Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326087/bmid_sucho-11r-326087.jpg 4 650 197

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán. Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

The Dry , 2016

mgeisselreiter
mgeisselreiter
21.07.2022 3 z 5

Z mého pohledu trochu přeceňovaná kniha. Čte se velmi dobře, zdá se, jak to odsýpá, ale když se pak zamyslíte, zjistíte, že se to vlastně vleče, je to zbytečně natahované. Závěr začíná být více napínavý, ale bohužel vyplouvá na povrch několik chyb v příběhu (ve vyšetřování...), takže ze zdánlivě realistického románu se stává tak trochu thriller amerického stylu - zkonzumuj, užij si to a moc o tom nepřemýšlej a zapomeň. Prostě není to špatné, ale u mě při 70% za 3*, 21. 7. 2022.

hanap
hanap
21.07.2022 5 z 5

Výborně napsaný trller, atmosféra va městě je horká jako počasí. Výborné čtení do dnešních tropických dní. Čtu další díl.

PetK
PetK
02.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Standardně dobrá detektivka, dobře vykreslená atmosféra města, kde lidi šílí suchem a vedrem. Staré rány, nové případy a všechno se hezky propojuje. Dala bych 4 hvězdy, ale přece jen důkazy, které nikdo nenašel 20 let a najednou je najde hlavní hrdina, to mi přece jenom přišlo už trochu moc přitažené za vlasy. Časem zkusím i nějakou další knížku autorky.

Pampalini
Pampalini
23.06.2022 5 z 5

Výborná detektívka. Zamotaný prípad, dobre vykreslené prostredie, postavy a motívy. Autorka sa drží toho, čo vie dobre - dialógy, vnútorné myšlienky, prepletené súvislosti medzi minulosťou a dneškom. Dobre jej pomáhajú rozporuplné postavy austrálskeho vidieka. Nepúšťa sa do akcie (jedna z mála je príliš ako z lacného filmu). Nenápadne vsunuté indície, že by to mohlo byť aj inak, si čitateľ nevšimne. Pri podobných príbehoch sa stáva, že ho autor vodí za nos. Tu nie a to je dobre.

marketa1860
marketa1860
30.05.2022 4 z 5

Zajímavá detektivka. Začátek poměrně svižný, zápletka šokující, finále překvapivé.
Na knihu jsem narazila náhodou a vůbec nelituji času, který jsem jí věnovala. Atraktivní prostředí australské venkovské krajiny, horko na vás téměř sálá ze stránek knihy. Minulost se prolíná s přítomností a rozuzlení je nečekané, ale vítané, protože mnohé se po dlouhé době vyjasní.
Pohodová detektivka, která má spád.

Čmeláček
Čmeláček
15.05.2022 5 z 5

Vynikající a napínavý thriller, jsem spokojený :))).

TaLu
TaLu
09.05.2022 5 z 5

Nevšední detektivní román zasazený do venkova v Austrálii sužovaného horkem. Jednoho dne se v osadě rozehraje tragické drama. Nepochopitelné jednání přisuzují místní všepřítomnému suchu a celkové beznaději. Na pohřeb přijíždí někdo, kdo musel toto místo opustit před dvaceti lety za podobně dramatických okolností. Dávná tajemství se střetávají s přítomnou tragédií. Výborně vystavěné charaktery postav. Při čtení téměř cítíte, jak vám vyráží pot a jazyk se horkem lepí na patro. Úžasná atmosféra. Vychutnávala jsem si každou stánku. Zvolněné tempo mi ani trochu nevadilo, podobalo se to tichu před bouří.
Ke svému překvapení jsem zjistila, že existuje stejnojmenný film. Plná dojmu z knihy jsem měla z filmu jedinečný zážitek. Věrně se drží knižní předlohy. Zdařilo se přenést na filmové plátno suchem sužovanou zemi. Vyschlé koryto řeky, vyschlé životy s řekou spojené.
Výborné čtení! Doporučuji.

Janadvorackova
Janadvorackova
30.03.2022 3 z 5

Celkem průměrná detektivka psaná podle určitého scénáře. Čtenář něco vytuší, ale dost detailů je dávkováno postupně.
Ponuré prostředí strádajících farem pomáhá.

