Abych přežila

Abych přežila https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268052/mid_abych-prezila-jl6-268052.jpg 5 369 106

„Poté, co jsem uprchla ze Severní Koreje, jsem s překvapení zjistila, že pestré květy a zelené jarní výhonky jsou v jiných částech světa symbolem života a obrody. V Severní Koreji je jaro časem smrti. V této roční době už nezbývají žádné zásoby potravin a farmy žádné potraviny neprodukují, protože nové plodiny se teprve sázejí. Na jaře umírá nejvíce lidí hlady. Často jsme se sestrou slýchaly lidi na ulicích, jak procházejí kolem mrtvol a s politováním mumlají: ,Škoda že nevydrželi do léta.‘ Když teď, v dubnu a květnu, cestuju po Americe a Anglii, užívám si nádherné přírody a kochám se jarními květinami. Nezapomínám ale také na doby, kdy jsem sametové zelené kopce proklínala a přála si, aby ty kytky byly z chleba nebo cukru.“ Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Hnal je strach z komunistického režimu, který právě uvěznil otce rodiny, touha po svobodě, ale také obyčejný hlad. Cestou se jim však ztratila sestra a v Číně na ně čekalo kruté zklamání: Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Koreje a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou. Autobiografický příběh Yeonmi Parkové je fantastickým svědectvím o síle rodinných pout a vyprávěním člověka, který touží nejen po svobodě, ale hlavně po obyčejném slušném životě bez každodenního ponižování a politického vyplachování mozků. Abych přežila je dechberoucím napínavým příběhem, ve kterém nechybí dramatické filmové scény, nečekané zvraty, ale i jemný podvratný humor.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

In Order to Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom , 2015

Ramondia1
13.12.2018 5 z 5

Zajímavé čtení. Až mi přišlo neuvěřitelné, jak si hrdinka dokázala poradit ve složitých situacích, přes svůj útlý věk a formování režimem, v němž nebyl prostor pro vlastní názor. Ale vlastně už samotný název knihy a pak dovětek v závěru vše vysvětluje: abych přežila. Vlastně neměly s matkou a sestrou jinou možnost, ony vlastně neutíkaly za něčím lepším, ale utíkaly před hrůzami.
Buďme rádi, že žijeme v tom našem Kocourkově.

anna0480
22.11.2018 4 z 5

Tento příběh je rozhodně něčím, co by si člověk měl přečíst. Mnohokrát jsem se přistihla, že se skoro stydím, co za problémy dennodenně řešíme my tady u nás, jakými malichernostmi se zabýváme.
Yeonmi svůj příběh líčí až do současnosti a tudíž můžeme vidět, kam se z malé holčičky ze severokorejské vesnice vypracovala a jak dlouhou cestu ušla. Ukazuje její sílu, chuť bojovat. Popisuje skoro živočišnou touhu žít. Yeonmi se díky svému odhodlání stala bojovnicí za lidská práva a už to, že se o svém příběhu rozhodla napsat knihu a dát to tímto způsobem vědět světu, stojí za velký obdiv!

Emereth
22.10.2018 5 z 5

Tuhle knihu bych přirovnala k vysoce kvalitnímu postapokalyptickému románu. Dokonale vykreslená hrůza a utrpení, skvěle sestavený režim... Jenže pak si uvědomíte, že to všechno je skutečnost.

Pavlička
05.09.2018 5 z 5

Velmi silný příběh. Zajímavé bylo vysvětlování jednotlivých vztahů ve společnosti.

Allla9
01.09.2018 5 z 5

Velice silný příběh ze Severní Koreje.

Tereziee
20.07.2018 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Je hrozně smutný, že tohle se ještě někde ve světě děje. Právě teď. Doporučuji přečíst opravdu každému. Je to hrozně smutný a silný příběh. Autorka je opravdu silná žena.

vendul_
19.07.2018 5 z 5

Tato kniha mnou hluboce otřásla. Pořád jsem v šoku, co se i teď v tuto chvíli, když píšu komentář děje v Severní Koree. Měla by to být povinná četba na střední, aby si děti, ale i dospělí uvědomili, v jakém přepychu žijí a jakou volnost mají. V porovnání s nimi nemáme žádné zásadní problémy. Ať si to přečte každý, kdo si myslí, že je na dně a garantuji, že po dotčení knihy už mu tak zle nebude. Autorce knihy patří můj hluboký obdiv a úcta.

