Abeceda strachu

Komisař malmöské policie Paul Sanger a spisovatelka Vera Kruusová, která se stává několikrát svědkem zločinu a jednou dokonce obětí i pachatelem. S oběma těmito postavami se setkáváme i ve dvou detektivních novelách Abeceda hrůzy (1974) a Muž s kosou (1970), které vycházejí pod společným názvem Abeceda strachu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69324/abeceda-strachu-69324.jpg 4.128
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Mladá fronta

Skräckens ABC / Mannen med lien

Kniha Abeceda strachu

kocourtom

(+ SPOILER) Moc pěkná knížka. Ten název je vlastně trefný, ale zároveň zavádějící, jako kdyby šlo o nějaký horor nebo thriller (tak se tomu dnes říká), který přečteme, ale není proč se k němu vracet. Jenže na rozdíl od Jo Nesbo a podobných, které si občas půjčím v knihovně (neříkám že nerada, ale nepotřebuji je číst znova a nepřemýšlím o nich), k této knížce se vracím. Mám ji už dlouho a průměrně jednou za pět let se do ní podívám a znovu ji celou přečtu. Baví mě prostředí, postavy a situace. Podobně to mám s knihami P. D. Jamesové. Mrzí mě, že u nás nevyšlo více knih od paní Jenny Berthelius.

Koka

K prvnímu příběhu:
Atmosférou stupňujícího se napětí, vzrůstajícho strachu, signály blížícího se neviditelného mstitele ... tím vším, i dalšími prvky mi tato knížka připadá jako prvotní zárodek těch všech pozdějších skandinávských krváků, které tytéž prvky využily a často dovedly ad absurdum.

I když jsou zde všechny banální klišéovité propriety (tajemný obraz ženy, který diváka uhrane, panenka jako symbol i varování, chalupa na samotě, přerušené telefonní spojení, auto neschopné jízdy ...), příběh mě zaujal zejména tím, že hlavní postavou je spisovatelka a na docela slušné ploše jsou zde vylíčeny tvůrčí postupy spisovatele, kterému "to někdy píše", ale někdy se dílo tvoří jen v křečích a nasilu. A ten příběh v příběhu měl příchuť próz některých ruských klasiků a byl poněkud nasládlý, ale účel splnil.
Kriminální stránka příběhu není nijak výrazná ani zajímavá - jako "detektivka" to neobstojí, ale milovníkům napětí a těm, kteří se rádi bojí, doporučuji.

Ava365
12.12.2019

Slušné detektivní povídky. Muž s kosou je hodně temná až strašidelná.

05.01.2018

Výborné kriminální povídky, druhá z nich se mi líbila víc. Ale povedly se obě :-).

Lucek
07.02.2017

Ze začátku se oba příběhy trochu vlekly, ale i tak mi to nedalo, a musela jsem číst dál.
Škoda jen, že samotnému vyšetřování bylo ponecháno málo prostoru, hlavně v Abecedě hrůzy.
Muž s kosou byl zajímavější a napínavější.

kneslova
13.07.2016

V době kdy jsem tuto knihu četla poprvé to byla pro mne naprostá bomba. Prožívala jsem to napětí a knihu jsem měla v nejoblíbenějších detektivkách. Nedávno jsem ji znovu četla a nyníuž to je přece jen mimo dobu. Ale to vylíčení atmosféry strachu v obou detektivkách bylo prostě mistrné.

Rade
12.05.2015

Celkem slušně napsané a napínavé detektivky, s psychologickým přesahem. Dobře se četlo.
Pokud budu hodně dloubavá (trochu SPOILER):
Příběh o ženě uvězněné na chatě, která se strachem čeká na svého pronásledovatele, se takto mohl odehrát jen v knížce. Nepředpokládám, že si bude oběť doručený deník číst pěkně hezky po kapitolách, aby si vysvětlující závěr přečetla, až se bude blížit vyvrcholení celého příběhu... věru by se podívala na konec!
No, ale to jen tak na okraj, pak by to zase nemohla být takováto docela fajn napínavá detektivka, takže proč ne... :-)

Ondrej _
14.06.2013

Bol som veľmi zvedavý na príbeh, pričom som bol milo prekvapený. Miestami bol ten dej skutočne deravý ako píše ewka69, ale príbeh ku koncu vygradoval do prekvapujúceho záveru. Viac sa mi páčil 1 .príbeh - abeceda hrôzy. Je na škodu veci, že nie je preložených viac diel od tejto autorky, pretože píše zaujímavo ako jej "kolega" Jo Nesbø.

Autor knihy

Jenny Berthelius