Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění)

Podle románu Julese Vernea převyprávěl Ondřej Neff. Dvacet tisíc mil pod mořem je jeden z nejslavnějších románů nesmrtelného Julese Verna, především díky postavě tajuplného kapitána Nema. Otevírá novou řadu verneovek v Albatrosu ilustrovaných Zdeňkem Burianem. Kniha vyšla v minulosti s Burianovými ilustracemi dvakrát, avšak teď poprvé vychází s kompletním obrazovým doprovodem. Bohužel se nedochoval originál barevné obálky, proto zařazujeme reprodukci vytištěné obálky na zadní stranu potahu. Čtenář dostává do rukou dílo převyprávěné tak, aby vynikl spád děje, plného záhad a napětí. Svým pojetím odpovídá rytmu jednadvacátého století. Poznámka: ISBN 13-782-008 je 1. vydání, 2008 ISBN 978-80-00-02167-6 je dotisk 1. vydání, 2011, vazba: vázaná...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28166/dvacet-tisic-mil-pod-morem-28166.jpg 458

Adaptace verneovek

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění)

slaska77

Četli jsme po večerech s dětmi, nebylo to tak úžasné jako Neffův Tajuplný ostrov, ale jinak se nám to vcelku líbilo. Krásné kresby, napínavý příběh, i když proti originálu trochu pozměněn, ale spokojila jsem se s vysvětlením samotného Ondřeje Neffa a názor mých dětí mluví za vše - v 9 a 11 letech se jim to celkem líbilo. Společně jsme se shodli na 4 hvězdičkách. (leden: 208 str.)

Kamcatak
20.06.2018

Až po dočtení knihy jsem zjistila, že nečtu originál (myslela jsem si, že je kniha převyprávěná pouze do modernějšího jazyka a ne že byl změněn i děj a postavy..)..

Měla to být první verneovka, kterou jsem se chystala číst, tolik se těšila a docela se mi kniha líbila, nevěděla jsem co očekávat, tak jsem nebyla nijak zvlášť zklamaná až do závěru, kde bylo vysvětleno jaké všechny změny se na příběhu odehrály.. Jaká škoda !

Tak na “odškrtnutí” knihy od Julese Verna si budu muset počkat do příště :)

Když hodnotím knihu bez znalosti originálu nebo znalosti ostatních verneovek, kniha to je docela hezká, pravda že děj nic extra, ale je tam, a četlo se mi to dobře..

mulderka
24.03.2017

To si Neff dovolil moc!! :-(

bukiet
17.03.2017

Tentokrát bez hodnocení. Snad až časem dočtu celou neffiádu. Číst se to dalo, ale... S Vernem jsem proplouval hlubokými moři a rozlehlými oceány a těch uplavaných dvacet tisíc námořních mil v těsné ponorce mi, co by klaustrofobovi, dalo dost zabrat, takže mi to dobrodružství v hlavě zůstalo. S Neffem jsme profrčeli křížem krážem po zeměkouli a nevím, nevím...

willis
26.01.2017odpad!

Fail od spisovatele, který na stará kolena ztratil soudnost

samuela.gc
03.07.2016

Oproti Verneovkám má kniha spád a napětí. Pokud se autor snažil přepsat Verneovu knihu, tak aby byla atraktivní i pro dnešní čtenáře, částečně se mu to povedlo, i když kniha má stále zastaralý jazyk (asi je to záměrně k vytvoření atmosféry, ale čtenáře to může odrazovat) a nejasné motivace postav. Co mi na knize vadilo, je, že to vůbec neodpovídá ději a atmosféře Verneovy knihy. Neff naprosto změnil hlavní zápletku, přidal zloducha, který ponorku pronásleduje po celém světě, změnil motivace postav, jejich charaktery, přidal scény, které v originále nebyly, změnil pohon ponorky na spalování pevného paliva (z Verneovy mnohem modernější elektřiny). Závěr knihy ponechal stejný, jako u originálu, ale kvůli změnám v předcházejícím ději závěr nedává smysl a spíš to vypadá, že se hlavní postavy zbláznily. Výhodou je, že Verneův originál zkrátil asi na polovinu, nevýhodou je, že čtete úplně jinou knihu. chcete-li se seznámit s Verneovou nejslavnější knihou, toto není dobrá volba, chcete-li si ale přečíst dobrodružný příběh o ponorce Nautilus a kapitánovi Nemovi, pak vás tato bude bavit určitě více než originál.

nela295
28.03.2016

Celkem dobré večerní počtení, ale chybí tomu jiskra. Nemělo to žádný spád, ani děj. Ale jinak celkem ušlo.

DennisMoore
14.09.2015

Dechberoucí ilustrace Zdeňka Buriana jsou jediný důvod, proč si tuto poloverneovku pořizovat. Jinak se mi ale na nápadu Ondřeje Neffa (kterého mám rád, aby nevznikla mýlka) převyprávět Dvacet tisíc mil pod mořem nelíbí nic. Příště by mohl třeba Milan Knížák přimalovat něco do da Vinciho Poslední večeře, ne?

převyprávění zkrácená verze

Autoři knihy