Absolutní miláček

Absolutní miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399723/bmid_absolutni-milacek-PcY-399723.jpg 4 185 63

Čtrnáctiletá Turtle žije s otcem ve zchátralém domě na kalifornském pobřeží. Toulá se po lesích, leze po skalách, dokáže ujít i desítky kilometrů… Ale tenhle vnější prostor kontrastuje s uzavřeností jejího vnitřního světa: od matčiny smrti vyrůstá izolovaně v područí svého tyranského otce, který ji deptá jak psychicky, tak fyzicky. Oceňovaný román vychází ve třiceti zemích.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

My Absolute Darling , 2017

eva3992
15.02.2020 2 z 5

Hlavní hrdinkou je čtrnáctiletá Turtle, která žije s otcem ve zchátralém domě na kalifornském pobřeží. Otec ji týrá fyzicky i psychicky. Rozhoduje se, zda má od něj odejít, ale i když se to jeví jako jasná věc, není to pro Turtle tak jednoduché a jednoznačné.

Uf, tak tohle bylo něco. Hodně oceňovaná kniha. Silné téma - zneužívání, násilí, psychické týrání, zároveň i pohled na přírodu a kam spěje, snaha o přežití, uzavřenost vůči ostatním a spoustu dalšího. Ale na mě toho bylo moc – moc násilí, moc zbraní, moc vulgarit. Pro mě to byla náročná knížka a trvalo mi poměrně dlouho, než jsem jí dočetla. Navíc na tuhle knížku chce mít silný žaludek. Knihy s podobnými tématy ráda čtu, zanechají ve mně spousty pocitů, tato kniha však ve mně zanechala pouze znechucení.

Věřím, že si kniha najde své příznivce, já to bohužel nebudu. Ani mi nesedl styl, jakým je napsána. Neuvěřitelné okamžiky, kdy bylo v knize tolik zranění, ale dotyčný stejně přežil, mi připadalo, jak vystřižené z nějakého zombie filmu. Naopak byl v knize úžasný popis kalifornské krajiny, která ještě nebyla tak zasažena lidmi a uchovala si svou pravou tvář.

2,5*/5*

Kvítek84
02.02.2020 3 z 5

Kniha, po které bych sama asi nesáhla, ale byla mi dodána kamarádem libujícím si v tomto žánru. Asi bych se měla zamyslet nad tím, s kým se kamarádím :-)
Každopádně hrozně kontroverzní počin, který se dobře čte navzdory tomu, že je vám z toho vlastně zle. Všechny ty děsný nadávky, násilí a incest mi byly hrozně proti srsti. Zrovna nejsem v období, kdy bych o něčem takovým chtěla číst, i když obdivuju otevřenost a kuráž s jakou autor přistupuje k tématu.

lenkaBajza
07.12.2019 1 z 5

Sláva nazdar, tohle utrpení mám za sebou. Několikrát sem knihu chtěla odložit, ale jsou tu samé pozitivní komentáře o silném příběhu... no já to tak rozhodně necítila!
Námět byl dobrý, ale zpracování.... styl psaní mi nevyhovoval, bylo to náročné a těžké. Postavy byly málo vykreslené, nebo sem je nepochopila (jo, byli divní, ale o uvažování o hloubce vztahu nemůže být řeč). Příběhu uškodilo mnoho nevhodných vulgarismů a popisných pasáží. Těch pasáží bylo tolik, že kdyby je autor vynechal, napsal by tak 10 stran! Proto mě to nevtáhlo do děje, děsně se to vleklo a bylo to nakonec o ničem! A ten konec... nejsem odborník, ale pro mě to bylo velmi vtipné scifi:D

MimaJ
15.11.2019 3 z 5

Zobrazenie tak trošku zvráteného vzťahu medzi otcom a dcérou, ktoré autor zvládol naozaj dobre. Hlavne teda to, aká osobnosť, vplyvom Martina, Turtle bola.
Vplyvom absolútneho citového týrania prejavovala až dychberúce sebadeštruktívne vnímanie vlastnej osoby, minimálna dôvera vo vlastný úsudok, činy a pod. Uväznená vo vlastnej hlave a pritom vychovávaná "slobodne" mimo systém.
Občas mi teda chýbali aj Martinove pohľady na situácie resp. tok myšlienok, čo by ma tiež dosť zaujímalo, pretože verím, že mal svoju dcéru naozaj rád.
Ešte by som rada ocenila postavy Bretta a Jacoba, tí ma bavili :)

medialstar
09.10.2019 5 z 5

Tallent má talent. Tahle kniha má prostě něco navíc, jen to nedokážu přesně pojmenovat. Věřím, že někdo to nedá, mně to však sedlo maximálně.

