Aerovkou do exilu - Osudy jednoho emigranta

Aerovkou do exilu - Osudy jednoho emigranta https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46831/aerovkou-do-exilu-osudy-jednoho-emigranta-46831.jpg 4 4 2

Jaroslav Strnadel, původně strojní inženýr, který v roce 1969 emigroval do Francie, vypráví příběh svého života od dětství v rodných Malenovicích přes dospívání, studia na brněnském VUT a vojenskou službu až po emigraci a nový život ve Francii, kde vystudoval architekturu a posléze se uplatnil jako architekt-urbanista. Autorovy osobní vzpomínky se v knize prolínají s událostmi českých dějin druhé poloviny 20. století. Kniha je cenná především pro své svědectví o nelehkých začátcích emigranta v cizí zemi. Pozoruhodné jsou i pasáže pojednávající o autorově práci na urbanistických projektech v bývalých francouzských koloniích, při níž poznal zblízka život a kulturu mnohých pro Evropana exotických zemí, a o jeho předlistopadových návratech do vlasti. ... celý text

Gweny
31.01.2023 4 z 5

Jednoduché a přímočaré vyprávění, přesně to tahle mini knížka obsahuje. Vyprávění člověka, který si šel za svými sny a dokázal při tom opustit rodinu, přátele, práci, známé prostředí. Dokázal začít sám, od nuly a tímto si ode mě získává obdiv. Nedokážu si představit dobu totality. Nežila jsem v ní. Rodiče si na ni nikdy neztěžovali. Ale věřím, že ne každému vyhovovala a prostě měl potřebu být někde jinde. A to je v pořádku. To se děje v každém čase, v každé době.

Merlinit
31.07.2015 3 z 5

Útlá, poměrně čtivá knížka stručně seznámí čtenáře s životní poutí emigranta. I přes skromnost a cílevědomost hlavního hrdiny nebyly jeho začátky za hranicemi vlasti jednoduché a nálepky cizince se ve svém novém domově nezbaví již nikdy.

Autorovy knížky

Jaroslav Strnadel