Adam Šangala

Adam Šangala https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27705/adam-sangala-27705.jpg 4 29 4

Adam Šangala bol štíhly, urastený, krásny mladík, ktorý sa vyberie po smrti svojho otca do sveta najmä za zárobkom, pretože matka sa nedokáže postarať o toľko hladných krkov a on jej nechce byť zbytočne na obtiaž; po duševnej stránke má dosť vykresané názory, myslí si, že všetci páni sú zlí a dedinský ľud vždy trpí pánske vrtochy; je z Kozinskej, bol zverbovaný a stále rebeluje proti systému... Knižné vydanie zo 1966 pekne ilustroval František Šesták neskor vyšlo v edícii Sme - slovenskí spisovatelia a nakoniec ho vydal Media klub v 2004 - s toho je to ISBNko i foto prebalu (initácia kože - imitácia zlatého písma:)... celý text

JankoStirbey
JankoStirbey
25.03.2022 2 z 5

Kniha sa číta sama, hlavne vďaka množstvu zvratov a dobrodružstiev. Väčšina už bola zhrnutá v predošlých komentároch, čo zapôsobilo na mňa bolo hlavne vykreslenie panstva a jeho vnímanie sveta, nemal som ilúzie, len ma bavila ich namyslenosť a obmedzenosť. Neviem, čo chcel autor povedať záverom Adama. Mení to trochu pohľad na príbeh v ktorom sa všetko dobre končí, no je to úplne zbytočné a skôr akoby nanútené.

MichelleS
MichelleS
09.01.2020 4 z 5

Čtivý historický román s jednoduchým příběhem. Některé postavy jsou trochu černobílé, ale rozhodně ne ty hlavní. Na nevelkém počtu stran je přehršel informací o postavení obyčejných lidí i urozených zemanů, o náboženské nesnášenlivosti, o různém pohledu na hřích, o časté neochotě a neschopnosti vcítit se do jiného člověka a plno dalších témat.

MonikaJanka
MonikaJanka
25.01.2017 4 z 5

Na to, aké som mala k tomu predsudky, je to dobré a čitateľné. Len autor mohol vynechať epilóg. SPOILER: Aspoň som mohla dúfať, že Adam zostarne po boku svojej ženy v Trnave, ale nie. Autor ho musel dať popraviť po piatich rokoch manželstva za akýsi prehrešok z minulosti. To všetky klasiky musia končiť bez happy endu?

jesuswlasac
jesuswlasac
17.03.2014 3 z 5

Slovenská klasika opäť raz nesklamala, ale popravde som čakal viac a preto iba 3*. Dejovo prílíš jednoduché a román sa mal skor volať Konopka a nie Šangala, pretože dej sa viac zameral na osudy farára Konopku jeho vnútorné pohnútky a pochody ako veľkého a nepochopeného obroditeľa cirkvy. Adam je síce jednoduchý človek a preto je aj jeho život jednoduchý a snád ničím extra nezaujme. Takýchto Šangalov muselo byť v tej dobe plné Slovensko a ničím nevyčnieva zo šedého človeka tej doby.
Dúfam že aspoň film bude lepší :-)))