Abych přežila

Abych přežila https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268052/mid_abych-prezila-jl6-268052.jpg 5 369 106

„Poté, co jsem uprchla ze Severní Koreje, jsem s překvapení zjistila, že pestré květy a zelené jarní výhonky jsou v jiných částech světa symbolem života a obrody. V Severní Koreji je jaro časem smrti. V této roční době už nezbývají žádné zásoby potravin a farmy žádné potraviny neprodukují, protože nové plodiny se teprve sázejí. Na jaře umírá nejvíce lidí hlady. Často jsme se sestrou slýchaly lidi na ulicích, jak procházejí kolem mrtvol a s politováním mumlají: ,Škoda že nevydrželi do léta.‘ Když teď, v dubnu a květnu, cestuju po Americe a Anglii, užívám si nádherné přírody a kochám se jarními květinami. Nezapomínám ale také na doby, kdy jsem sametové zelené kopce proklínala a přála si, aby ty kytky byly z chleba nebo cukru.“ Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Hnal je strach z komunistického režimu, který právě uvěznil otce rodiny, touha po svobodě, ale také obyčejný hlad. Cestou se jim však ztratila sestra a v Číně na ně čekalo kruté zklamání: Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Koreje a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou. Autobiografický příběh Yeonmi Parkové je fantastickým svědectvím o síle rodinných pout a vyprávěním člověka, který touží nejen po svobodě, ale hlavně po obyčejném slušném životě bez každodenního ponižování a politického vyplachování mozků. Abych přežila je dechberoucím napínavým příběhem, ve kterém nechybí dramatické filmové scény, nečekané zvraty, ale i jemný podvratný humor.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Argo

In Order to Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom , 2015

michaela0810
21.10.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Jelikož se o téma Severní a Jižní Koreji vůbec nezajímám, hodně mě kniha překvapila.

katka5809
04.09.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy poznala. Neuvěřitelný silný příběh při kterém vás mrazí, který byl ale pro autorku realitou kterou musela prožít.

Drahuš
01.09.2019 5 z 5

Ani tomu nemůžu uvěřit...jsem šokována. Přečetla jsem jedním dechem se slzami v očích.

petaSk
25.08.2019 5 z 5

I když se jedna o vyprávění z jednoho pohledu, mladé Jon-mi, je mi jasné, že o Severní Korei, její propagandě a nelidskému zacházení s obyvatelstvem pořád vím málo. O to je to strašnější, že ty věci se dějí teď: hlad, popravy, zneužívání. Jon-mi se svou matkou prchá a po mnoha útrapách se dostává do Jižní Korey, ale ani tam nemá na růžích ustláno. Pro mě je knihou obrovské mobilizace vlastní síly a toho, co člověk ještě může vydržet. Yon-mi se vlastní odvahou a pomoci druhých dostala na svobodu.
Navíc, kniha je velmi čtivá a přístupná.

Kvetulina
06.08.2019 5 z 5

Smutné čtení. Drsný příběh o životě v Severní Koreji. Doporučila bych přečíst všem "remcalům", kteří jsou tady u nás věčně nespokojeni.

JustWomen
23.07.2019 4 z 5

Dost dobré, život v Severní Korei očima dívky, chudoba, hladovění, vymývání mozků, obchodování s lidmi v souvislosti se severokorejskými uprchlíky. Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy a jsem za to ráda, doporučuji.

Petanee
17.07.2019 4 z 5

Krásný příběh a ukázka toho, že naše minulost nemusí nutně ovládat naši budoucnost. V Severní Koreji se prý říká: „Jestli je dítě chytré, poznáte teprve, až dospěje“…. Jen bych možná dodal, až dospěje a jestli zdrhne… to že tam v „Bubákově“ děti dospívají velmi rychle, je na základě toho co musí prožívat, vcelku jasné. Co si potom mají asi tak vykládat s vrstevníky v zemi zaslíbené, v zemi kam se po strastiplné cestě dostanou, v Jižní Koreji, kde životy ovládá konzum a dělí se na čas strávený v práci a shopping. Tahle cesta, tím že se dostanete na svobodu, rozhodně nekončí….

Tina.orl
13.07.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a musím říct, že mě šokovala, chvílemi jsem měla slzy v očích. Jsem ráda, že jsem si tento příběh mohla přečíst. Obdivuji statečnost a vytrvalost, kterou tak mladá dívka měla.

ainny
04.07.2019 4 z 5

Už jsem toho o Severní Koreji přečetla docela dost a někdy jsem měla pocit, že už mě nic nemůže překvapit, nicméně stejně jako mě neustále překvapují jihokorejské seriály, tak mě překvapují i knížky. Severní Korea viděna očima dívky, která musela předčasně dospět ukazuje zase trošku jiný pohled a hlavně poukazuje na obchodování s lidmi, o kterém se v souvislosti se severokorejskými uprchlíky až tak nemluví. Poslední jihokorejská část už pro mě nebyla tak poutavá (ve smyslu napínavá) jako ty předchozí, ale byla nezbytná k tomu, aby člověk "pochopil", jak těžké je se modernímu světu přizpůsobit, a jak těžké by to bylo, pokud by se obě země zase staly jednou.

