Adelheid

Adelheid https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5552/bmid_adelheid-zfI-5552.jpg 4 408 65

Milostný příběh s nadčasovým významem. Tragický a svým způsobem nezdravý erotický vztah dvou lidí, kteří si jsou cizí národnostně, společensky, svým nejvnitřnějším založením i neřešitelným rozporem dobové situace. Hlavním hrdinou je voják západní armády, který se v úloze správce majetku po zavřeném nacistovi zamiluje do jeho dcery Adelheid. Tato žena je však vnitřně silnější, přijímá jeho dvoření, avšak ve skutečnosti jej nenávidí a podle této nenávisti také v kritickém okamžiku jedná.... celý text

evineckY
10.10.2021 4 z 5

Zrovna jsem se vrátila z nemocnice a moc jsem si nepomohla poslechem takové smutné a depresivní knihy. Hrozná doba, ve které si ani slušný člověk nemohl najít lásku a klid . No a ten konec, ten to úplně zabil. Audiokniha je moc pěkně a s citem načtená.

Lejčís
17.06.2021 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio a byla jsem dost otřesená. Oni Vám už v anotaci vlastně říkají, ať šťastnej konec nečekáte, ale to Vás stejně nepřipraví na to, co přijde. Körner popisuje svou zamilovanost ústy Viktora velmi lehce, něžně, ale jeho činy tomu ani v nejmenším neodpovídají. Chápete jeho a chápete i Adelheid, když víte, v jaké se nacházejí situaci a postavení vůči sobě navzájem, ale zkrátka je Vám líto, že si upřímně nepromluví, protože kdo z nás by netoužil po šťastném konci, po šťastném smíření obou národů po tak hrůzné válce. Jenže Körnerův podmanivý styl Vás nechá taky pocítit děsivé zadostiučení vůči Němcům, kteří Váš národ sužovali, a Vy nemůžete jinak, než se sami sebe ptát, co to vypovídá o Vaší morálce. Adelheid skoro celou dobu nemluví... promluví až na konci s otevřenou upřímností a řekne vše, co jste si celou dobu někde v hloubi duše mysleli. To, co se stane pak, už je jen nevyhnutelná událost, ke které to stejně celou dobu směřovalo.
Doporučuju, pokud hledáte zase trochu jiný příběh nešťastné lásky z poválečného období.

Chytuš
02.04.2021 4 z 5

Autorův styl je skvělý - tak sugestivně popsat pocity vykořenění, pocity osamocení a nepochopení... Viktor je člověk, který nezapadá, ale touží po souznění s jinou lidskou bytostí. A touží tak moc, že nachází další zmrzačenou duši - Adelheid. Jejich vztah je už v zárodku nezdravý a je jasné, jak asi dopadne... Skvěle vystavěná atmosféra, podpořená syrovou symbolikou. Tady nejde o milostný příběh, tahle novela je smutnou podobiznou poválečné doby.

apq
06.03.2021 4 z 5

Pěkná kniha.

Soonrich
03.03.2021

Korner je génius. Jeho vykreslení reality te doby jen bezkonkurenční. Každý detail,gesta a jednání lidi naprosto představitelé. To jak "nechal" Adelheid skoro celou knihu mlčet a jak potom v par větách vyjádřila celou tu svou osobní tragedii na pozadí doznivajiciho válečného konfliktu me naprosto dostalo. Jeho Podzimní novely jsou podle mého názoru jedním z nejlepších prozaickych del 20.stoleti. Škoda že už nepíše.

leny.wood
27.02.2021 4 z 5

Příběh z doby, kdy vztah Čecha s Němkou byl odsouzeníhodný a navíc jste se nemohli být jisti, o co skutečně tomu druhému jde. Körner se však nevydal cestou typického milostného dramatu, je v tom něco mnohem vážnějšího.

Kája95
27.02.2021 5 z 5

Ať čtu knihu nebo sleduji film Adelheid, vždycky doufám, že to dopadne happyendem.Moc hezký a pro mě hluboký příběh.

malazluta
25.02.2021 4 z 5

Autorův styl psaní je sice osobitý, ale dělalo mi problém si na něj zvyknout. Děj knihy je zasazen do nelehkého poválečného období, kdy se v pohraniční vesnici ze sousedů Čechů a Němců stali lidé z opačných stran barikády. Ztráta iluzí, pocit křivdy, smíření se s osudem, osamnělost a smutek - to dokresluje atmosféru doby, do které je příběh zasazen. Milostnou zápletku zde nehledejte, jen nezdravý a tragický vztah ústředních postav poznamenaný dobou, ve které se odehrává.

