterdark je skvělé dílo pro ty, kdo chce s knížkami od Murakamiho začít. Pro ty, kdo jeho rukopis znáte, Vás tohle dílo nejspíš moc nenadchne.

Na pár stránkách najdeme zde všechno co můžeme v jeho románech zažít... (love story, iluze, nevědění, nepochopení textu a následné rozuzlení...)

Kdybych s touhle knihou začínal a neznal jeho jiná, za mě fantastická, dávám pět hvězdiček, takhle mě to moc nenadchlo...

Asi mě nejvíc bavila nejvíc postava Širakawy.

azur
azur
03.10.2023 5 z 5

Afterdark jsem neměla v úmyslu číst, když jsem ji prve viděla. Ale Murakami nezklamal. Opět skvělá kniha skvělého autora. Na 160 stránkách můžeme sledovat hned několik dějových linek, v nichž hlavními postavami jsou sestry.I když na první pohled nevypadá, že spolu příběhy souvisí, opak je pravdou. Chvílemi je děj mysteriózní, jindy zase detektivní. Kniha je psána velice zajímavým způsobem - jako filmový scénář. To mě celé bavilo nejvíce!

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
11.09.2023 5 z 5

Kdybych měla Afterdark shrnout jednou větou, bylo by to: "Krása střídá nádheru."
Protože Afterdark je jako vesmír. Tenhle popis by asi dával smysl jenom tomu, kdo Murakamiho čte rád a nemyslí si, že je přeceňovaný autor.

A jak to tedy myslím? Jde o to, že příběh téhle knihy je na jednu stranu strašně triviální, ale na tu druhou je strašně osudový. Protože všechny ty příběhy, které se dějí, jsou jako zrnko písku na poušti. Jedno ovlivňuje druhé, samy potom tvoří celek, ale zároveň jsou jednotlivě speciální. Všechny tyhle mikrokosmosy totiž tvoří jeden velký kosmos, který je všechen kolem nás. Ale jaký má každý z těch mikrokosmosů vliv na další mikrokosmos? Co se stane, když jeden z těch mikrokosmosů zanikne? Zanikne kvůli celý kosmos nebo vznikne další mikrokosmos, aby ho nahradil? Protože na těhle detailech vůbec nezáleží, kdyz za chvíli bude další noc a další příběh může začít?

Afterdark je velice krásná kniha napsaná vtahujících stylem a jsem moc ráda, že jsem autora začala číst. A klidně ten dovětek budu psát ke každé jeho další knize, protože to štěstí se neustále prohlubuje :)

Dan082
Dan082
29.06.2023 3 z 5

Afterdark bylo poněkud zvláštní první setkání s Murakamiho rukopisem. Na ploše sto padesáti stránek rozehrává autor abnormální zápletku na samém počátku Tokijské noci. Odbila dvanáctá hodina, ulice jsou stále husté a v kavárnách nadále zaznívá tlukot klávesnic workoholiků.

Prostřednictvím vypravěče v er-formě Murakami popisuje krásy každodenního života v jinak neobvyklé situaci devatenáctileté Meri, která se rozhodla tuto noc trávit mimo pohodlí domova. Postupem do hlubší noci počty lidí řídnou a Meri poznává různorodé postavy.

Druhou částí proplouvají mystické prvky, které vytváří lehce mrazivou atmosféru. Sestra Meri Eri je v hlubokém spánku a děj kolem ní se vymyká jinak realistické stránce příběhu.

Krásu v autorově vyprávění shledávám především v nesmírně příjemném popisu banálních témat a všedních problémů prostřednictvím dialogů. Vedle toho svůj text prolíná různým uměním, které může být čtenáři inspirací, nebo se jenom ujistí, že drží v rukou správného autora.

Afterdark je v jistém smyslu experimentální, jelikož Murakami narušuje formu vyprávění implementací kamery. Nejsme tedy zcela svobodní v tom, jak si představíme objekt za objektem, nýbrž se nám v hlavě promítají konkrétní úzké obrazy, konkrétní záběry jak je popisuje Murakami.

Některé vystavěné otázky nejsou zodpovězeny ani na konci knihy, ani v doslovu a nezbývá, než si je domyslet. Osobně mi kombinace všedního života a absurdních situací příliš nesedla, ačkoliv dílo určitě doporučuji. Netroufám si však říct, je-li zrovna Afterdark ideální pro seznámení s autorem. Protože mě zajímá, jak bude pracovat s mystickými prvky i v dalších dílech, určitě Afterdark nebude poslední Murakami. (A taky nebyl.)

fristo
fristo
29.05.2023

Murakami ma fascinuje svojou schopnosťou urobiť v hlave po prečítaní totálne ohúrenie (zmätok, frustráciu, nadšenie, radosť...) a pritom ak máte opísať knihu, tak nič. Ak aj vypotíte nejaký obsah, tak určite nepresvedčíte nikoho aby si to prečítal. Je to akoby som mal opísať chuť perfektného zákusku, ktorá sa nedá k ničomu prirovnať. A predať ho niekomu - skrátka keď neochutnáš nepresvedčíš sa.

Percabethka
Percabethka
26.12.2022 5 z 5

Afterdark je přesně ten typ knihy, která je sice krátká co do počtu stran, ale její čtení vám zabere obrovské množství času, protože se často musíte zastavovat a dohledávat si jednotlivé písničky playlistu, který Murakami postupně odhaluje, semtam si ohnout růžek nebo se prostě jen zastavit a zamyslet se nad tím, co jste pravě přečetli. To ale nevydržíte dělat moc dlouho, protože vás skvělá atmosféra a poutavost příběhu donutí pokračovat ve čtení.

