Adenauer: Otec nového Německa

Adenauer: Otec nového Německa https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191888/bmid_adenauer-otec-noveho-nemecka-65a05fecc6b05.png 4 6 1

Významná biografie Charlese Williamse předkládá vítané přehodnocení jednoho z nejvlivnějších státníků. Zabývá se Adenauerovu katolickou výchovu v době císařství, jeho ranou politickou kariérou, a to nejprve ve funkci místostarosty a později vrchního starosty Kolína nad Rýnem. Líčí jeho vzestup za výmarské republiky ve 20. letech 20. století a jeho následný pád: finanční po krachu na Wall Street; politický s nástupem nacismu. Do lidských myslí se však zapsal především jako první kancléř západního Německa. Konrad Adenauer (1876-1967) dokázal dovést zemi, zničenou porážkou, k ekonomické prosperitě a vštípit jí demokratické principy. Jeho usmíření s Francií zmírnilo napětí převládající v jejich vztazích v nedávné době – a připravilo cestu Římským smlouvám a Evropskému hospodářskému společenství.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , BB art

Adenauer: The Father of the New Germany , 2000

Mimir
29.10.2018 4 z 5

Konrád Adenauer je rozhodne politickým velikánom 20. storočia. Za to čo dokázal s ruinami a dlhmi si zaslúži titul, ktorým som ho definoval v prvej vete. Nehodnotím jeho charakter či morálny postoj k životu a ľuďom, hodnotím jeho politický prínos, ktorý bol jedným z početných ozdravných faktorov pre nešťastné Nemecko, ktoré sa vzhľadom na kritickú demografiu, ekonomiku, hospodárstvo, zdravotníctvo či školstvo prepadlo na európsky chvost, a kde je dnes? Nenápadný primátor Kolína sa tak dostáva v pomerne neskoršom veku tam, kde Hitler v tridsiatom treťom započal cestu k nezvratnej skaze, na post kancelára. Nemyslím si, že to bude z mojej strany glorifikácia, ak vyslovím názor, že táto osobnosť by mala byť v rámci politologických osnov zaradená k potentátom ako WInston Churchill, Henry Kissinger, Margaret Tchatcherová a ďalší. Snáď som uviedol dostatočný počet dôvodov na to, prečo siahnuť po tejto biografii. :)

životopisy, biografie 20. století Německo osobnosti politici kancléři Konrad Adenauer, 1876-1967

Autorovy knížky

Charles Williams