Achilleova píseň

Achilleova píseň https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189879/bmid_achilleova-pisen-38l-189879.jpg 4 705 162

Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea. Achilleus, „nejlepší ze všech Řeků“, je vším, čím Patroklos není – silný, krásný, syn bohyně –, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího – k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy. Když přijde zpráva, že byla unesena Helena Spartská, jsou řečtí muži vyzváni, aby šli do války proti Troji. Achilleus se připojí, sveden příslibem slavného osudu. Patroklos, zmítaný láskou a strachem o svého přítele, následuje Achillea do války, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká. Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je zničujícím příběhem lásky a soupeření mezi bohy a lidmi. Hlavní zápas se však odehrává mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce po míru. První vydání.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Host

The Song of Achilles , 2011

SpiritErised
28.10.2019 5 z 5

Naprostá paráda. Začátkem tohoto roku jsem přečetla Circe a nyní se dostala k tomuto příběhu. Zamilovala jsem si ho stejně tak, ne-li víc. Posledních pár kapitol knihy jsem sotva dýchala. Madeline prostě umí.

Aymira
26.09.2019 5 z 5

Překvapivě krásná kniha. Příjemné propojení světa lidí s nadpřirozenem, kdy bohové navštěvují postavy v lidském světě a mně jako čtenáře to ale vůbec nerušilo. Čtení svižně ubíhalo, protože se neustále něco dělo. Rušivým momentem nebylo ani pojetí vztahu mezi Achilleem a Patroklem. Myslím, že mi tato kniha dala víc než povinná četba řeckých bájí ze školních let. Najednou jména postav a propojení mezi nimi dávala mnohem větší smysl.

A ten závěr mě naprosto okouzlil! Přiznávám, že i slzička ukápla. Klidně si umím představit, že něco podobného si v nejbližší době přečtu opět.

RemiBlack
03.09.2019 5 z 5

2019/37
Tahle knížka, to je vážně něco neskutečného. :) Krásnosmutné, ale přece smutnokrásné.
Taková jiskra, která ve mně znovu zažehla lásku k mytologii a příběhům.
Prvních sto stran, to je takové milounké vyprávění. Asi aby nás připravilo na zbytek. - Protože to je to nejkrutější u téhle knihy. My přece víme, jak to končí.
Spousta slz a spousta úsměvů. Jedna z nejlepších.

MaDia
18.08.2019 5 z 5

Táto knuga je neskutočná. Príšerná, ale tak nádherne príšerná. Neskutočný príbeh, úžasné opisy, emócie a na konci veľa, VEĽA plaču. Z tohto sa budem ešte dlho spamätávať.

sandra8786
25.04.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od této autorky, doufam, ze jich napíše jeste spoustu. Moc se mi libi spojení řeckých mýtu a známých příběhu a aktuálních společenských témat - role ženy, LGBT tematika atd. Vytvořila si tak vlastní žánr, který mi opravdu sedí a je pro me radost ho číst. Gay romanticka linka mi přišla velmi jemná a krasne popsána, dokonce i vzrušující. Líbilo se mi vyprávění z pohledu Patrokla i po jeho smrti. Sem s dalšími knihami Madeline, tvoje verna fanynka.

HankaHail
06.04.2019 3 z 5

Bylo to příjemné čtení, ale čekala jsem od toho trochu víc. Jednu hvězdu dolů za to, že jsem se dlouho asi 120 stran nemohla začíst. Druhá že tomu chyběla šťáva.

Ales.BD
14.11.2018 4 z 5

U podobných knih jde o způsob vyprávění. Nikdo nebude překvapen jak dopadli Achilleus a Patroklos. Tento příběh je autorčinou představou o jejich vztahu. Pověst myslím neříká nic víc, než že byli věrní přátelé. Nejvíc oceňuji samozřejmou nenucenost, bez potřeby poukazovat na to, že by mělo jít o něco zvláštního.

DracoMalfoy
12.11.2018 4 z 5

Upřímně jsem si v polovině knihy říkala, že je to tak na 3 hvězdy. Neuchvátilo mě to, ani mi to však nepřipadalo nijak špatné. Ale PAK! Já se zamilovala. Samozřejmě, v mém hodnocení je jisté přivírání očí - jsem velký fanoušek LGBT knih a tohle mě polechtalo na srdíčku - ale můžu říct, že to za to stojí. Navíc, kniha vás perfektně seznámí s řeckou mytologií a vy pak budete za borce!!