Nofar197
Nofar197
12.12.2022 5 z 5

Moje první Murakamiho kniha - díky své kvalitě ne poslední. Murakami v ní přímo plasticky vykreslil noční Tokio d blikajícími neony, nočními kluby a jinými zábavními podniky, které s prvním svítáním opět jakoby pohltí zdi a z hlavního města Japonska je opět spořádana metropole plná bysnysmanu v oblecich, žáků středních škol v uniformách i překrásných tradičních domku ve stínu nalestenych mrakodrapů.

mgeisselreiter
mgeisselreiter
11.10.2022 4 z 5

U tohoto krátkého románu opět smekám, jak autor ve svém věku dokáže tak krásně zobrazit mladé lidi. Kniha vyniká živě podanou atmosférou nočního Tokia. Jen ta „hororová“ část není vůbec hororová, jak je prezentováno, a kniha by se dle mého názoru bez ní obešla, ale jak jsem již pochopil, Murakami prostě nadpřirozenou linkou své knihy pravidelně doplňuje. Někdy je to příjemné a zajímavé osvěžení (někdy je to dokonce nosná část románu), ne však v tomto případě. 75%, 9. 10. 2022.

debreno
debreno
09.10.2022 3 z 5

Čítal som v angličtine, a mám pocit, že to značne v mojich očiach knihe pridáva - sám Murakami hovorí, že si často svoje texty predstavuje v angličtine. Kniha ma super atmosféru, zaujímavé nápady. Pôsobí však (ešte viac ako iné Murakamiho texty), že autor sám ešte ani v polovici knihy nevedel, kam vlastne smeruje a vlastne tento problém ani nevyriešil. Takze nadšené čítanie v podstate až do posledných momentov potom vystrieda akési sklamanie. Ako keby vám niekto dal pekne zabalený darcek, ktorý môžete otvoriť až po splnení nejakých úloh a hľa, krabička je prázdna. Radosť z plnenia úloh bola prítomná, ale to záverečné sklamanie sa aj tak dostaví. Ale aj tak by som si ju prečítal znova.

Micconda
Micconda
30.09.2022 5 z 5

Perfektní formát knihy, který podává velmi plastický pohled na jednu noční zápletku.
Je to svým způsobem jako v životě, často situaci vidíme jen ze svého pohledu, který je prostě značně omezený, kdežto zde je vidět, jak každá postava prožívá danou situaci svýma očima.
Kniha se dá přečíst za večer, ale já osobně už ji četla víckrát :)

lukaskmn1
lukaskmn1
29.08.2022 5 z 5

Geniální.

jfialova
jfialova
24.08.2022 4 z 5

Opravdu zvláštní kniha, která se popravdě i těžko hodnotí. Přidávám hvězdu za originalitu. I když věřím, že někdo jiný zase může namítnout, že je to celé úplně o ničem. A ono svým způsobem opravdu asi je :-) Děj zachycuje jednu noc v Tokiu, kde se odehrává příběh několika málo postav. Ty se během této noci setkávají a jejich osudy se na krátkou dobu prolnou. Z dialogů postav se dozvíme něco málo z jejich minulosti, s koncem noci se ale vše utne a můžeme jen spekulovat, co se asi tak bude dít dál.

gretl74
gretl74
27.07.2022 4 z 5

Podivná knihovna mě zklamala, ale tohle byla úplně jiná liga. Sama patřím mezi "sovy", takže o dlouhých nocích ve městě něco vím :) Atmosféra mě naprosto dostala a vtáhla, postavy byly zajímavé a zrovna tady bych klidně přidala pár set stran, abych se o jejich osudech dozvěděla mnohem víc.
4.5*

huhuhu
huhuhu
19.07.2022 4 z 5

Typicky murakamovský příběh, napsaný tentokrát stylem filmového scénáře, který se odehrává během jedné noci v Tokiu. Kniha je poměrně krátká, dobře se čte, takže ji zvládnete... asi i za méně než jednu noc.

sar.janurova
sar.janurova
01.07.2022 3 z 5

Já úplně nevím, co si o povídkách od Murakamiho mám myslet. Zkusila jsem jich už několik, ale s romány se jeho psaní povídek vůbec nedá porovnávat. Chybí mi v nich trocha toho jeho spisovatelského umu, přijde mi, že jsou všechny povídky napsané rychle a na jedno brdo. Neužívám si je tolik, jako jeho romány, které přímo hltám. Kniha Afterdark nijak nezaujala a ani nijak nezklamala, tři hvězdičky jsou zlatou střední cestou...

Niu
Niu
12.05.2022 5 z 5

Je to příběh odehrávající se jedné noci různým lidem, které něco spojuje. Líbí se mi to setkávání se, povídání si o všem možném. Když jsem knihu dočítala, tak jsem si uvědomila, jak nás jako lidstvo několik posledních let od sebe oddělilo. A právě knihy Murakamiho mají tu moc si uvědomit, jak vedeme rozhovory dnes - nemám čas, teď ne, hm zajímavé tak ahoj, ... Nebo se vše hodnotí na materiálno. Ale tady mě upoutalo právě to sdělování si strachů, věcí z minulosti, nehezkého, kdy chceme (a ano, chceme to všichni), aby nás někdo vyslechl. Připomnělo mi to film Paříži, miluji Tě!, kde také nalézáme příběhy lidí, které něco pojí. Murakami má talent vykreslit věci, jak jsou a přitom to není nějak neomalené (viz třeba příhoda s dívkou v lavhotelu). A to hledání cesty jeden ke druhému, velmi blízkému člověku, může být složitá. Věřím, že tady vše dopadlo dobře.

Mruskulka
Mruskulka
18.04.2022 3 z 5

Již třetím rokem mě čtenářská výzva dovedla k tomuto autorovi. A nevím, jak reagovat. Nevím, co si o knize myslet.