Afterdark

Afterdark https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1750/bmid_afterdark-ii5-1750.jpg 4 1290 147

Před očima nám leží město… Jen za docela malou chvilku se má změnit datum. Je těsně před půlnocí. Chvíle mezi dvěma dny. Mezidní. Pozorujeme město jako obrovské zvíře. Pozorujeme Mari, sedí v restauraci a čte si. Pozorujeme její krásnou sestru Eri, jak spí v nekonečném spánku… Příběh ze současného Tokia se odehrává, jak už název napovídá, po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Nezvyklí jsou tentokrát hrdinové: žádný slušně situovaný muž v nejlepších letech, ani outsider, žádná ich-forma, ale dvě sestry a vševědoucí vypravěč první osoby množného čísla. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. Její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu, mění svůj charakter a skupenství. Něco se v hrdinech mění, něco se mění v nás... Afterdark, autorův čtvrtý román vycházející v češtině, nabízí napínavý, psychologicky i detektivně laděný příběh s fantaskními a hororovými prvky. A také dynamický styl sekvence, kdy realitu vnímáme očima kamery. Murakami decentně a úsporně rozvíjí čtenářovo očekávání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Afutádáku , 2004

-Kathus-
18.06.2017 5 z 5

Prvá kniha, ktorú som od M. čítala, tak možno to hodnotenie je aj nostalgické a po opätovnom čítaní by bolo nižšie, ale v tej dobe som vedela, že som našla obľúbeného autora.

Ghandimaster
08.06.2017 3 z 5

Afterdark je podle mě slabší Murakamiho kousek hlavně proto, že kniha je plná dialogů, které považuji za Murakamiho slabou stránku. Možná tím, že je introvertní typ a moc toho v životě nenamluvil. Je mistrem popisu situací a pocitů. Umí se skvěle vrtat v samotě člověka a v každém jednotlivém lidském smyslu až za hranice reality. Umí zastavit čas. Když ale přijde na řadu dialog je to pro mě jako "evropského cynika" příliš strojené, nereálné, příliš formální a až trapné. Možná je to dáno Japonskou kulturou, kde lidé ještě silněji hrají společenské role dané postavením a výchovou. V knize bylo spoustu zajímavých pasáží ale zůstala mi po ní spíše plastová pachuť v ústech z umělohmotných a rigidních dialogů.

hroubek
24.05.2017 2 z 5

Zatím nejhorší Murakami, jakého jsem četl. Je fajn, že Murakami zkouší nové věci(změna hlavního protagonisty, styl vyprávění, jakýsi happyend atd.), jen mě to nesedlo jako jiné jeho knihy. U jeho knih se mi nikdy nestalo, to že bych je odložil na nějaký delší čas a pak se k nim vracel. Až zde. Jsem rád, že kniha není tak tlustá, jelikož mě tolik nebavila, a nechtěl bych se nutit jí dočíst. Co se týče samotného příběhu, tak ten kolem Mari mě bavil, protože tam se alespoň něco dělo a někam to směřovalo. Ale ten příběh kolem Eri mě vůbec nebavil, jelikož to na mě bylo až moc halůzní. Afterdark je první kniha, která mě od Murakamiho nesedla, tak jsem zvědaví na další knihu, která mě snad nezklame.

Suziella
22.05.2017 3 z 5

První seznámení. Hm.. nevím. Zvláštní, hodně. Nezatracuji, ale zatím odkládám autorovu další tvorbu na neurčito.

Alethea_k
18.05.2017 5 z 5

Murakami mě nepřestává fascinovat. Doteď jsem četla jen jeho povídkové knihy. Ovšem tato kniha mi nasadila brouka do hlavy, zároveň si připadám mnohem uvědomělejší. Konečně jsem si jistá tím, co na Murakamiho tvorbě všichni mají. Úžasný je i překlad. I když... vždycky se v něm nějaká chybička najde. Mrzí mě, že jsem četla doslov překladatele. Zjistila jsem, jak dopadají 2 knihy, které jsem ještě nečetla.

jiri77
21.04.2017 5 z 5

Skvělá atmosféra nočního Tokia a výborné dialogy postav příběhu ,dělají z téhle knížky super čtení.

katallinka
26.03.2017 4 z 5

Opět zvláštní Murakamiho kniha o které budu zase dlouho přemýšlet.