Evišťátko
Evišťátko
28.01.2022 4 z 5

Mé pocity z příběhu jsou rozporuplné! První třetina dobrá,napínavá,pak to bylo neskutečně zdlouhavé až nudné,málem jsem knihu odložila.A pak se to zase rozběhlo.Konec překvapivý! Pro mě nečekaný!

viweb
viweb
24.01.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Moc pěkně namluveno Jakubem Gottwaldem. Příběh se dost dlouho táhl a souvislosti se odkývaly pomalu a pozvolna. Pak najednou zlom a rozuzlení dostalo rychlý spád. Bavilo mě to až do konce! Vraha jsem neodhalila. Takže překvapení. Doporučuji poslechnout nebo přečíst.

bgott
bgott
03.01.2022 5 z 5

Nebude to moc nadnesené, když napíšu, že tahle kniha byla pro mě překvapením. Opravdu velmi dobrý příběh, který rozehrávají velmi uvěřitelně charakterizované postavy v drsném prostředí australského venkova. Svižnosti neubírá ani prolínání dějové linky z minulosti s tou současnou. Vyřešení smrti Hadlerových je, nebo aspoň pro mě bylo, nečekané a nepředvídatelné. Rozuzlení 20 let starého případu smrti Ellie je možná trochu více nasnadě, ale i tak jsem neměla pocit, že čtu nějaké 100x dříve čtené klišé.

Kami33
Kami33
02.12.2021 4 z 5

Bylo to docela hezké, ale ... ne že bych se od knížky neodtrhla.

Babo
Babo
22.11.2021 4 z 5

Kniha se dobře četla. Trochu mi přišlo neuvěřitelné,že by někdo 20 let řešil událost a cítil nenávist k potencionálnímu pachateli,ale budiž .

Terezaazeret
Terezaazeret
12.11.2021 5 z 5

Detektivka, ve které mi nic nechybělo. Poctivě napsané, s dobře vykreslený i charaktery postav.

monushka
monushka
28.09.2021 4 z 5

Pěkně napsaná detektivka. Líbilo se mi postupné objevování nových skutečností a promíchání s minulostí. Ráda si přečtu i další autorčinu knihu.

gabriela8049
gabriela8049
17.09.2021 5 z 5

Ako prva kniha Jane Harper super. Urcite si kupim dalsie. Pribeh z vyprahleho mestecka v Australii, kde kazdy len caka na moment, aby mohol zacat poziar. Do toho vyvrazdena rodina, vina spadne na mrtveho otca. Bol to skutocne on? Aron mi bol sympaticky, aj policajt v mestecku.

Prateri
Prateri
14.09.2021 4 z 5

Sucho kam dohlédneš, vyvražděná rodina, lži a staré křivdy - pěkná prvotina spisovatelky. Čtení jsem si užila. Další knihy Jane Harper už se řadí do mého čtenářského seznamu. Pod pochvalné komentáře níže, se klidně podepíšu.

Siege03
Siege03
18.08.2021 5 z 5

Za mě hodnotím top, výborně napsaná, děj svižný, žádné proluky.Do konce jsem netušila, jak to bude pokračovat.Doporucuji

ddkk
ddkk
08.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha se skvělým příběhem. Napínavá do poslední stránky, kdy jsem pořád čekala na to, co se vlastně stalo s Ellie, úplný obrat ve vyšetřování vražd Hadlerovy rodiny, okolní nepřátelská příroda, popsaná tak, že jsem žár a sucho doslova cítila na vlastní kůži...Líbil se mi trochu nestandardní policista Aaron Falk i místní vyšetřovatel seržant Raco.

Není to běžný thriller ani detektivka, je to příběh s hlubokými kořeny v minulosti, jichž je trochu nechtěnou součástí i Falk.

Výborná kniha, o to zajímavější, že je to prvotina Jane Harper, která, jak píše v doslovu, se naučila psát během ročního online kurzu kreativního psaní. Neskutečné...

Doporučuji.

cori
cori
28.07.2021 3 z 5

Napínavý detektivní příběh rozplétá záhadu dávné tragédie a její souvislost s trojnásobnou vraždou. Motivy obou činů byly jako vždy dost přízemní. Ve vyprahlé australské buši se i zapalovač může stát zbraní hromadného ničení.