Absolutní miláček

Absolutní miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399723/bmid_absolutni-milacek-PcY-399723.jpg 4 185 63

Čtrnáctiletá Turtle žije s otcem ve zchátralém domě na kalifornském pobřeží. Toulá se po lesích, leze po skalách, dokáže ujít i desítky kilometrů… Ale tenhle vnější prostor kontrastuje s uzavřeností jejího vnitřního světa: od matčiny smrti vyrůstá izolovaně v područí svého tyranského otce, který ji deptá jak psychicky, tak fyzicky. Oceňovaný román vychází ve třiceti zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

My Absolute Darling , 2017

Jirikk
28.04.2019 4 z 5

Opravdu velmi, velmi divna kniha o patologické lasce ke svý 14 lety dceři, která je až za hranicí lidskyho chapaní.. A to jak po fyzicky tak duševní stránce. Ale holka Turtle to přijímá i když se jí to moc nezdá .

V knize zažijete drama s nožem , tyraní, incest, střelbu, drsnou amptutaci (z toho mi nebylo vubec dobře) zbraně, nasili ale taky krasnou přírodu, napětí kamaradství a střet dvou ruznych světů.. Turtle potká na svych toulkách Jacobse s kamaradem , tak ma šanci něco změnit...

Hodně , hodně popisna kniha která vas vtáhne do děje.. Konec je velmi dobře vyřešen i když se uplně nedozvíme vše

Marčullkas
23.04.2019 2 z 5

Těžké náročná kniha.

Dela111
23.04.2019 5 z 5

(SPOILER) Kniha má drsné téma, ale zpracování je výjimečné.
Absolutním miláčkem je pro svého otce jeho čtrnáctiletá dcera Turtle, jinak též Kibble, skutečným jménem Julie. Martin je despotický otec posedlý myšlenkou o konci světa a podle toho dceru vychovává - musí se vyznat ve zbraních, umět střílet, musí se o sebe za všech okolností zvládnout sama postarat. Zároveň svoji dceru skutečně miluje, ale nemorální destruktivní láskou. V noci ji znásilňuje, ve dne psychicky i fyzicky týrá.
Autor výborně vykreslil charaktery, obzvlášť u Turtle, která je vnitřně silná, samostatná, ale zároveň závislá na otci, podceňuje se, za vše dává vinu sobě, je plná hněvu. Martin a po něm i dcera používají hodně drsné vulgární výrazy, ale sem to patří. Ty vulgarity vyjadřují hrubost otce a vnitřní nejistotu dcery.
Kniha zdaleka neobsahuje jen vyhrocené scény. Děj je bohatý, svižný, místy přímo pádí.
Vzhledem k tématu dá kniha psychicky zabrat a asi se k ní nevrátím, ale přečtení nelituji, naopak. I takové knihy je potřeba číst a tato je výborně napsaná.

AjkaHynkova
22.04.2019 5 z 5

Velmi drsná kniha,ale zároveň moc dobrá!

jiri77
22.04.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila tak napůl. Celkem mě zaujala emotivní linka příběhu ale ta druhá ,akčnější ,mě někdy připadla trochu přitažená za vlasy ,hlavně na konci knihy. Kniha určitě stojí za přečtení.

Basti06
19.04.2019 5 z 5

Cista hruza naprosto vytecne napsana. Psychologicke vybrouseni postav se snoubi s naznaky, které spolehaji na ctenarovu inteligenci. Clovek musi odpustit i nekolik nepresnosti, ktere se v pribehu vyskytuji (s ohledem na to do jake doby je kniha zasazena je napr nepochoputelne ze nikdo z "normalnich" chlapcu nema internet ani mobioni telefon). Z dojmu to ale nic nesmaze...

Aghatte
19.04.2019 1 z 5

Vím, že se to asi děje, ale nechtěla jsem to číst a už vůbec ne podrobnosti, po pár stránkách a jedné "noční epizodě" jsem to už jen prolistovala a s husí kůží odložila, nic pro můj pohled na svět. Když si můžu vybrat, budu číst něco jiného. Samozřejmě to neznamená, že to není silná kniha, jen mluvím o sobě.... Já to nedávám.

vlcka
18.04.2019 4 z 5

Dle mého dobře napsaná kniha o strašných věcech uvnitř lidí. Něco, co jsem opravdu číst nechtěla, ale když jsem jednou začala, už to nešlo odložit. A to i přes veškerou bolest, kterou ten příběh působí.

Acinore
17.04.2019 1 z 5

Utrpení. Možná někdo z pomocný školy by tohle dílo ocenil...

evasamankova
14.04.2019 4 z 5

Kniha plná odporných věcí, smutku, hledání sama sebe. Kniha, která je, navzdory své neuchopitelnosti a otevírání mnoha tmavých tabu, čtivým románem. Byť ho máte chuť na každé druhé stránce odložit.

