Adolf Loos - privátní portrét

Adolf Loos - privátní portrét https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/178062/bmid_adolf-loos-privatni-portret-4hL-178062.jpg 4 37 9

Díky Claire, poslední manželce Adolfa Loose, se můžeme seznámit s Loosem intimněji než ze záznamů znalců, historiků a i z jeho vlastních. Během společného života Claire a Loose slýchala jeho projevy citu, jeho opovržení, jeho aforismy a příběhy. Tato výjimečná kniha nabízí čtenáři možnost pochopit Loose jako člověka a architekta a je určena všem těm, kdo se zajímají o jednoho z největších světových moderních architektů.... celý text

Ada0004
Ada0004
21.07.2023 5 z 5

Já jsem z knihy nadšená! Po seznámení se s tvorbou Loose prostřednictvím jeho všech přístupných interiérů v Plzni a nahlédnutím do života jejich uživatelů, bylo touto knihou krásně završeno. Ještě že vznikla potřeba získat prostředky k vybudování náhrobku pro A. Loose, jinak by tato kniha asi nevznikla a tím bychom ztratili jedinečnou možnost prožít alespoň pár let po boku Dolfiho a Lerle, nasát atmosféru jeho práce, být přítomni vzniku řady Looseho realizací, nasát atmosféru doby v Evropě a poznat, jak nebylo lehké žít v okruhu A.L. a zároveň ocenit jeho neskutečnou vizi a obrovské nasazení a nesmrtelný celosvětový přínos společnosti. Výborně zpracovaná kniha- seznámení s historií rodiny Becků, vzniku knihy, okruhu přátel A.L. a skvělá příloha fotografií. Kniha napsaná Claire je autentická, psaná formou krátkých osobních vzpomínek - nemůže být na ni nahlíženo jako na spisovatelku, ale tímto je právě tato kniha jedinečná a vzácná! Skvělé-bravo-děkuji za možnost se s touto knihou potkat! Vřele doporučuji všem spřízněncům A.L.

nefernefer
nefernefer
28.06.2023 3 z 5

Po literární stránce tato kniha není žádným skvostem. Ale tím, že se jedná o krátké střípky, tak to v zásadě nevadí. Není to klasický životopis. Jsou to nahodilé vzpomínky, které přibližují atmosféru tehdejší doby a Adolfa Loose představují nejen jako světoznámého architekta, ale především jako člověka. Jako architekt byl bezesporu geniální. Jako člověk dost nesnesitelný. Jako by celý život zůstal dítětem. Na jedné straně čistá naivní duše se srdcem na dlani a na straně druhé umanutý svéhlavý spratek, který neváhá udělat scénu, když není po jeho. Nicméně bylo zajímavé na chvíli nahlédnout do jeho světa. Člověk pak lépe pochopí jeho práci.

mistrikova
mistrikova
14.03.2023 4 z 5

Další z životopisných knih o svém životě i životě s Adolfem Loosem - tentokrát z pera jeho poslední manželky. Kniha se dobře četla. Tak jako předchozí portrét Adolfa Loose od stejného vydavatelství, jednotlivé kapitoly na sebe tak úplně nenavazují. Spíše se jedná o střípky, momentky ze života obou protagonistů.

knihomoli
knihomoli
10.01.2021 4 z 5

Útržky ze závěrečných let tohoto velikána. Ostatně na fotce ze svatby připomíná excentrika Daliho, stejný výraz, postoj a ty oči!

Ali_xy
Ali_xy
07.08.2019 5 z 5

Kniha obsahuje střípky ze života Loose po boku Claire Beckové. Ač to jsou jen krátké epizody, lze si z nich udělat obrázek o tomto významném architektovi a též době, ve kterém žili. Ač Loosovo dílo je obdivuhodné, jeho povaha podle všeho byla velmi komplikovaná :)
Mullerova vila je vážně skvost a vrchol luxusu, ale musím říci, že ta Winternitzova mi uchvátila o něco více :)

IvaKo
IvaKo
18.02.2019 3 z 5

Není to souvislé vyprávění, jsou to více či méně zajímavé střípky vzpomínek, poznámek a črt zejména o životním stylu a způsobu práce slavného architekta popsané jeho poslední manželkou. Rozhodně mě tato kniha nasměrovala k návštěvě věhlasné Mullerovy vily.

Gagarin
Gagarin
24.01.2018

Dost rozporuplný dojem. V některých momentech mi ten úsporný styl přišel skoro jako odfláknutost, taky se občas různě mění osoby, možná to není úplně špičkový překlad. Asi to souvisí s tím, že původně měla kniha (v polovině třicátých let) sloužit v podstatě jen k tomu, aby ze z výdělku zaplatila Loosovi hrobka. Na druhou stranu pár zajímavých myšlenek zprostředkovává, líp se po ní dá pochopit, jak to AL se svou koncepcí architektury myslel. A Pražáka potěší, že téměř v každé druhé kapitole je aspoň zmíněna Müllerova vila ve Střešovicích - je to z toho zřejmé, že hlavně Loos sám ji považoval za svoje vrcholné dílo. K dokreslení dojmů je třeba tuto vilu navštívit.

IvikaS
IvikaS
08.01.2018 4 z 5

Není lehké žít s géniem. Loos zde působí spíše jako malé dítě se stařeckými vrtochy.

lucimark
lucimark
06.07.2016 4 z 5

Četla jsem v rámci aktivit našeho čtenárského spolku, se kterým jsme před časem navšítivly Loosovy interiéry v Plzni s tím, že si po návštěvě ještě přečteme nějaké knihy o tomto mimořádném architektovi. Vybrala jsem si Privátní portrét od Claire Beck, poslední Loosovy manželky, a mám k tomu dvě poznámky. 1.Rozhodně můžu doporučit ke čtení všem, co je zajímá společenský život za první republiky nebo Loos samotný. Čte se to opravdu dobře. Jde o krátké anekdoty, črty, mnohdy jen na 10-20 řádek krátké historky ze společného života Lerle a Dolfiho a jejich přátel z let 1929-1932. Vše viděno mladýma očima Claire, plnýma obdivu ke svému o 35 let staršímu muži. A tím se dostávám k bodu dvě. 2. I přes filtr oněch obdivujících očí je ten chlap, Loos, prostě nesnesitelný. A čím víc historek jsem přečetla, tím nesnesitelnější mi přišel. Vážně to tak musí být, že auru génia kolem sebe dokáží vytvořit právě jen takhle egocentričtí jedinci?

architekti Adolf Loos, architekt, 1870–1933

Autorovy knížky