Absolutní miláček

Absolutní miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399723/bmid_absolutni-milacek-PcY-399723.jpg 4 185 63

Čtrnáctiletá Turtle žije s otcem ve zchátralém domě na kalifornském pobřeží. Toulá se po lesích, leze po skalách, dokáže ujít i desítky kilometrů… Ale tenhle vnější prostor kontrastuje s uzavřeností jejího vnitřního světa: od matčiny smrti vyrůstá izolovaně v područí svého tyranského otce, který ji deptá jak psychicky, tak fyzicky. Oceňovaný román vychází ve třiceti zemích.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

My Absolute Darling , 2017

patricia8137
patricia8137
27.08.2023 3 z 5

Kniha MOJE NAJDRAHŠIE ZLATÍČKO je mojím prvým stretnutím s autorom. Autorova prvotina je osobitná svojim drsným jazykom a divokou prírodnou scenériou. Je to naliehavo vypovedaný a hlboko dojímavý príbeh. Autor v knihe poukazuje na témy - sexuálne zneužívanie, incest, domáce násilie. Po dočítaní mám rozporuplné pocity, úprimne neviem, ako mám knihu ohodnotiť. Pre mňa to bolo náročné čítanie a trvalo mi dlho, než som ju dočítala. Štýl autorovho písania mi veľmi nesadol, niektoré časti boli veľmi zdĺhavé, veľakrát som sa pri čítaní pristihla, že myslím na niečo iné, dočítala som ju iba kvôli tomu, že nenechávam knihy nedočítané. Na jednu stranu ľutujem čas, ktorý som u knihy premarnila. Asi som ešte nevyzrela do bodu, aby som knihu pochopila. Na druhú stranu som rada, že som ju nakoniec dočítala, obdivujem autorovu otvorenosť a odvahu napísať knihu s tabuizovanými témami. Kladne hodnotím hlavne popísanie vnútorných pocitov hlavnej postavy, jej vnútorné dilema, to, ako vnímala samú seba. Verím, že si kniha nájde svojich fanúšikov, aj napriek tomu, že mne nesadla.

bob0985
bob0985
12.12.2022 3 z 5

Kniha na hranici 2-3 hvězdiček. Neměl jsem problém nabrat čtecí tempo, ač některé části byly asi až zbytečně expresivní. Nenašel jsem vlastně žádné její "poselství", ač měla posbírat několik cen. Příměr SynD (odkaz na Cormacka McC) mi přijde přesný. Mám pocit, že jsem to všechno už někde viděl, četl. Autor nechtěl končit happyendem, ale "otevřený" konec mi přišel, že vlastně nevěděl, co s příběhem dál.

Karpelinda
Karpelinda
13.08.2022 5 z 5

Chápu negativní komentáře jako SynD a níže. Ale to je právě schválně vyhrocené. Schválně je téma incestu nepohodlné, Turtle příliš mladá, jazyk vulgární, některé scény až nechutné (polykání tarantule je fakt perla). Nejde přece o to, jestli se tohle děje, ale o to, že se to stát “mohlo”. Za mě to má všechno co od literatury čekám, krásnou atmosféru, nekonečné možnosti přírody, myšlenek, které se mění tak rychle jako vlny naráží o útesy a zase plují pryč. Hlavní hrdinka prochází dospíváním a nepredstavitelnym rozhodováním, které si ani v danou chvíli neuvědomuje, jenom ví, že to hrozně bolí. Myslím ze se autor zaměřil na osvobozování ducha a strachu z toho, že “mě pak nikdo nebude mít rád”. Pro mě knížka je absolutní miláček a vůbec se nedivím, ze autor zatím napsal jen jednu knížku, tohle jde hodně do hloubky.