Steiniglovka
29.09.2019 4 z 5

Komu vadí když "jde o děti" - nečtěte.
Příběh o dost ujetý lásce otce a dcery. Do scény s nožem jsem si nepřipouštěla, že by to bylo až tak šílený. A ono je. Knížku jsem přečetla za pár hodin - chvilkama jsem jí chtěla zaklapnout a spálit, ale ta naděje, že to nakonec všechno dobře dopadne mi nedovolila se odtrhnout.
Normální tatínkové učí své dcery jezdit na kole a plavat. Martin učí Turtle lovit, střílet, starat se o zbraně, starat se o něj...se vším všudy.
V druhé polovině, kdy se do rodiny připojí holčička Cayenne už jsem vážně každou stránku rozdýchávala. Proto, jak už jsem psala na začátku - rozhodně nedoporučuji slabším povahám.
ALE myslím, že je kniha důležitá. Opět tu máme autora, který se nebojí otevřít a přiblížit téma fyzické i psychické tyranie. Násilí je všude kolem nás a předstírat, že se tohle ve skutečnosti neděje je sobecké a pokrytecké.

Dokča070
16.09.2019 4 z 5

Propadáte depresi téměř na každé straně a zároveň nemůžete knihu odložit, protože doufáte, že to dobře dopadne, zároveň se bojíte, že tomu tak nebude. Dobře vykreslené postavy a jejich charaktery, kdy si jen říkáte, jak dospělý může něco takového dělat tomu, koho miluje a jak zvrhle je možno mít lásku nastavenu.

ArwenAragorn
08.09.2019

Nemůžu hodnotit, knihu jsem po několika stránkách odložila. Nemyslím,že ji potřebuji číst a k pohodě určitě nepřispěje. Tento druh knih asi pro mě není určený.

petrarka72
21.08.2019 5 z 5

Fascinující, nejednoznačná a odpudivá kniha, nad níž intelektuál vzpomene nejen na Thoreaua a Nabokova, ale také na McEwanovu Betonovou zahradu či filmové westerny z padesátých let. Julie-Turtle, jež by měla dospívat, přitom ve svých třinácti vnitřně rychle stárne pochybnostmi, izolací a (sebe)nenávistí, její otec, bizarní stvořitel a láska Martin, bezstarostní studenti Jacob a Brett, Anna, co chce pro druhé (zbytečně?) to nejlepší, Cayenne, tolik dětská a v tolika ohledech unesená... Co postava, to silný osobní příběh, z nichž vystupuje ten o ambivalenci lásky, o (ne)možnosti se vymanit z pout utkaných z náklonnosti, jakkoli pokřivené či zvrácené, o tom, že život mimo systém nezaručuje svobodu - a hlavně o kráse a lhostejnosti přírody, o tom, jak zabít boha a o budování zahrady na troskách starého světa. Jazykově vytříbené (včetně chytře používaných vulgarismů), smyslové a obrazově bohaté. Užila jsem si snad každou větu.

M_A_I_A_
05.08.2019 5 z 5

Přečteno jedním,zatajeným dechem. Neuvěřitelně mě nadchl ten bohatý, popisný, až filmový jazyk. Vynikající sonda do znetvořené mysli.

čika
21.07.2019 4 z 5

Mne sa velmi pacila viacvrstevnatost nametu a zasadenie do prostredia, viem si pribeh velmi dobre predstavit ako film. Co mi vadilo, bola finalna - pre mna trochu zbytocne akcna - pasaz, v ktorom pocinanie hlavnej hrdinky stracalo na uveritelnosti, predsa len, ma 14 rokov, tak ja teda neviem...Za mna - umne vyskladane, avsak akcia a urcita prekombinovanost na ukor jazyka a rozvedenia motivov.

cornetka
16.07.2019 3 z 5

Z mého pohledu místy zbytečně popisované detaily a občas na mě dost vulgární. Jinak zajímavé téma. Turtle je obrovská hrdinka,jak to všechno zvládala.

netopýr088
14.07.2019 5 z 5

Na prvotinu autora skvelý výkon, aj keď niektoré deje v príbehu ostali nevysvetlené, užil som si každú vetu a pokojne by som si dal aj sto strán navyše. Konanie postáv som mnohokrát síce nechápal, najradšej by som každú postavu schytil pod krk a poriadne s ňou potriasol (snáď okrem malej Cayenne), ale ako štúdia, kam až môže zájsť otcovská žiarlivosť a ľudská nečinnosť sa autorovi kniha podarila. Teším sa na ďalšie tituly G. Tallenta.