Carra
16.07.2018 5 z 5

Až si budeš stěžovat, že se máš špatně, protože ti třeba nejde wifi, musíš o pět minut déle čekat frontu před pokladnou, či zastáváš výrok zlatí komunisti, přečti si tuto knihu. Neskutečně silná zpověď.

SimonaP
30.04.2018 3 z 5

Zajímavá kniha, více se mi ale z prostředí Severní Koreje líbila kniha Útěk z tábora 14. Ale tato také stojí za přečtení.

Zelvinka
24.04.2018 5 z 5

Silná kniha, která poukazuje na to, že ač si lidé stěžují, mají se vlastně dobře.

daja51
30.03.2018 4 z 5

Po přečtení této knihy jsem si uvědomila jak se mám neskutečně dobře.

nai.ivka
28.03.2018 5 z 5

Knížka, která se nejen čte jedním dechem, ale také mi zodpověděla pár mých otázek ohledně toho proč někteří lidé u nás by radši zpátky staré časy. Ne že bych něco z toho sama nevěděla, ale je toho víc, i to co do nás prali od jeslí všechnu tu propagandu, i to nás hodně ovlivňuje a někteří z toho stínu minulosti nejsou schopní vystoupit.

MartasR
21.03.2018 5 z 5

Dech beroucí čtení. Jednohubka

lukasresl
13.03.2018 5 z 5

Každému, kde četl tuto knihu bych doporučil se podívat na youtube na video z konference organizace One Young World v Irském Dublinu z roku 2014, kde spisovatelka a hlavní protagonistka knihy také vystoupila. Neviděl jsem na youtube ještě nic dojemnějšího. Přitom její řeč má hlavu a patu a říká i konkrétní poselství: #1.Vzdělej se, abys mohl zvýšit povědomí o krizi lidských práv v Severní Koreji.
#2. Pomoz a podporuj uprchlíky ze Severní Koreji, kteří se snaží uprchnout za svobodou.
#3. Požádej vhodnou formou Čínu, aby přestala navracet uprchlíky ze Severní Koreji zpět.

bigbabe
21.02.2018 5 z 5

Na jednu stranu nerada čtu taková témata, ale na druhou stranu se po přečtení dlouho usmívám na svět a jsem na všechny milejší než obvykle ♥, protože si člověk uvědomí v čem žije, jak žije a jaké má banální starosti.

Artep25
15.02.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila .Některé věci jsou opravdu šokující a pro mě naprosto nepochopitelné .Brrr zažít bych to nechtěla .Knihu můžu opravdu doporučit .

Tammy11
15.02.2018 5 z 5

Svědectví toho, čeho všeho je schopný komunistický zločinecký režim. Všem komunistům bych to nařídila jako povinnou četbu.

MT23
25.01.2018 5 z 5

Tuhle knihu by si měl přečíst každý.. Neskutečné, co se stále děje v dnešním světě..

kalishane
07.12.2017 5 z 5

Člověk si při četbě téhle knihy uvědomí, jak se má dobře. Ono tohle dílo vlastně působí jako katarze. Něco málo jsem o S.Koreji slyšel a četl, ale tohle je krutá realita. Nikdy mne nepřestane fascinovat to, jak je možné, že tahle diktatura dokáže "přežívat" na úkor úplně obyčejných lidí i v tomhle století. Strhující, autentické... Ten, kdo začne číst, po čase zjistí, co je "člověk" schopný udělat druhému "člověku" jen díky "brainwashingu", který je v tomto případě stoprocentní, bezchybný, dokonalý. Bohužel....

Eduarda
01.12.2017 4 z 5

Autentická, vpravdě šokující výpověď - pro mě bezesporu nejzajímavější první část ze Severní Koreje. Ze zpracování nejsem bezvýhradně "nadšená" (jakkoliv blbě tohle slovo v kontextu tématu zní), ani se ke knize nebudu vracet - ale motivuje mě k hledání dalších faktů a podobných příběhů.

útěk Severní Korea autobiografie podle skutečných událostí

Autorovy knížky