anet8843
25.10.2018 5 z 5

Tahle kniha mi vzala dech. Takové uchopení tématu je doopravdy netradiční a dechberoucí. Nevyhnutelnost osudu a omezený čas, který je člověku dán je doopravdy filozofické. Někdo tady vyslovil kritiku toho, že předem znal konec, ale přesně tak to měli i hlavní hrdinové. Velmi brzy zjistili, že i když ve světě, kde něco jako svazek z lásky je vzácnost, dokázali uchránit něco tak unikátního jako byl jejich vztah, tak i přesto nemají celou věčnost. Jenom velmi krátkou přítomnost. Co je to osmnáct let? Obzvláště, když více než polovinu toho vědí, že je za rohem konec.
Docela mě pobavil komentář "příliš detailní láska mezi chlapci" - jako kde přesně? V té něze? V polibcích? Objetích? Pozorováních? To si snad musíte dělat legraci. Jejich láska je tak něžně naznačená, že vlastně ani nevíme, co přesně se mezi nimi odehrálo. Jen by mě zajímalo, jestli by to dotyčnému vadilo, kdyby se jednalo o ženu a muže.
Tolik krásných, hlubokých vět... Bože, tohle ve mě zůstane ještě dlouho. Po strašně dlouhé době jsem prodlužovala čtení, abych neskončila. Jinak jsem do knih hr, a když se mi líbí, tak je přečtu za noc. Ale tady jsem to oddalovala, jak to jen šlo. Skutečně hluboký zážitek, doporučuji :)

josef5899
04.10.2018 5 z 5

Dosud jsem považoval za nejlepší knihu Řeku Bohů od Wilbura Smithe. Achilleova píseň jí trumfla :)

soupik2012
28.09.2018 4 z 5

Mně vždycky vadí, když vím jak příběh dopade. Proto nemám příliš ráda literaturu faktu ani eposy. Romantika mezi dvěma chlapci mi také nebyla příliš po chuti. Přestože jsem o ní věděla, tak popis těchto scén zachází až příliš do detailů. Dalším mínusem této knihy je historická uvěřitelnost. Je to jenom romantická pohádka. Samá negativa a celkové hodnocení 4 hvězdy? Jednoduše to jako celek funguje. Na konci mi bylo smutno, že příběh končí. Navíc jsem knihu poslouchala jako audioknihu a pan Jakub Saic čte tak dobře, že jedna hvězda navíc je jeho zásluhou. Všem doporučuji zvolit audioknihu. Je to zážitek.

IYv
22.08.2018 4 z 5

V Antice se cítím dobře a tady se mi líbilo. Hodně mi to připomnělo Mary Renaultovou a její převyprávění Thésea. Stejně krásné, jemné a uvěřitelné. Takřka jsem to zhltla za jednu noc.
Poučený čtenář ví, co přijde (obětování Ifigenie třeba), ale stejně je velmi překvapen tím, jak to autorka pojala.

Veveruška1992
21.06.2018 5 z 5

Prosím vymažte mi někdo tu knihu z paměti a já začnu zase od začátku....před chvílí jsem doslova vyplula z příběhu, který mě provázel posledních pár dní v každé volné chvíli a nemůžu se vzpamatovat z toho, že sedím ve svém bytě a ne na kopci u mohyly, která nakonec naštěstí nese dva nápisy....je to nádherná a dojemná představa, že i tam, odkud není návratu, jsou spolu....miluji historii a antickou mytologii a také příběhy, které dokážou povýšit lásku na něco, čemu může obětovat život i největší válečník a pro niž jde do boje i ten největší vyznavač života toužící po míru (jak jsem s Tebou cítila, Patrokle) .....a tahle kniha obojí spojila v jeden harmonický, autenticky působící, neotřelý, krásně napsaný celek, který mně pohltil a pohnul....ještě snad nikdy pro mě nebyly mýtické postavy tak životné, autorce tímto vzdávám hold.

Kiisaki
09.06.2018 5 z 5

Mám neskutečnou slabost pro antiku a řeckou mytologii, takže tato kniha pro mě byla jako dělaná. Madeline Miller není jenom zdatná spisovatelka, která dokáže napsat krásný a strhující příběh. Je to také učitelka řečtiny s dokonalou znalostí řecké historie, literatury a mýtů, což jí umožnilo dodat příběhu Achilla a Patrocla autenticitu, kterou já osobně v knihách potřebuji. Kniha se takřka dokonale držela toho, co nám o životě Achilla a o trojské válce říkají starověké eposy.
Jsem ráda, že jsem si přečetla její první dílo a doufám, že se brzy dočkáme překladu její druhé knihy o čarodějce Kirké, která je přinejmenším stejně báječná jako Achilleova píseň.

eliska2669
27.05.2018 4 z 5

Někdo píše, že to bylo moc romantické, někdo zase, že moc historické. Za mě akorát. Příjemné, milé yang adult o gayích z historického prostředí. Nečekejte vysokou literaturu, ale zároveň to není ani žádný bullshit, je to důvěryhodné a dobře se to čte. Asi hlavním plusem je za mě právě ta neotřelost spojení YA s historickou tematikou, která není zrovna (už notně opotřebovaná) druhá světová válka.