Eva2424
10.02.2021 5 z 5

Příběh byl citlivě napsaný, jakobych se dívala na film s celou ponurou atmosférou. O lidské samotě a touze po druhém, která nemá vždy podmínky se naplnit. Ačkoli ho spousta čtenářů považuje za depresivní, pro mě byl realistický s hezkým nadějným koncem.

xolee
17.01.2021 4 z 5

Vyborne vystihuje vztahy mezi Cechy a Nemci po skonceni valky. Rozhodne me nesedi milostny pribeh, protoze knizka je psana vice z pohledu Viktora a z Adelheid jsem mela pocit, ze se snazi pouze prezit. Smutny pribeh jako smutna ta doba. Krasny zacatek s minovym polem, divkou s mlekem a krasny konec s divkou bez pleka a pole bez min.

tittanie
19.07.2020

Perfektní příběh se závažným tématem. Styl autora mi trochu nesedí, ale stála za přečtení.

soukroma
06.05.2020 4 z 5

Velmi komorní příběh plný dramat osobních i dějinných. Na malém prostoru (nějakých stech stranách objemu textu) se autorovi podařilo vystihnout situaci v poválečných sudetech, vztah místních k dříve sousedům-Němcům, vztah Čechů k zahraničnímu odboji i psychologii navrátilce do vlasti, kde na něj nic nečeká, a psychologii zvláštního vztahu dvou lidí.
Zaskočila mne anotace, která knihu charakterizuje jako "milostný příběh" - zrovna tohle (jakoukoli romantiku) tedy v románu vůbec nevidím.
Přestože se prakticky vše na místě uzavřelo, neuzavřelo se vše - zejména pro hlavního hrdinu.

"Můžu někoho nenávidět, jenom když je silnější, ale když je slabý, tak ho můžu litovat"

"Pořád se něčím trýzní, a pak vlastně zjistí, jak je duševní utrpení nepatrné proti skutečné bolesti těla a že je člověk šťastný už proto, že vůbec existuje a nic ho zrovna nebolí."

(Film jsem neviděla.)

Ellen16
26.04.2020 5 z 5

Adelheid je jeden ze smutných poválečných osudů. Škoda, že se ti dva nepotkali jindy, takhle už od začátku neměli šanci.

Kuža007
21.03.2020 5 z 5

Krásný román. Vladimír Körner dokonale vystihl atmosféru po 2. světové válce. Krásný romantický příběh Němky a českého poručíka. Navíc krásné filmové zpracování Františka Vláčila v hlavní roli s Petrem Čepkem.

matej.kulistak
13.03.2020 5 z 5

Krásné, silné a smutné. Navozuje atmosféru doby. Přitahuje a vtahuje. Četlo se to moc příjemně, byť ne vždy to bylo veselé.

Yorika
02.03.2020 4 z 5

Důvěrně známý kraj...Dva osamělí lidé...Zranění lidé...Lidé, kteří ztratili své iluze...Každý zdánlivě z opačné strany barikády.Vše je rozděluje. Láska je však spojí?

_Gretchen_
01.03.2020 4 z 5

Poutavý a skvěle napsaný příběh. Jednání postav pro mě bylo nepochopitelné, ale vzhledem k nepochopitelné době to asi dává smysl. Dvě ztracené duše, neschopnost vzájemné komunikace, beznadějné od začátku do konce... ach jo

callahanh
31.01.2020 4 z 5

Vladimír Körner píše hodně filmově a na jeho dílech je znát, že je bude psát jako scénáře. Adelheid není výjimkou, neboť jde o novelu, v níž je jen to nejpodstatnější, prostředí je popsáno hodně úsporně a všechno se soustředí na prazvláštní vztah dvou lidí, kteří na sebe zbyli - Čecha, který prožil válku, ztratil všechny příbuzné i iluze, nemá se kam vrátit a chce najít nový smysl života a Němky, která za války patřila mezi elitu a nyní je posluhovačkou ve svém vlastním domě, taky nikoho nemá a vnitřně trochu doufá, že možná právě muž, který přišel, jí nabídne novou naději. Körner zachytil hodně zvláštní a smutnou atmosféru doby těsně po válce, kdy rozum šel stranou a všechno ovládaly rozjitřené emoce a lidé byli buď dobří, nebo špatní. Jeho styl psaní je hodně specifický a úsporný, proto nemusí úplně každému sednout a i já bych asi ocenil, kdyby nechal čtenáři trochu víc prostoru a děj maličko rozkošatěl, v této podobě je ale na druhou stranu docela úderný, působivý a vynikne jeho tragičnost. Smutná novelka ze smutné doby. 75 %

TheMelorry
01.11.2019 3 z 5

Zajímavý a opravdu ponurý vhled do poválečného období. Tehdejší vztahy mezi Čechy a Němci byly děsivé a i jenom číst o nich stojí hodně úsilí. Příběh Adelheid a Viktora je jen takovou okrajovou linií na pozadí silných historických událostí. I tak je ale velmi ponurý. Všechny postavy si s sebou nesou nějaké břímě a je jen na nás jak ho pochopíme.

Nuny
01.11.2019 5 z 5

Nádherný příběh o poválečných pocitech skutečných lidí. Tohle téma je nesmírně zajímavé a v roce 1945 to muselo být peklo.
Lidé žijí s pocity z války a vyrovnávají se s tím každý po svém.
Adelheid a Viktor jsou dva naprosto odlišné typy, které si svou hrůzu nesou dál každý jinak. Jeden čeká na smrt, druhý na život.