Kutcho
25.03.2019 4 z 5

Postavy sú celkom originálne vrámci žánru, vzťah Turtle a Martina dostatočne komplikovaný a opisy drsné a realistické. Páčilo sa mi, najmä na začiatku, že sa toho na pár stranách stalo veľa. Od polovice knihy už to také pestré nebolo, ale stále zostávalo netradičné v opisovaní vzťahu hlavnej hrdinky a jej otca. Páčil sa mi aj jej prerod, resp. stret s reálnym životom a plamienok, ktorý v nej tento okolitý svet zapálil. Taktiež príchod nového dievčatka príbeh pekne okorenil a zamotal. Trochu mi vadili dvaja chlapci, kamaráti hlavnej hrdinky, a to najmä ich dialógmi, ktoré ale zodpovedali ich veku. Kniha ako prvotina autora sa fakt podarila. Osobne nerozumiem až tak povyku okolo tejto knihy, pretože až taká pecka to nie je, avšak za netradičné pojatie a opisy vzťahu rodič dieťa a za mierne iné charaktery postáv, než býva zvykom si kniha pozornosť zaslúži.

kytarka
23.03.2019 4 z 5

Z Absolutního miláčka jsem měla celkem strach. Okolo sebe jsem slyšela, že se jim kniha líbí. Dle anotace mě moc nezaujala. Otec, který ubližuje svý 14 - ti letý dceři? No to není zrovna šálek mě kávy. Na toto téma jsem asi žádnou knihu nečetla. Po přečtení miláčka, jsem znechucená, ne však knihou ale dějem. Uf, tohle bylo brutální, asi bych měla strach jestli má samotný autor dceru... tohle je fakt zvrácený, ale dobrý! Jestli se o tomhle dá napsat, že to je dobrý... ano kniha se mi líbila. Byla hodně čtivá a s mladou Turtle jsem prožívala každičkou stránku, každé slovo... Takhle nějak to má u knihy být. U mě je to miláček, ale ne absolutní. Samotný konec byl až moc nereálný a úplný konec asi zbytečný. I tak se mi kniha líbila a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Irsaf
20.03.2019 2 z 5

Stěží jsem dočetla... Tohle me fakt hodně nebavilo...

Blasth
18.03.2019 4 z 5

Silný příběh mladé dívky, incestu, násilí, zbraní, šikany, ale taktéž lásky, přátelství a naděje. Příběh čtu chvíli po přečtení knihy Pouta od Delphine de Vigan a je to jako volné pokračování o tom, jaké nevyřčené sliby a životní pouta nás pojí s lidmi a co všechno se skrývá za dveřmi lidských příbytků.

Kniha se četla dobře, byť uznávám (a nevím, jestli vinou autora nebo překladu), že některé pasáže byly psány krkolomně a nečtivě. Obecně však stránky utíkaly pod rukama a děj přirozeně plynul. Ačkoliv je příběh hluboký, emotivní a jde za hranu vztahově nemyslitelného, nemohu se ubránit místům, která ve mně neměly možnost rezonovat, a to zřejmě ze subjektivních důvodů. Předně celý děj prolínají zbraně a informace o zbraních, které mne nechávají chladným. Dále je v knize popis přírody prostřednictvím dílčích obrazů, avšak často s použitím prvků (zejména rostlin), které mi neříkají nic nebo si je jen obtížně dokáži zařadit. Aby v americkém povídání o mladých lidech nechybělo, tak samozřejmě ani zde nechybí všudypřítomná šikana mezi studenty. Být Američan nebo mít osobní zkušenost s takovou mentalitou zbraní a školní šikany, zřejmě by správně rezonovaly i tyto části knihy.

Příběh zajímavým způsobem odhaluje zlomenou (ale neporaženou) dívku, resp. mladou ženu, která miluje svého trýznitele - nebo spíš je na něm zcela závislá. Velice oceňuji, že autor nestaví hlavní postavy do předdefinovaných rolí černé a bílé, ale ukazuje širokou paletu šedé, ukazuje každodenní zvrácený život, který postavám připadá normální (jiný neznají a sami sebe uzavírají v té malé vzájemné jistotě). K navození atmosféry a ilustraci života a psychiky autor zdatně využívá repetici (v průběhu knihy se intenzivně objevují tytéž výjevy, denní rituály), u níž však musím přiznat, že mi od poloviny knihy začínala lézt na nervy. Místy podivně (a k mému vkusu ne zcela libě) na mě působily pasáže týkající se četby a přímých rozhovorů postav (Proust, citace Aurelia,...). Chápu, co tím autor chtěl říct, avšak zakomponování a celkový dojem nepůsobí přirozeně (zejména z úst třeštivých středoškoláků).

