Abstrakcia a kreslenie architektonického priestoru

Abstrakcia a kreslenie architektonického priestoru https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328718/bmid_abstrakcia-a-kreslenie-architektoni-Cf7-328718.jpg 5 3 2

Kresbová publikácia (120 obrázkov) tímu pedagógov Fakulty architektúry STU v Bratislave je určená architektom v projektových ústavoch, poslucháčom stavebných fakúlt a fakúlt architektúry, žiakom priemyselných škôl stavebných a odborných učilíšť. Je zameraná na niektoré metodické pokyny a základné kompozičné zásady kreslenia architektonického priestoru v obytnom a krajinnom prostredí. Formou tabuliek a obrázkov má viesť k pochopeniu základných princípov a metód grafického vyjadrovania na základe ktorých si každý architekt vytvára svoju osobitú reč, svoj vlastný rukopis, individuálny štýl a kresbový výraz. Jednotlivé state sa zaoberajú témami: človek a priestor, zeleň, grafické vyjadrenie materiálu, architektonický výkres a perspektívne zobrazovanie.... celý text

babicka_amalka
24.02.2017 5 z 5

čtec přesně vystihl mé vzpomínky i zkušenosti - nebylo snad studenta, který by knihu nevyužíval; i zbytek jeho komentáře je beze zbytku pravdivý (a jeho komentář mě potěšil stejně, jako kdysi ta relativně útlá čtvercová kniha);

Čtec
13.01.2017 5 z 5

My studenti tady v Praze jsme té oranžové věci říkali Abštrakcia (to aby to znělo pořádně slovensky)... Zajímavé je, že ač knihu vydalo kromě slovenské Alfy i české SNTL, tak i české vydání je ve slovenštině. Taková to byla tenkrát (po této stránce fajn) doba.

Je to neocenitelná a nesmrtelná bible architektonického grafického vyjádření. Bez ní bylo nemyslitelné vypravit jakoukoliv studii či studentský ateliérový projekt. Anebo případně bez "šmírování a kopčení" projektů, které byly nakresleny podle stejných zásad.

Pak přišly počítače, nebylo už třeba perspektivy ručně konstruovat a grafika projektů se přizpůsobila - nejprve silně neumětelským - výstupům z jejich grafických periférií. Dnes už jsou perspektivy tak dokonalé, že někdy se vůbec nedají rozeznat od fotografie, takže i architektům se stává, že nedokážou poznat, jestli jde o projekt či o fotografii již postavené budovy. To je druhý extrém - opak abstrakce.

Ale světe div se - dnešní 2D výkresy (situace, půdorysy, řezy a pohledy), nakreslené na počítačích podle nejnovější módy, jako by z oka vypadly obrázkům z naší studentské oranžové knížky. A já z toho mám radost. Abštrakcia je tu späť.

architektura abstrakce technické kreslení

Ivan Slameň
slovenská, 1932 - 2006
Blažena Havránková
slovenská, ? - 2015

Kniha Abstrakcia a kreslenie architektonického priestoru je v