Advent

Advent https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5555/bmid_advent-Yl5-5555.PNG 4 276 64

Baladický příběh se odehrává na samotě v beskydských horách. Svobodná matka Františka Plesníková (otec jejího syna byl zabit padajícím stromem při kácení) se provdá za mnohem staršího vdovce Podešvu. Nejprve k němu cítí velkou vděčnost, že ji vytrhl z chudoby a učinil svou ženou, ale brzo se dostaví rozčarování...

Hanka_Bohmova
24.04.2021 4 z 5

Intenzivní kniha, chvílemi mi připomínala až některá díla Francoise Mauriaca - mezilidským dusnem, izolací a otázkou viny a vykoupení. Zatímco u Mauriaca bývá katarze kompletní a po vnitřním adventu skutečně rozkvétají vnitřní Vánoce, u Glazarové tomu tak není. Změna přichází zvenčí a i když ji budu nahlížet čistě optimisticky, právě pro svou vnějškovost a částečnost zanechává Františku na cestě velmi nejasné. Mohla bych tedy mluvit o konci knihy, ale asi ne o závěru.

Kerberos
03.01.2021 5 z 5

Nechala jsem se inspirovat alnahu a sehnala jsem si jako audioknihu,byla jsem mile překvapena.Asi po třetině knihy jsem si uvědomila,že jsem viděla filmovou podobu příběhu.Oboje se mi velmi líbilo.

alnahu
23.12.2020 5 z 5

Objevila jsem tuto knihu ve své knihovně byla vydána v roce 1956, ani nevím kde jsem k ní přišla. Příběh se odehrává na samotách v Beskydech a je psán ve valašském nářečí ,tak mi chvíli trvalo než jsem se začetla. Je to velmi silný, smutný příběh ve kterém si přečteme o nelehkém údělu žen v tehdejší době -ale nějak mi uniklo ,proč je kniha pojmenována zrovna Advent. Autorka skvěle vystihla tehdejší těžký život.

Blue
13.12.2020 5 z 5

Advent je kniha velice krutá a velice silná. A výborná. Navíc se odehrává u nás v Beskydech, takže to můj čtenářský dojem ještě umocňuje.

JaneSnapeová
14.11.2020 5 z 5

Tohle dílo jsem si vybrala jako povinnou četbu, měla jsem lehké obavy, jestli se mi kniha bude líbit, ze začátku jsem měla menší problém, kniha je napsaná ve valašském nářečí. Naštěstí jsem se ale do příběhu brzy začetla a mohla tak prožívat s hlavní hrdinku Františkou její nelehký zivot. Za sebe knihu doporučuji.

mol378
22.09.2020 5 z 5

Nehleďte na datum vzniku. Glazarová byla opravdu dobrá spisovatelka. Charakteristika postav, jejich povah, líčení přírodních dějů a krajiny i příběh sám velmi zaujmou, kniha je čtivá a obsahem hluboká. Postavení ženy se za několik desetiletí velmi zlepšilo, zaplať Bůh - to je možné si mimo jiné při četbě uvědomit. Drsně realistické, poetické, emotivní, vytříbeným jazykem napsané. Jistě, poněkud archaické, ale formou i obsahem přesto naprosto nadčasové. Čtěte.

HoneyH
20.08.2020 5 z 5

Do knihy jsem se zamilovala, i když je autorka komunistka a i když už je asi knížka stará. Sama pocházím z hor, kde se ještě dnes v mnohém zachovává "postarší" myšlení. Obdivuji ale sílu vůle a odhodlání hlavní hrdinky. Myslím si, že Glazarová opravdu dobře vystihla atmosféru a těžký život v horách.

pajaroh
07.06.2020 4 z 5

Knihu jsem objevila právě v knihobudce v Novém Hrozenkově při svém pobytu v Beskydech na dohled od míst, kde se starý příběh odehrává. A procházela jsem je - Miloňovou, Javorový, kostel v Karlovicích, Člověčí - a přemýšlela, jak je možné, že v takovém krásně drsném a upřimném prostředí se mohou tak pokroutit a znetvořit lidské povahy. Mohou. Tenkrát i dnes.
Kniha je psána starším poetickým stylem a jejím přínosem je zachycení tehdejších míst, povah, nářečí a způsobu života.

Renushka
20.04.2020 5 z 5

Velmi silný příběh i hlavní hrdinka, které jsem držela palce, aby nakonec prožila aspoň trochu štěstí. Příběh je rámován hledáním syna, o kterého se Františka bojí, prolíná se přítomnost s minulostí, v knize je použito valašské nářečí.

Edera
04.02.2020 5 z 5

Já vím, že je to starý a momentálně se čtou jiný věci. Navíc autorka byla komunistka, ale to nechme stranou už úplně.
Glazarová má vynikající styl. Klišoidní slogan \"dobře se to čte\", tady podtrhuju desetkrát a ještě k tomu nadšeně tleskám. Ono se to totiž fakticky skvěle čte. To drama a dobrodružství, které Františka prožívá, přímo vidím před očima. Celou dobu jí držím pěsti, ať všechno dobře dopadne a pořád se přitom bojím, že ne, že už není cesty zpátky. Skoro slyším, jak jí sníh křupe pod nohama a nesnáším toho bezohlednýho, cynickýho a ne úplně důvtipnýho slabocha, který si jí vzal. Ať se snaží jak chce, pořád je to špatně. Román o matce, které osud dlouho nepřál, a přesto bojovala jak mohla, nepotřebuje krásnou, lesklou, kýčovitou obálku a časopisy, který o ní píší o 106.
No jo, i když Glazarová není momentálně v kurzu, i když je trošičku out, tak kdo si nepřečetl Advent, přišel o hodně silný, autentický a umělecky hodnotný zážitek, který, doufám, zůstane navzdory všem pochybným módním vlnám starou dobrou klasikou.