šneki
03.02.2018 3 z 5

Těšila jsem se na pomalé sblížení dvou lidí ve světě, který jejich lásce nepřeje. Bohužel Achilleova píseň je o něčem jiném. V tom by nebyl problém, kdybych nečekala již výše zmíněné. Ze začátku se moc nedělo, pak se to rozjelo, ale jen na krátkou chvíli a poté se to znovu vrátilo k průměrnosti. Pro někoho s větší fascinací historií je tohle skvělá knížka, pro mě to však byl opravdu průměr, který si 3* zasloužil jen tak tak, a to díky slzičce, která ukápla na konci.
P.S.: Proč si autorka myslela, že je dobrý nápad dát na konec rejstřík postav, ve kterém je vyzrazena většina knihy? Ano, jsou to historické a většinou známé fakty, ale stejně tam mohla dát alespoň upozornění.

Veronicess
02.02.2018 5 z 5

Táto kniha... bola všetko a oveľa viac, než som od nej očakávala.

Všetci poznáme príbeh o Achilleovi. A Madeline Miller ho zvládla tak krásne prerozprávať, že som si pripadala ako keby som ho počula po prvý krát.

Keď sa snažíte nájsť historickú knihu, ktorá by vám dopodrobna popísala Trójsku vojnu, asi budete sklamaní. Ale ak chcete knihu, ktorá vo vás vyvolá milión pocitov, táto je tá pravá.

MayaBu
18.01.2018 5 z 5

Byla jsem překvapená, jak čtivé to bylo. Děj Iliady zhruba znám z hodin českého jazyka, takže jsem tušila, jak to s kým dopadne, ale vzhledem k tomu, kolik bylo na těch 358 stranách emocí, to absolutně nevadilo. Smršť zoufalství, lásky a hrdosti, se kterou se pojila otázka, co pro ni všechno obětovat a v neposlední řadě krutě pravdivá proroctví...

Dalším, opět příjemným, překvapením bylo, že vztah mezi Patroklem a Achillem zapadl do příběhu jako kousek skládačky a nepůsobil nijak rušivě.

(Když na konci Odysseus říká Pyrrhovi: "Třeba i já budu jednoho dne slavný. Třeba dokonce slavnější než ty." smála jsem se. Celkově je vidět, že knihu psala odbornice. Její další kniha by měla být právě o Odysseovi! Nebo o jakémkoli antickém tematu, takovéhle cesty do minulosti se mi líbí :)

MorriconeTheGod
09.08.2017 5 z 5

Opravdu krásně napsaná kniha, která mě okamžitě pohltila. Byla pro mě jako pro skalního fanouška Iliady a řeckých bájí obecně povinností a požehnáním. Jsem nanejvýš šťasten, že autorka knihu pojala opravdu "mytologicky" a nesnažila se o nějaký trapný realistický pohled - a vzala to opravdu za úžasný konec. Klobouk dolů.

Popisy zjevu hrdinů na začátku byly tak přesné, že jsem poznával, o které jde, ještě než autorka vyslovila jejich jména, při popisu Tethys jsem úplně cítil hrůzu, která z ní čiší a krajinami v knize jsem proplouval, jakoby se mi zjevovaly ve snu. Jazyk překladu je nádherný, plynulý, honosný.

Někdy mě trochu vadily příliš dlouhosáhlé a opakující se pasáže toho, jak Patroklos prožívá Achilleovu krásu a někdy až příliš rozsáhlé nimrání v jeho citovém prožívání každého okamžiku a slova - a taky erotické pasáže nebyly zrovna moje "gusto" - ale to jsou drobnosti, které zcela zaniknou v jinak naprosto skvělé a nesmírně čtivé knize.

kendllajf
24.07.2017 5 z 5

No wow! Tak tohle jsem nečekala, když mi ji kamarádka podávala do rukou, ale tohle je něco. Začátek byl takový docela pomalý rozjezd, ale nemůžu si vůbec stěžovat, protože tato kniha nejde slovy popsat. Jakmile jsem ji dočetla měla jsem takový prázdný pocit, že nevím, co si myslet, ale je úžasná. Nejde ani slovem popsat, jak je autorka geniální. Mohla bych psát do nekonečna, ale nikoho by to nebavilo číst, a tak jen: NÁDHERA!!!!!!!