Svět se rozpadá

Svět se rozpadá https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5957/bmid_svet-se-rozpada-7ps-5957.jpg 4 42 7

Africká trilogie série

Před více než sto lety žily na jihovýchodě dnešní Nigérie místní kmeny v zajetí kouzel a mýtů, starých zvyků a skromné obživy. Hrdina románu Okonkwo, proslulý vesnický zápasník a válečník jednoho z klanů igboského kmene, tvrdou rukou ovládá domácnost se třemi manželkami a mnoha dětmi. Stejně jako on jsou i příbuzní a sousedé plně podřízeni animistickým božstvům, jejichž vůli smrtelníkům tlumočí věštkyně a kouzelníci. Příkrov odvěkých tradic skrývá četná dramata, jež nově osvětlí příchod bílého misionáře a představitele nastupující koloniální moci. Starý svět se rozpadá.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Things Fall Apart , 1958

Denny456
28.08.2022 3 z 5

Čteno kvůli čtenářské výzvě. Upřímně nebylo to zase tak špatné. Čekal jsem celkem hrůzu a byla z toho průměrná kniha. Něco nového jsem se dozvěděl a až na konec, který byl trochu agitační to bylao fajn.

Syl
21.07.2020 4 z 5

Kniha je rozhodně nezvyklá. Zpočátku mě překvapovala absencí složitějších myšlenek a zápletek, ale vysvětlila jsem si to jako odraz života původních primitivních kmenů, které opravdu řešily jen jídlo, děti, svatby, úmrtí, počasí atp. Zaujaly mě popisy jejich pověr a zvyků a postupně se mi ta neintelektuálnost a triviálnost děje zalíbila. Popis příchodu "bílého muže" byl velmi poučný a dal mi nahlédnout na způsob, jakým se dostal v Africe k moci. Ani jednu stranu zde autor nevykresluje černobíle, jde vlastně "jen" o střet naprosto odlišných světů. Kniha se díky jednoduchému příběhu četla svižně a zajímal by mě další díl.

amaenium
09.03.2019 4 z 5

I přestože je kniha z úplně jiného prostředí a doby, myslím, že není tak težko stravitelná, jak někteří píší. Naopak mi přijde jako velmi barvitě napsaný náhled do tamní kultury: každodenní život, rituály, bohové, priority... Jednalo se o odlišný život, odkázaný sám na sebe a jejich bohy, až do příchodu bílého muže. Který nechal jejich svět rozpadnout.
Kniha se četla dobře, ovšem někdy jsem se ztrácela ve jménech.

robert7628
24.09.2016

Četlo se to jedním dechem. Jako kovbojka. Podle Guardianu jedna ze sta nejlepších knih všech dob.

kralika
03.02.2016 4 z 5

Dobré to bylo, ne že ne. Jen poněkud složitě stravitelé pro někoho, kdo není dostatečně konfrontován s africkou skutečností. Což jsou, koneckonců, asi všichni neafričané.

mane.n
05.06.2015 3 z 5

Pro naší kulturu špatně uchopitelná kniha, spíše mi vadil náznak na konci, že bychom se měli kát za naše činy způsobené v Africe

THERISA
30.01.2012 4 z 5

Námět - skvělý, zpracování – (pro mě) poněkud krkolomné, nicméně nevím, nakolik to může být způsobeno českým překladem.

Jinak tahle kniha rozhodně stojí za přečtení, už jenom proto, že to je pohled do kultury, který nám jen tak nějaký spisovatel neposkytne a zároveň do časů, které byly pro „starý svět“ naprosto přelomové.

Nebudu tady psát o střetu kultur a náboženství, o tom už si přečtěte sami…

Afrika domorodé kmeny domorodci kolonialismus historické romány Nigérie nigerijská literatura

Chinua Achebe
nigerijská, 1930 - 2013
2003  80%Svět se rozpadá
1964  73%Už nikdy klid
2011  75%Postkoloniální myšlení II
1979  75%Muž z lidu

Kniha Svět se rozpadá je v