Evaho73
Evaho73
12.03.2022 1 z 5

(SPOILER) Niektoré knihy oddeľuje od fenomenálnosti k podpriemernosti veľmi tenká hranica, a presne takou je, súdiac podľa preferencií, i kniha Moje najdrahšie zlatíčko.
Autor v knihe poukazuje na tabuizované témy ako sú domáce násilie, sexuálne zneužívanie alebo incest prerástajúci do zničujúcej, nemorálnej a zvrhlej lásky medzi otcom a maloletou dcérou.
Všetko sa to odohráva na pozadí drsnej a nespútanej prírody a rovnako tak sú opísané aj dve ústredné postavy otec a dcéra. Používajú vo vyjadrovaní veľa vulgarizmov, on je psychický narušený, jej pri výchove chýba ženský vzor, a preto preberá od otca jeho mužské správanie a návyky, čím potláča svoju ženskosť.
Myslím, že charakter postáv sa autorovi podarilo zachytiť celkom presvedčivo.
Nepochopila som niektoré opísané scény, ktoré hraničili až s úchylnosťou, kedy som to musela doslova predýchavať. Rozmýšľam, ako to autora vôbec mohlo napadnúť...
Neviem.... na mňa autorov výplod asi nezapôsobil tak, aby som toto dielo považovala ako fenomenálne.
Nemôžem si pomôcť, keďže je to iba fiktívny príbeh, autor na mňa zapôsobil ako úchyl...

maličkán
maličkán
07.03.2022 2 z 5

Po pár stránkách jsem myslela, že odložím. Vůbec mi nevyhovoval styl psaní. Rožčilovaly mne pasáže s čištěním zbraní - no tedy jako fakt? 14 letá holka? Jak jsem se prokousávala dál, trochu jsem se chytla na různé pasáže, které zaujaly, ale pak zase dlouho nic. I když příběh to mohl být zajímavý v jiném podání. Měla jsem co dělat, abych knihu dočetla.

SynD
SynD
23.12.2021 odpad!

tahle kniha je rozvleklá, neuvěřitelná a celá poměrně hnusná. odpad ale dávám proto, že:

z opakovaných, úmorných a často zcela samoúčelných popisů týrání - psychického i sexuálního zneužívání (v incestních kulisách) vnímám, že si to autor nějakým způsobem užíval. jako by si ujížděl na úchylné sexuální fantazii, do jejíž hlavní role obsadil komixově drsnou (a komixově nevěrohodnou) dospívající dívku, aby ji posléze vystavil mnoha formám mučení a utrpení. čirá misogynie mazaně schovaná do příběhu o misogynii. a stejně masturbační mi přijde i do omrzení stále dokola omílaná manipulace se zbraněmi.

perverze a zmar. když pominu vcelku půvabné popisy přírodních scénérií, jde o další z mnoha písniček na McCarthyovskou notu, zpívaná ovšem autorem bez talentu Cormaca McC.

vrcholem nedbalosti je pak absurdní blouznění otce (filozofické disputace jak z kurzu tvůrčího psaní na gymplu), plus ne křiklavý, ale přímo řvavý motiv tvrdohlavě prorůstajících kořenů a PTSD hrdinky v závěru knihy. tyto jevy jsou do románu zapracovány asi tak pečlivě, jako bychom do guláše naházeli všechno koření pěkně v původních sáčcích, jejichž zářivé barvy pak můžeme obdivovat na dně talířů.

nechápu, jak je možné tuto knihu adorovat a necítit hnilobné spodní vrstvy. z mého pohledu to není román o nemocných věcech (nemoci jedince, rodiny, společnosti, agresora, oběti, whatever...), které by společensky či umělecky přínosně vynášelo na povrh tabuizovaná témata či reflektovalo nepěknou realitu. ale nemocné dílo, oslovující čtenářův voyerismus a další temné stránky, psané z podobně chorého místa (míst) v autorově duši či osobní historii.

bigben
bigben
19.12.2021 4 z 5

Smutný a těžký příběh, úžasně podaný...popsané vnitřní pocity opustit x neopustit...chápe, že to co se děje není správné, ale nemůže ho opustit...sociální vyčlenění...jen některé popisy míst a dění byly dost náročné, přiznám se, že někdy mi chyběla fantazie, co tím chtěl autor říct.

lukas9656
lukas9656
20.10.2021 5 z 5

Jeden z nejlepších překladů, které jsem kdy četl. Zkoušel jsem knihu v originále, ale je to opravdu tak náročné dílo, že jsem se vrátil k češtině. Osudy malé holky, žijící s otcem-magorem jsou tu prokládány pasážemi líčení americké přírody, typické fauny a flory: a paradoxně mě vůbec nenudily, ba naopak. Příroda tu má významné místo, stejně jako hrubý charakter hlavní hrdinky, která se s osudem, který jí byl nadělen, pere víc než statečně. Výjimečná kniha, náročná, ale stojí za námahu.