L.Helena
11.07.2019 3 z 5

Hodně těžká knížka. Jak svým námětem, tak i způsobem zpracování. Upřímně, závidím čtenářům, kteří tady píšou, jak se do knihy začetli a doslova hltali stránku za stránkou. Mně teda ten styl psaní vůbec nesedl a byla to doslova dřina přečíst knihu až do konce. Podrobné popisy prostředí, ty ale byly takové nějaké kostrbaté, že se mi stejně v představách ono prostředí nevybavovalo. I samotný děj byl popisován tak nějak neosobně. Úplně mi chyběly širší dějové souvislosti. Vždy, když Martin provedl některý ze svých zvrácených kousků, tak to prostě přišlo jakoby z ničeho nic, zkrátka žádné jeho myšlenkové pochody nebo náznak motivace jeho patologického chování.
Tři hvězdičky dávám spíš za odvahu pustit se do nekonvenčního tématu.

Kniho.mol.ka
07.07.2019

Láska má hodně podob. Absolutní miláček je kniha o zvrácené lásce, kterou dává násilnický a tyranský Martin své dceři Turtle. V jejich vztahu dochází k incestu, surovostem, Turtle je od mala vychovávána co nejvíc mimo systém k tomu, aby byla schopná se o sebe sama postarat.. Že je mezi otcem a dcerou nezdravý vztah, to je patrné už od začátku, přesto je ale patrné, že Martin svoji dceru skutečně miluje. Svým způsobem. Zpočátku mi Turtle nebyla příliš sympatická a měla jsem problém se začíst. To se ale celkem brzy změnilo. Téma je těžké a znepokojivé, ale kniha je skvělá. Body ubírám jen za přehnaný závěr.

hanap
03.07.2019 4 z 5

Tak to byla pecka. Nechci si ani představit, že má někdo takový život, rodiče, kteří mají děti chránit a vychovávat jim ubližují. Těžké čtení, ale stojí to za to.

Neara
29.06.2019 4 z 5

Autor si nevybral zrovna snadné téma.Přesto mu tleskám,že otevřel tak trochu pandořinu skříňku,protože i když se o tom nemluví,to ještě neznamená,že se to neděje.Knihu jsem přečetla jedním dechem,přesto se k ní už nikdy asi nevrátím.Mám jenom jedny nervy.

LadyAnn
26.06.2019 1 z 5

Divné, přehnaně vulgární, nedokázala jsem se pořádně začíst... od Odeonu velké zklamání, na to nejsem zvyklá. Velmi přeceňovaná kniha.

Sabča92
18.06.2019 4 z 5

Absolutní miláček není vůbec jednoduchá kniha. Obsahuje dost těžké a zvrácené téma lásky, která nedává nic dobrého a naopak člověku ubližuje. Hlavní hrdinka je dítě, která řeší věci, které by vůbec neměla ve svém věku prožívat. Její tyranský otec mi otevíral pomyslnou kudlu v kapse. I když to není lehké téma, rozhodně přečtení nelituji. Naopak. Tato kniha si zaslouží vaši pozornost.

pajaroh
30.05.2019 3 z 5

Mrzí mě, když se v komentářích napadají jiné komentáře a odsuzují se za to, že se jim nějaká kniha líbí nebo nelíbí. Podle mého názoru dobré hodnocení knihy neznamená souhlas s jednáním postav. Kniha se mi může líbit kvůli stylu autora nebo kvůli tomu, že měl autor vůbec odvahu toto téma otevřít a že čtenáře donutil přemýšlet, což je přesně tento případ.
Myslím, že je kniha hodně o přežití - nejen přírodních živlů, fyzické bolesti či samoty, ale především o přežití ve společnosti a psychického týrání. Autor nastínil několik zajímavých témat - ať už sociální tabu nebo námět ekologie a vlivu "systému". Velmi dobře je popsána atmosféra rozpadu domu (v souvislosti s rozpadem osobnosti) i okolní "rurální divočina" a potěšily mě odkazy na literaturu (pravda, profláklá díla, ale funguje to na mě). Bohužel závěrečná kovbojská přestřelka knihu potopila - byla dost laciná, a i když k ní děj tak nějak postupoval (všechno to zbrojení a zkoušky), doufala jsem, že to nebude až taková "Amerika", do které se autorovi podařilo vecpat i tolik profláklé téma středoškolského večírku...

americká literatura sexuální násilí zneužívání incest otcové a dcery

Autorovy knížky

Gabriel Tallent