Abarat

Abarat https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4732/bmid_abarat-QWL-4732.jpg 4 204 28

Abarat série

Cliva Barkera znáte asi především jako spisovatele moderního hororu a dark fantasy (Imagika, Utkaný svět, Knihy krve a jiné). Poctiví fandové navíc vědí, že je také scenáristou a režisérem hororových filmů (Hellraiser, Plod noci, Pán kouzel a jiné). Někoho by proto mohlo překvapit, že tenhle autor pochmurných příběhů napsal knihu pro děti (i když zas takové překvápko by to být nemělo - není to poprvé, co se autor pustil do dětské literatury). Na druhou stranu, co je na tom divného? Barker sám říká: "Od doby, kdy jsem četl Letopisy Narnie od C. S. Lewise, jsem si chtěl vytvořil svůj vlastní fantastický svět, naplněný postavami a bytostmi, které by vycházely z mých snů. Svět, který bych mohl vyjádřit jak v barvách, tak ve slovech, které by vytyčily cestu pro množství dobrodružství. Abarat je tímto světem, mojí zemí OZ, mojí Narnií, můj Neverland." Spisovatel jeho kvalit je rozhodně někdo, kdo má stále co vyprávět. Barkerova nová kniha rozehrává příběh dívky jménem Candy, která putuje fantastickou zemí jménem Abarat, skládající se z pětadvaceti ostrovů. Každý z ostrovů představuje jinou hodinu dne a na každém z nich najdete všechny věci, které si vaše srdce, duše i mysl s tou hodinou spojuje. Dvacátý pátý ostrov je místo snů a záhad, který leží vprostřed toho všeho, a kde dostanete odpovědi na otázky všech časů. Candy Quackenbushová se do tohoto světa dostane úplnou náhodou - svůj nudný život žije totiž v obyčejném, nudném městě ve státě Minnesota, jehož jedinou produkcí jsou kuřata. Spousty nudných a smrdících kuřat. A přiznejme si - kdo z nás by chtěl strávit celý život s kuřaty a hledat v tom nějaký smysl? (Vás, paní McDonaldová, se nikdo na nic neptal.) Takže když se po jedné nešťastné vyučovací hodině dostane na obrovskou louku, kde potká zlodějíčka Johna Neplechu, jeho sedm „bratrů" a zabijáka Mendelsona Tvara, není se čemu divit, že s radostí spadne do jakýchkoliv problémů, které s nudnými kuřaty nic společného nemají. A tímhle setkáním začíná její dobrodružná pouť přes ostrovy Abaratu s nejasným, o to však důležitějším posláním. Ví, že je podivnou hrdinkou v podivném světě. Ale v Abaratu je možné úplně všechno... Kniha Abarat je prostě kouzelná. Kouzelná a úžasná od prvních stránek až po ty poslední, a myslím, že si v ní každý musí přijít na své. Jsou tu snad všechny atributy báječné knihy - výborný příběh, krátké kapitoly, hodně dialogů, spousty pitoreskních postav, velice rychlý dějový spád a přímo magické ilustrace. Právě ilustrace (které maloval sám Clive Barker) vytvářejí tu konečnou, lehce mrazivou atmosféru, protože bez nich by kniha rozhodně nebyla úplná. Abarat má snad jen jediný nedostatek - jasnou zápletku. Spolu s hlavní hrdinkou Candy jste sice hnáni příběhem, ale teprve v poslední třetině odhalujete proč. Každopádně si myslím, že Barkerovi se podařilo napsat příběh, který se díky jeho imaginaci a nápadům směle vyrovná takovým klasikám jako je Alenka v říši divů či Čaroděj ze země Oz. Svět, který vytvořil a postavy, které do něj vypustil, nemají obdoby. O tom svědčí i obrovský úspěch a plánované filmové zpracování (Studio Walta Disneye, které bude příběh zpracovávat do pohyblivých obrázků, dokonce koupilo práva ještě před dokončením a vydáním knihy). Navíc Abarat není jen název knihy a světa, ale i název celé série, která byla původně koncipována jako trilogie (takže konce se v prvním svazku bohužel nedočkáte), ale už teď to vypadá, že tři díly autorovi stačit nebudou. Knihu rozhodně doporučuji všem. Nejde čistě jen o knihu pro mládež (stejně jako jeho starší dětský román Zloděj času), což u Barkera snad ani nelze očekávat - on se hororovým řemeslem zabývá už moc dlouho na to, aby dokázal psát něžné pohádky, které by nikoho neděsily. Jde o sérii, která se, když se v dalších dílech nic nepokazí, určitě stane kultovní. Jestli ne, tak potom už nerozumím ničemu, a raději se vrátím na svou malou soukromou kuřecí farmu. Neexistuje snad nikdo soudný, komu by se Abarat mohl nelíbit. A jestli ano, pak se odvažuji ho obvinit z negativní zaujatosti k dětským knihám a k fantazii vůbec.... celý text

Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , BB art

Šárka_D
24.07.2013 4 z 5

Takhle fantasy pro starší děti a dospívající se mi líbila i přesto, že jsem ji četla cca ve dvaceti. Skvěle vystavěný svět, uvěřitelná mladá hrdinka, parádní ilustrace a celkové provedení knihy. Knížka by se určitě líbila i jako dárek.

Targa Dall
10.05.2013 5 z 5

Veeelmi krásné:) Barker umí horory a umí i pohádky.

Abarat je soustroví, kam se jen tak někdo z Napříště nepodívá. Abarat je plný kouzelných bytostí a magie, ostrovy spojuje maminka Izabela a rozděluje odlišný čas.

Postavy přicházejí a odcházejí. Hrdinové mají kladné i záporné stránky, stejně tak jako zloduši. A když přišel na scénu Tempus Fugit, tak jsem se až bál!

Nemohu opomenout nádherné Barkerovy ilustrace, které knihu doplňují!

Kdo čtete Barkera, tak toto je rozhodně "must read" ;)

Kortexo
06.05.2013 5 z 5

Velmi příjemná autorova odbočka od hororu. Abarat má spoustu skvělých nápadů a velmi přijemně se čte a kresby to celé dovádí k dokonalosti.

Zackna
14.04.2013 5 z 5

Candy je jednou z mých oblíbených fantasy hrdinek. Tuto i další 2 pokračování této knihy mám moc ráda.

Lazy
29.12.2012 4 z 5

Velice příjemná kniha, která má skvělý nápad.

Eneo
02.08.2012 5 z 5

Úžasná kniha.. byla jsem vzhůru, dokud jsem ji nedočetla. A ilustrace jen dovádí celé dílo k dokonalosti.

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Pro mě úplně nový druh fantasy, který jsem si nesmírně užila i díky nádherným ilustracím. Johna Neplechu jsem si doslova zamilovala...

Peťanka
28.05.2011 5 z 5

Pro mě naprosto jedinečný příběh v neuvěřitelném fantasy světě :)

Clive Barker
britská, 1952
1994  75%První kniha krve
1996  83%Hellraiser (dvě povídky)
2004  87%Abarat
2001  79%Knihy krve I-III