DominaCZ
DominaCZ
02.12.2020 odpad!

Tady vypíšu momenty divné a nelíbivé. To tak ve zkratce popíše celý názor na knihu.

Holky ze školy si můžou v autobuse zapalovat dýmku a hulit ji tam??

Ve 14 umí prožít styk a je celá rozechvělá i z toho, když jí on lepí náplast na řeznou ránu?? Chlastaj syrový vajíčka a v autě jim chcípaj holátka myší, ale na to, aby ji nezbouch, když to do ní pere, jsou chytří a vybavení očividně dost...to mě dostalo.

Úchyl, co by ji neváhal nabodnout na nůž, je v noci při sexíku jemný, líbá ji a hladí po vláskách a celý se zadýchává nad krásou jejího nevyzrálýho pihovatýho bledýho těla a ona na něj celá nadšená čeká??

Střelba a házečky nožem na top úrovni??

Nosí zbraně a nože do školy, aniž by si toho kdokoliv všiml??

"Vezme si tlustý svetr a na něj košili"- snad obráceně ne?

ON-kluk se objeví na straně 63, což je moc brzo. Navíc je to divný a opět magořinou prodchnutý objevení, takže ne, není to dobrý. Jeho přítomnost to kazí, má to být o ní, jak se z toho ona sama vyhrabe.

Všimli jste si, že byla k tý malý holce po amputaci stejně vulgární a odporná, jako fotr k ní??

On má být magorem, což ohledně toho incestu je. Ale jinak je něžný, stará se, vodí ji na bus, jde jí na schůzku a bije se tam za ni se systémem, má povědomí, co je ve výukových metodách špatně, ví o světě, ekologii a vůbec o dnešku má přehled,...chtěli ho vykreslit jako nej magora, ale od první vteřiny mě nebaví ona tou svojí vulgaritou a přitom totální demencí, kdy ani hláskovat neumí. Není mi jí líto a nezalíbila se mi.
Ne, ten problém (říkám až na tu EHM EHM věc) tam není on...ale ona.
Není blbej...jen divnej.

Takže ne, není to na ocenění, je to odpad, divně napsanej a vhodnej leda k zatopení. Věřím, že tak někde ti lidi žijí v těch oblastech, ale nechápu, co nám tím jakože ukázal. Myšlenky skáčou, jsou nedotažený, rádoby elegantní vědomí sahá do nebes, aby záhy spadlo do haj*lu díky její pubertální vulgaritě. Ne, prostě nula, nic.
Není to hrůzné, jak citliví lidičkové tady píší...není to prostě NIC.

Jirikk
Jirikk
13.10.2020 4 z 5

Mozna by se to mohlo namluvit jako audiokniha, to by se kniha víc líbila.. Mne tedy bavila..

MistrCZ
MistrCZ
02.10.2020 4 z 5

Velmi sugestivní kniha...v pozitivním i negativním směru

Disease
Disease
21.09.2020 3 z 5

Stylisticky dobré, ale dalo dost práce, aby mě osud hlavní postavy zajímal.

Anna 13
Anna 13
10.08.2020 2 z 5

Jsem čtenářka, která popisy v knihách potřebuje a chce. Ale tohle bylo na mě vážně moc. A jak to tady tak čtu, tak nejen na mě. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem četla něco tak zdlouhavého, nudného a absolutně nečtivého. Nudilo mě to natolik, že jsem se mnohokrát přistihla, jak to prostě již nesleduji a v mysli se loudám úplně někde jinde.
Celé jsem to dočítala s velkým sebezapřením. Knihou jsem se těžce prokousávala a neměla z ní žádné potěšení.
Styl psaní mi zkrátka nesedl a věřím, že kdyby byl příběh jinak zpracován, dosáhl by mnohem většího efektu na straně čtenáře.