Kexina
10.01.2017 3 z 5

Murakamiho styl je sice jasně patrný i v tomhle díle, ale přesto mi knížka příliš nesedla. Myslím, že je dobře, že se podobnému vypravěčskému stylu dál nevěnoval.

iLuciferie
09.01.2017 2 z 5

Zvláštní knížečka s neosobně pojatým vyprávěním (mně osobně se popis z pohledu kamery moc nelíbil) a dějem, co jsem asi nespíš ani nepochopila - zejména začlenění mystery prvků.

habs
22.12.2016 4 z 5

Čtivě napsaný příběh jedné tokijské noci. Osoby a dialogy jsou uvěřitelné, akorát linka krásné Mariiné sestry Eri mi přišla trochu zbytečná. Oceňuji tipy na hudbu a určitě si přečtu dalšího Murakamiho.

Mathir
04.12.2016 3 z 5

Jsem opravdu rád, že jsem jako první od Murakamiho četl Norské dřevo a nikoliv Afterdark. Kniha mě poměrně nudila, těšil jsem se, až skončí a jen málokdy jsem se pořádně začetl a zabral do příběhu. Takhle kniha mi opravdu nesedla. Ale to už se tak občas člověku stane :)

Teckovana
29.11.2016

Příliš krátký příběh na román, příliš dlouhý na povídku. V porovnání s dalšími knihami autora slabší počin, kde mi trochu vadily nevysvětlené události a otevřený konec, ale i tak díky atmosféře nočního Tokia a typickému stylu kniha stála za přečtení.

Vikina333
29.11.2016 5 z 5

Murakami je prostě boží! Nevim jak to dělá, ale já si připadám, že po pár stránkám postavy znám a chápu je a "prožívám" to... Prostě si ho vychutnávám..

Stoker
16.10.2016 2 z 5

Moje prvé stretnutie s Harukim a asi aj posledné. Zaujímavý štýl ale nie je to môj šálok čaju.

H.A.R.R.Y.
18.09.2016 3 z 5

Zajímavý styl a zajímavě zvolená forma. Právě kvůli ní jsem četl dál, jelikož mě samotný příběh nedokázal zcela vtáhnout (a nepomohl tomu ani zmatený doslov, který je pouze překladatelovou interpretací, navíc nejednoznačnou a pouhým odhadem). A forma nakonec zklamala. Zvláštní jevy zůstaly nevysvětleny (muž s maskou, zrcadlo - překladatelův názor, že jde o hříčku neberu, není v čem by spočívala, než ve snaze navodit napětí), forma pouze sama o sobě. Někdo musí vždy vyprávět. Nejde vypravěče zvolit jen tak, bez těla a bez vědomí. Někdo vypráví někomu. Zde tomu tak není. Škoda.

AlbinaBina
20.07.2016 4 z 5

Má první kniha od tohoto autora. Zajímavé pojetí vyprávění, čtivá, kratičká..skvělej společník na krátkou cestu :)

Ájulína
10.07.2016 3 z 5

Kniha mě začala bavit až po první půlce, ale celkový námět je velmi nápaditý. Přečtením nic nezkazíte :)

Paja.T
01.06.2016 2 z 5

Murakami mě tentokrát zklamal. Děj téměř žádný, kniha mě nudila. Dvě hvězdičky za barvité popsání některých pocitů a zvláštní kamerové pojetí.

verca3697
01.06.2016 5 z 5

Moje druhá přečtená kniha od autora... celkem svižně se čte, opět nechybí trochu mystična, vtažení do atmosféry a svým způsobem otevřený konec (ale to není v jeho knihách podstatné). Přečteno za dva dny v autobuse, určitě stojí za to :-)

petulienka126
30.04.2016 3 z 5