camelopardus
10.01.2020 5 z 5

Úžasné! I přes archaismy a dialekt jsem se začetla a čím dál více byla vtahována do děje. Metůdek byl dítě k zulíbání. Františce jsem jednu dobu zazlívala její postoj oběti, submisivity a tendence věčně se ospravedlňovat před Rozou a Jurou. Pouze tím přikládala do ohně. Jenže tehdy nebyla osvěta, postavení ženy bylo zcela jiné, než je dnes. O to více jsem ocenila její pozdější nalezení síly k revoltě, stejně jako nově nabytou schopnost vidět vše z více úhlů. No a k tomu autorčin talent popisovat krajinu a především mistrný popis vnitřního prožívání!!!

Micha-Él
25.07.2019 5 z 5

Baladicky laděná próza Jarmily Glazarové mě skutečně chytla za srdce. Jedná se o dojemný příběh mladé "zavitky" Františky, která obětuje vlastní štěstí pro štěstí svého synka Metoda. Nic však není takové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Glazarová mistrně pracuje s psychologií hlavní hrdinky, děj má spád a místní dialekt mu ještě dodává na reálnosti. Je zde popsán těžký život v horách i neblahé mezilidské vztahy. Františka byla velmi silná, a zároveň nešťastná žena, která nadevše milovala svého syna. Ani sňatek se sedlákem Podešvou jim však nepřinesl kýžený klid.

ronave
12.02.2019 5 z 5

Kniha mě zaujala už od začátku, obdivovala jsem Františku, že vydržela nechat sebou takhle zacházet.

"Nad žádným žalem, nad žádným zklamán se nezastaví čas v svém spění za zráním a naplněním ročních dob. Člověk je sám, zůstane sobé samému v plen, ale kolem jde vše vytčenou drahou v blaženém vzdání života řadu."

Edith_17
04.02.2019 5 z 5

Nádherný příběh o osudu jedné silné ženy. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla tuto knihu přečíst. Ze začátku pro mě bylo těžké se v tom nějak zorientovat, autorka dost skáče ze současnosti do minulosti a zpět, ale tak ve čtvrtině knihy jsem si zvykla. V průběhu čtení této knihy jsem se dostala do dost těžké životní situace a tato kniha mi vlastně pomohla to nějak "přežít", i když ano, bylo to těžký. Každopádně pokaždé jsem si řekla, že hlavní hrdinka Františka to měla v životě mnohem těžší. Stává se, že začneme číst nějakou knihu v době, kdy to zrovna "potřebujeme", mně se to stalo zrovna teď.
Kniha mne, myslím, hodně poučila právě v tu pravou chvíli.

Veve1234
06.11.2018 4 z 5

těžký osud jedné silné ženy. Ze začátku je to docela složité čtení, ale jak si člověk pak přivykne stylu psaní, tak už příběh Františky hltá jedním dechem.

rybizka
27.10.2018 5 z 5

Líbilo se mi, jakým stylem je příběh napsán. Tož na nářečí jsem si musela prvních pár stránek zvykat a jsem ráda, že jsem se tím nenechala odradit a ba naopak jsem si to i následně oblíbila. Příběh se odehrává v jeden zlomový den, kdy se dozvídám a postupně se mi vše odhaluje pomocí vzpomínek. Nelehký život Františky a Metúdka ve mě vyvolával velkou lítost, ale i vztek. Drsná doba, těžké živobytí, odsuzování, psychické týrání, emoce. Drama mateřské lásky. Vskutku výborná kniha.

Terry11
30.09.2018 3 z 5

Adventni balada z Beskyd odehravajici se retrospektivni metodou za jediny horecnaty den.

kykiryki28
20.09.2018 4 z 5

Knihu mi darovala teta, žijící právě v beskydských horách, které jsou zároveň pro mě druhým domovem. I přes valašské nářečí (na které jsem více méně zvyklá) se kniha četla velmi dobře a příběh jsem si zamilovala. Nejvíce jsem litovala Metoda, který se musel potýkat se zlobou svého otčíma. Velmi silný příběh...

Kopretina
06.05.2018 5 z 5

Do této knihy jsem kdysi nahlédla a od té doby jsem toužila si ji přečíst. Nikde jsem ji nemohla sehnat, až pak ji našla ve vyřazených knihách. Melancholie, která na mě již kdysi dýchla, vystoupila v plné síle a já byla schopna se posunovat v ději jen po malých krůčcích, aby mě nepohltila. Je mi úzko z toho, jak může někdo někoho týrat bez jakéhokoli zaváhání a výčitky. A je mi líto, že jsou v životě situace, kdy to po dobrém nejde.

mahdal
21.04.2018 2 z 5

I když mám psychologické romány rád, tato kniha se mi nelíbila. Snad to bylo stylem, jakým autorka psala. Rušivé byly taky nářeční výrazy v pásmu postav. Přesto, že pocházím z Moravy, jsem všemu nerozuměl, a tak jsem musel občas použít "slovníček", který byl součástí knihy. Knihu však doporučuji všem, které zajímá psychologická próza.