Na všechny ty šílené scény plné násilí, vulgárních dialogů a odpudivého incestu jsem se dívala jakoby shora. Nepronikla jsem do nich. Nějak to nešlo. Nevím, zda jsem se tomu snažila nějak podvědomě bránit anebo to bylo vinou autora, který to prostě napsal tak, že čtenáře do té scény tak úplně nepozval.

Začátek knihy mě zaujal. Postava Martina byla totálně zvrácená, surovost a stereotypnost jeho života byla neobvyklá a mě vážně zajímalo, co z toho bude. Ale ty zdlouhavé popisy mě totálně udusily... Už nebyla chuť se do příběhu vracet. Už jsem v něm nechtěla zůstávat déle, než bylo nutné. Tak jsem se kousla a za dva dny ji dočetla.

Podle anotace jsem čekala asi něco jiného.

Nebavilo mě to.
Nemohu doporučit.
Přesto věřím, že se najdou tací, kteří knize dají své srdce...

Surikata369
Surikata369
13.07.2020

Bohužel musím tuto knihu řadit mezi mé nedočtené. Vůbec mi nesedl styl psaní, nedařilo se mi začíst a popravdě se mi ani nechtělo. A to vyhledávám knihy s touto tématikou. Ale jelikož jsem nedočetla, tak nehodnotím.

Ctenar1202
Ctenar1202
30.06.2020 odpad!

Tuhle knihu jsem vzdala. Dialogy hrozný, postavy divný....nuda, nuda, nuda

Damonka12
Damonka12
21.06.2020 4 z 5

Obálka, námět, příběh, postavy to vše bylo super. Můj jediný problém byl se čtivostí knihy, velice špatně se mi četla.

Jorgito
Jorgito
08.06.2020 2 z 5

do 75% knihy naprostá paráda ve stylu Corman McCarthy....trošku té americké dekadence...ale konec jak z béčkového akčního filmu..úplně to zahodil do koše..ani rádoby psychologický konec tomu nepomohl...za mě konec zklamání. jinak linka příběhu do té doby velmi silná

Agatha84
Agatha84
03.06.2020

Zanecháno zhruba po třetině... možná jen nejsem schopna docenit onen umělecký pokus,ale tohle bylo fakt ujetý. Divně vkládané věty, které snad ani nejde pochopit. Pocity špíny a odporu.
Pokud bych hodnotila,možná bych dala * za popisy přírody,ta jediná se jevila býti "v pořádku".

Kris.Tyna
Kris.Tyna
15.05.2020 2 z 5

Námět knihy je zajímavý, přečetla jsem ji raz dva. Co mi nesedělo byly dlouhé popisy - mnohdy jsem se už začala ztrácet, natož abych si to zvládla představit. Zato některé pasáže byly brilantní, člověk úplně cítil to stoupající napětí. Kniha je z úplně jiného světa (čtrnáctiletá holka, která umí střílet jak nájemný zabiják a bez zbraně nevyjde ani před dům?), je vulgární, plná agrese a vzteku. A taky incestu. Je to poměrně čtivý příběh, jsou tam patrné spodní proudy, kdy jde cítit, že by se Turtle současnému životnímu stylu chtěla vymanit, obzvlášť se dostanou na povrch po seznámení s Jakobem a Brettem, kdy uvidí, že se dá žít i jinak, ale má strach, pochybuje o sobě. Bohužel konec je pro mě trochu zklamání, jako by si autor řekl, že už popsal dost stran a už by to mělo skončit - velká závěrečná přestřelka, pár stran "co bylo po" a konec. Každopádně za přečtení to stojí.

skrob
skrob
24.03.2020 5 z 5

Název knihy i popis na obálce je docela zavádějící. Je to o tom co se může honit v hlavě silné mladé holce zneužívané vlastním otcem.
V žádném případě to není nic pro čtenářky růžové knihovny Jo Jo Moyes.
Přestože je to směs krásy, napětí a hnusu, kniha mě dokázala vtáhnout a přelouskal jsem ji za tři dny.

americká literatura sexuální násilí zneužívání incest otcové a dcery

Autorovy knížky

Gabriel Tallent