Kopretina_aku
30.06.2019 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst celý svět, každý, kdo si neváží toho, co má a jak žije, aby pochopil, v jak otřesných podmínkách žijí lidé na této planetě v tomto století. Čekala jsem hrůzy, ale netušila jsem, že severokorejský lid žije až v takových šílených podmínkách a chudobě. Nelidské zacházení v Číně bylo šokující. Autorka má můj hluboký obdiv za to, co dokázala a že našla sílu vše zveřejnit.

Jana512
28.06.2019 5 z 5

Autorka knihy vypovídá svědectví o drastickém způsobu života, ke kterému jsou lidé v Severní Koreji nuceni. V současné době tam lidé umírají hlady! Proto, aby přežili, volí útěk do jiných zemí, kde když "to vyjde", jsou hříčkou v rukou obyvatel, kteří je přijímají. Ale za jakou cenu!!! I tato kniha, která popisuje život dítěte až k věku dospělosti, která riskuje výpověď o svém životě, aby se svět o tom dozvěděl, o tom vydává svědectví. A tyto události se staly, teprve nedávno, ještě tomu není 20 let !!!

dadako
03.06.2019 5 z 5

Četl jsem Útěk z tábora 14. Tento příběh mě, ale zaujal mnohem víc, protože zde autorka popsala mnoho z běžného života severokorejců.

VladkaBU
16.05.2019 5 z 5

... velmi čtivý byť strašný a drsný příběh o útěku z nesvobodného státu, který je ve vším podřízen vůdci, o prodeji lidí v Číně, a poznávání nového světa jinde. Strašné na tom je to, že se to stalo před pár lety a ne dávno, jak to chvílemi vypadá.

mig20
01.05.2019 5 z 5

Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy a budu se už opakovat, ale jsem za to velmi vděčná. Věděla jsem, že život v Severní Koreji musí být opravdu hodně těžký, ale to je bohužel slabé slovo a je velmi smutné a děsivé, že v dnešní době je vůbec možné, aby se něco takového dělo. Yeonmi patří můj obdiv a jsem ráda, že napříč všem útrapám nakonec alespoň ona a její maminka se setrou zažívají vysněnou svobodu i když to co prožily určitě nikdy nezapomenou. Na knize se mi líbilo její logické rozdělení do tří částí a že kniha neskončila ve chvíli, kdy se Yeonmi dostala na svobodu do Jižní Koreji. Velmi zajímává mi přišla právě i poslední část o tom jak začíná žít svůj nový, svobodný, život a co při tom prožívala až po začátek její dráhy aktivistky. Knihu rozhodně každému doporučuji.

Vilma232
01.03.2019 5 z 5

"Musíš říct světu, že Severní Korea je jeden velký vězeňský tábor"... autorka svůj úkol splnila.
Děsivé svědectví o životě v Severní Koreji a o obchodu s lidmi v Číně.

AgnesChoi
26.02.2019 5 z 5

Celou dobu, kdy jsem knihu četla, jsem měla pocit, jako bych četla něco ze středověku. A potom když si člověk uvědomí, že se to odehrávalo v 21. století..
Jen jsem strnula a byla jsem ráda za to, kde jsem.

misa8153
05.02.2019 5 z 5

Vše už bylo napsáno. Silný příběh. Vůbec si neumím představit žít v takové zemi a zažít to, co musela Jon-Mi s matkou zažívat při útěku.

Marcy_Cerenova
11.01.2019 5 z 5

Naprosto úžasná knížka!!!

IvikaS
07.01.2019 5 z 5

Šokující a hluboce lidské. Souhlasím, že by to měla být povinná četba na škole a sjezdech KSČM.

InesRodriguez
23.12.2018 5 z 5

Biografické příběhy a memoáry mám ráda hlavně z toho důvodu, že člověka dokáží nakopnout a motivovat. Zvláště ty, které vyprávějí příběh podobný Yeonmi Parkové. Příběh o neskutečné odvaze a síle člověka. Při čtení knihy jsem si říkala, že by byla výbornou doporučenou četbou na školách - studenti se dozví nejen o režimu v Severní Koreji, ale také celkově o tom, jak (ne)funguje dnešní svět.

"Tím, že jsem pomáhala druhým, jsem zjistila, že jsem v sobě vždycky měla soucit, ale nevěděla jsem to a nedokázala jsem to vyjádřit. Naučila jsem se, že když budu cítit s ostatními, možná začnu mít soucit i sama se sebou. Začala jsem se uzdravovat."

Díky Yeonmi, že jsi s námi sdílela Tvůj příběh.

útěk Severní Korea autobiografie podle skutečných událostí

Autorovy knížky