Aby však můj komentář nevyzníval nadmíru kriticky (což by si kniha rozhodně nezasloužila), hodnotím ji jako skvělý a emotivní zážitek. Kniha vás chytne a pustí vás až na poslední stránce. Doporučuji se oddat silným emocím, přičemž věřím, že každý si najde více než jednu emotivní rovinu - pro většinu to bude ústřední motiv zvrácené lásky, nemyslitelného zakázaného sexu a teroru. Nadto se však nabízí toulky přírodou, které přináší pocit svobody a uvolnění. Pro mě osobně byla velice silná pasáž o boji o holý život ve vlnách oceánu.

Hodnotím na 4,5*. Jsem rád, že byl Gabriel Tallent objeven a věřím, že se od něj dočkáme dalších skvělých příběhů.

zuzana2599
17.03.2019 5 z 5

Příběh čtrnáctileté Turtle a jejího otce Martina, kteří žijí ve zchátralém domě na pobřeží Kalifornie je nesmírně drsný a živočišný. Tolik zla a znechucení, takovou atmosféru jsem při čtení ještě nezažila. Četla jsem jedním dechem a nemohla věřit vlastním očím, to co jsem četla bylo místy neuvěřitelné, smutné, týrání, incest. Autor otevřel v příběhu mnohá tabu. Dlouho budu mít ještě v hlavě některé scény z knihy, jen tak nezapomenu. Na konci knihy jsem pocítila naději. A to je důležité, jít dál.

Hannylor
17.03.2019 3 z 5

Zvláštně napsaná kniha, která nešla odložit a po přečtení mi v hlavě hlavně zůstává jen to zlo, znechucení i nad některým konáním hlavní hrdinky.
Podruhé bych také nečetla.

salamandrina
16.03.2019 4 z 5

Pojídání škorpiónů, řezání prstů, polámané kosti, topení se v oceánu, zabíjení laní, znásilňování a psychický teror. To mi asi z hlavy chvíli nezmizí. Musím říct, že začíst se do této knihy mi chvíli trvalo - ne, není to vhodná literatura jen tak do MHD, kde se vám do života Turtle pletou spolucestující se svými každodenními hovory o ničem, telefonujíce nahlas. Chce to klid. První třetina tedy slabší, ale opakování témat navodilo atmosféru a pak už to byla prostě dechberoucí četba. Někdo přirovnává k Malému životu, ale je to skoro opak. Tady se hlavní hrdinka rozhodne vymanit se z toho, že je týráná, není to také žádná intelektuálka, přímo jedná a ve chvíli, kdy ji vstupuje do života někdo další se rozhodne stejně jako zvíře jednat ve svůj prospěch. Pud sebezáchovy je silnější než láska - i když je sebezvrhlejší.

valinka222
12.03.2019 4 z 5

Kniha, která vás rozloží a postupně se snaží skládat zpátky. Je v ní odpor, znechucení, tvrdost, ostrost, ale taky pevná vůle, city a naděje. Psychicky náročná kniha, číst ji znovu nebudu, ale přečtení rozhodně nelituju. Knihy jsou o emocích a tenhle autorův debut jich ve mně rozdmýchal hodně.

Atuin
22.02.2019

Absolutní miláček je kniha která má po stylistické stránce své chyby a zejména na konci se tyto chyby sejdou a vytvoří jakýsi zmatečný prvek za který nemohu dát plný počet, ovšem jinak je to suverénní dílo.
Tedy samozřejmě pro ty, kteří i po přečtení anotace nečekají motýlky a poníky. Psychologická vybarevenost je dostačující natolik aby vás postavy mátly i i vyrážely vám dech zároveň, příběh se stává uvěřitelný právě tím oparem čehosi co se kolem všeho vine. Kniha je ovšem popisná jinak a to čeho se jí nedostává tady, se jí dostává jinde. Právě že popisy určitých situací jsou vedeny snad až jakoby mimochodem získává vše jiný rozměr. Téma není hezké, není o čem příliš mluvit, ale je o čem přemýšlet.
Je to kniha která za sebou nechává stopu a i přes takové téma to není kniha která by neměla co říct, jen to říká dost osobitým stylem. Jsem zvědavá na další tvorbu.4/5

lusila
19.02.2019 4 z 5

No... nebyť tých úžasne opísaných scenérií prírody, tak by som si myslela, že autor sa vyžíva v krutosti... drsné scény týrania, incest , psychický teror zo strany otca... na druhej strane sa mu podarilo veľmi verne opísať nielen správanie, ale aj myslenie despotického človeka a jeho obete... napísané výborne, ale druhýkrát ju určite čítať nebudem

americká literatura sexuální násilí zneužívání incest otcové a dcery

Autorovy knížky

Gabriel Tallent