Aforismy k životní moudrosti

Pojem životní moudrosti zde beru ve smyslu umění prožít život co nejpřijatelněji a nejšťastněji -uvozuje knihu Arthur Schopenhauer (1788-1860), významný německý filosof. V knize vysvětluje "základní rozdělení moudrostí, lidské potřeby, způsoby chování, rozdíly v životním věku...

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/65130/aforismy-k-zivotni-moudrosti-65130.jpg 4.623

Aphorismen zur Lebensweisheit

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Nová tiskárna Pelhřimov

Miro.slav
14. listopadu

Úplne súhlasím s marvanom00. Toto dielko je naozaj skvelým začiatkom k tomu, zahryznúť sa do starého voluntaristického mizogýna. Rovnako sa však dá siahnuť aj po zlomkovitých výberoch z jeho "Svet ako vôľa a predstava". Osobne mám však k tejto knižke zvláštne puto, ba až slabosť. Aj preto som ju použil ako text pre mojich študentov na univerzite. Schopenhauer tu totiž preukázal svoje majstrovstvo. Nebolo treba stovky a tisíce strán, aby vyjavil svoju víziu. Človek je bohatý tým, čo má v sebe. Všetko jeho prežívanie a pociťovanie zafarbuje jeho konanie a cestu životom. A kto nedokáže byť sám so sebou a samotu nedokáže oceniť, ten je podľa Schopenhauera družný a povrchný slaboch. Pre toto Schopenhauera milujem.

marvan00
27.10.2014

Neznám lepší úvod ke studiu Schopenhauera, než je právě tato útlá knížečka. Text je mnohem kratší a přístupnější než mistrovo opus magnum Svět jako vůle a představa, je to jakýsi skeptikův návod pro spokojený a jednodušší život. Přestože ji autor sepsal ke konci života, číst by ji měl člověk ještě mlád, by mu byla ku prospěchu. Neuvěřitelné, ani téměř dvěstě let poté se toho příliš mnoho nezměnilo.