Adam a Eva

Adam a Eva https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14308/adam-a-eva-14308.jpg 5 103 29

Biblický příběh Adama a Evy, ztvárněný moderním básnickým jazykem, dostává v autorově pojetí nadčasový charakter. Básník touto skladbou neilustruje klasický náboženský námět, ale základní a věčný vztah mezi mužem a ženou a stručným dialogem odhaluje jejich vnitřní svět.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
15.01.2017 5 z 5

Neupovídaná, nesmírně výstižná nádhera.
"Zotvíraná jako růže, zatrnula všemi trny. / ... / Sama úzkost. Že se vzbudí. / Že zas najde jenom sebe."

Litocha
Litocha
19.12.2016 5 z 5

Šiktancovo mistrovské dílo (snad ještě s Heinovskými nocemi), ke kterému stojí za to se vracet. Je to jako zabořit ruce do vlasů, těšit se tím, jak voní, jak hladce klouzají mezi prsty, obdivovat, jak se jednotlivé pramínky ovíjejí a proplétají, spleteny do důmyslného copu.

mlha.gr
mlha.gr
30.11.2016 5 z 5

Nepatetické sugestivní a nadřeňjdoucí podobenství o lásce. Asi nejkrásnější poezie, jakou znám.

JustWomen
JustWomen
28.11.2016 5 z 5

Báseň je rozdělena do šesti částí jako analogie na biblické stvoření světa, kdy Bůh stvořil zemi v šesti dnech. Období zamilovanosti střídá vzájemné odcizení a hledání toho druhého. Prostě krásné, co dodat?

MaláLasička
MaláLasička
18.05.2015 5 z 5

Absolutně nejlepší zabásněná knížka, kterou jsem kdy četla. Styl a atmosféra naprosto ladí s mým myšlením. Nic tam není zbytečné a přesto je toho tolik navíc.

Kdo má rád dospělácko-pohádkové, zasněné čtení, ať po ní v těžkých a nebo prostě jen takových těch "nic nedělavých" chvílích sáhne. Stejně jako to dělám já. Knížka, která změní náladu i barvu očí.

JeKa
JeKa
18.07.2013 5 z 5

Nádherné! Jednou si koupím!

ponorka
ponorka
04.07.2013 5 z 5

Tohle je zřejmě moje nejoblíbenější knížka poezie. Stačí přečíst pár slov a přenese mě kamsi do jiného rozměru. Četla jsem ji už mockrát (některé kousky už umím zpaměti) a pokaždé s husí kůží. Jediná kniha, kterou nosím pořád s sebou v kabelce,
taky už podle toho vypadá.

eraserhead
eraserhead
25.02.2013 3 z 5

Jel jsem dnes na úřad pro novou občanku a ač mám rozečtenou jinou knihu (vytištěné PDF vydání Demonów polského autora Łukasze Śmigiela) a nechtělo se mi s ní tahat, hrábl jsem bez přemýšlení po tomhle, že mi to alespoň zpříjemní čekání, než přijdu na řadu. Čekání mi to zpříjemnilo, to je fakt, vyšlo to akorát, dočetl jsem poslední verš knihy a zrovna jsem šel na řadu. Jen mi to přišlo tak nějak trošku bezobsažné. Tedy, samotní Adam a Eva, úvodní Modlitba k bohyni paměti se mi hodně líbila a utkvěla mi v paměti doteď (což není případ právě Adama a Evy):

Prosťáčci na trh bosi nosí
třesavku kůži z vlastních zad.

A radní nad ní krčí nosy.
A stříhají si na kabát.

(...)

"Lůzy smí slepnout,
Múzy ne!
Kdo by se ujal bezhlavého stáda?"

Šiktanc si hrát se slovy a významy umí, to jo. Ale Adama a Eva mi šli prostě jedním okem tam a druhým ven. Možná to bylo tím místem a tou dobou a snad bych se k tomu měl po čase vrátit... Možná mi jen tenhle styl poesie nesedí... Možná neumím některou poesii plně docenit.... Možná mi stačí, že na mě působí takhle... Ale četlo se to hezky.

Morgainne

že se mu jen zdá.
A déšť mu zalil ústa.

Neb
stála voda vzpřímená
nad dějstvím ryb jak šestý prst.
A nikde prám. A nikde chrám.
A neslyšeti Boha.

"Jsem Eva,"

řekla tišeji než les.
A zeměplazi metli vřes.
A pod Světlem, jenž vířil tmou,
se třásla muří noha.

Bil zvon.

A kvetl hadí mord.
Obrátil kapsy naruby
a kladl před ní střep a nůž
a peří na hromádku.

"Jsem Adam!"

křičel na lesy.
A mraky šly jak procesí.
"Jsem Adam! Vše začíná
a končí od začátku!"

--------------------------

Lilo.
Lilo. Bíle lilo.
Bez milosti. Bez lítosti.
Liliově bíle lilo.
Až se slilo, co kde bylo.
Hlad. I hněv. I krev.
I kosti.

Nedýchala. Hlavu v klíně, slyšela ho,
jak v ní dýchá. Jak v ní vzlyká. Jak

v ní prosí. Jak v ní číhá na kohosi,
po kom zůstal vlas či zmínka. Po kom

kůže hříbětinka. Slyšela ho. Jak v ní
kleká. Jak se smeká. Jak se svléká

z vin a lží a darmých slibů. Slyšela ho.
Jako řeka, která slyší tonout rybu - - -

Karel Šiktanc