Adolf Loos - privátní portrét

Díky Claire, poslední manželce Adolfa Loose, se můžeme seznámit s Loosem intimněji než ze záznamů znalců, historiků a i z jeho vlastních. Během společného života Claire a Loose slýchala jeho projevy citu, jeho opovržení, jeho aforismy a příběhy. Tato výjimečná kniha nabízí čtenáři možnost pochopit Loose jako člověka a architekta a je určena všem těm, kdo se zajímají o jednoho z největších světových moderních architektů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/178062/adolf-loos-privatni-portret-4hL-178062.jpg 4.425
Literatura naučná, Architektura
Vydáno:, Pragma
1. vydání originálu:2013
Počet stran:240
Překlad:Viktor Faktor
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7349-361-5

Kniha Adolf Loos - privátní portrét

IvaKo

Není to souvislé vyprávění, jsou to více či méně zajímavé střípky vzpomínek, poznámek a črt zejména o životním stylu a způsobu práce slavného architekta popsané jeho poslední manželkou. Rozhodně mě tato kniha nasměrovala k návštěvě věhlasné Mullerovy vily.

Gagarin
24.01.2018

Dost rozporuplný dojem. V některých momentech mi ten úsporný styl přišel skoro jako odfláknutost, taky se občas různě mění osoby, možná to není úplně špičkový překlad. Asi to souvisí s tím, že původně měla kniha (v polovině třicátých let) sloužit v podstatě jen k tomu, aby ze z výdělku zaplatila Loosovi hrobka. Na druhou stranu pár zajímavých myšlenek zprostředkovává, líp se po ní dá pochopit, jak to AL se svou koncepcí architektury myslel. A Pražáka potěší, že téměř v každé druhé kapitole je aspoň zmíněna Müllerova vila ve Střešovicích - je to z toho zřejmé, že hlavně Loos sám ji považoval za svoje vrcholné dílo. K dokreslení dojmů je třeba tuto vilu navštívit.

IvikaS
08.01.2018

Není lehké žít s géniem. Loos zde působí spíše jako malé dítě se stařeckými vrtochy.

lucimark
06.07.2016

Četla jsem v rámci aktivit našeho čtenárského spolku, se kterým jsme před časem navšítivly Loosovy interiéry v Plzni s tím, že si po návštěvě ještě přečteme nějaké knihy o tomto mimořádném architektovi. Vybrala jsem si Privátní portrét od Claire Beck, poslední Loosovy manželky, a mám k tomu dvě poznámky. 1.Rozhodně můžu doporučit ke čtení všem, co je zajímá společenský život za první republiky nebo Loos samotný. Čte se to opravdu dobře. Jde o krátké anekdoty, črty, mnohdy jen na 10-20 řádek krátké historky ze společného života Lerle a Dolfiho a jejich přátel z let 1929-1932. Vše viděno mladýma očima Claire, plnýma obdivu ke svému o 35 let staršímu muži. A tím se dostávám k bodu dvě. 2. I přes filtr oněch obdivujících očí je ten chlap, Loos, prostě nesnesitelný. A čím víc historek jsem přečetla, tím nesnesitelnější mi přišel. Vážně to tak musí být, že auru génia kolem sebe dokáží vytvořit právě jen takhle egocentričtí jedinci?