A v tu chvíli je po lásce

A v tu chvíli je po lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/196134/bmid_a-v-tu-chvili-je-po-lasce-rYN-196134.jpg 4 36 8

Soubor volně zachycuje životní cesty Juniora, který přijíždí jako chlapec s matkou a bratrem za otcem do USA, přes jeho první citová a tělesná vzplanutí, pověstné sukničkaření až po nevěru, která mu zásadně změní život – přijde o snoubenku a není schopen se z toho ani po letech vybabrat. Může za to jízlivý, téměř nepřítomný otec, jehož kratičké okamžiky přítomnosti v chlapcově životě mají spíš ničivý účinek? Nebo matka upřednostňující vymodleného staršího bratra? Nebo komplikovaný vztah se starším bratrem, k němuž Junior nikdy nenašel cestu, ale přesto se nedokáže vyrovnat s jeho smrtí?... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Argo

This Is How You Lose Her , 2012

teratera
18.01.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Dalo by se říct kniha o hledání lásky... Nebo povídky ze života dominikánské rodiny přistěhované do USA. Každopádně zajímavý náhled do života jiné kultury, převážně pohledem nejmladšího syna Juniora. Komplikované dospívání stěžují náročné charaktery postav, které z podobných příběhů známé - tajuplný tvrdě pracující magor otec, mlčenlivě nešťastná matka, děcka během dospívání strhávána ulicí a povrchním sexem. Kniha je skvěle a čtivě napsaná, velmi ocěňuji překlad, pár vysvětlivek k ponechaným španělským větám pod čarou by vůbec nevadilo.

Fabian00
04.03.2021 4 z 5

Nádherná kniha. Úchvatně napsané, až se nelze odtrhnout.

PetrCepek
12.12.2019 5 z 5

Pro středoevropana nadmíru poučné povídky z dominikánského ghetta v New Yorku nejen o lásce. Problematika přistěhovalectví je zde popsána krásně srozumitelným způsobem. Je moc škoda, že od tohoto autora zatím u nás vyšly pouze dvě knihy.

Jizi
22.03.2017 4 z 5

Pokud se nepletu, tak jen jedna z povídek není o Juniorovi, zbytek nejsou ani tak jednotlivé povídky, jako obrazy z Juniorova pěkně divokého a zároveň pěkně zpackaného (milostného) života. Obsah není nijak objevný, co mě ovšem naprosto dostalo je jazyk. Je v něm tolik energie, že až skoro jiskří na jazyku (trochu jako blahý paměti praskavá lízátka) - zoufalství je hmatatelné, bolest surová, beznaděj dusivá, láska bolestná, budoucnost nejasná a přesto přese všechno je to knížka plná života. Je to dokonale vykreslený kontrast mezi chudou Dominkánskou republikou a okolními pestrobarevnými ostrovy, plnými chudoby, ale i živelnosti, kde se celé dny na ulicích tančí merengue a sněhem pokrytými, ledovými Spojenými státy, kam odjíždí latinos hledat lepší život, ale většinou najedou jen dřinu, dřinu a dřinu, předsudky, ústrky a budoucnost stejně šedivou jako zimní newyorské nebe.
Překladatelka odvedla skvělou práci (a že to muselo být sakra těžký) a autentičnost textu ještě posilují španělské výrazy, kterými je prokládaný - a i když nerozumím ani slovu a jsem jen hloupá blanquita, neuvěřitelně jsem si čtení užívala. Jen by mě zajímalo, nakolik jsou povídky autobiografické...

tweed
31.01.2017

Přestože je knížka napsána dobře a navnadila mě k přečtení další autorovy knihy, rozhodla jsem se poslední dvě povídky ze svého života vyřadit. Příběhy nepřináší nic nového (pokud žijete život i mimo Disney), popisují vztahy takové jaké jsou - takže na hovno, motivy se opakují, nic vás nepřekvapí. Ja jsem se teda překvapila akorát tím, když jsem dala knížku přečíst kámošce, ať ji přejdou její osamělé chmury a ona si v polovině knihy zařídila Tinder.

fanciulla
19.02.2016 4 z 5

Aj keď je mi málokto tak protivný ako namachrovaný macho, poviedky sa čítali veľmi dobre. Je to živé a svojím spôsobom úprimné rozprávanie.

Vikina333
25.07.2014 5 z 5

Neřekla bych, že je to jen o lásce, ale je to "kurva" o životě. Je to "kurva" dobře napsaný a prostě "kurva" dobrý... a nepřijde mi to nějak urážlivě šovinistický... Skvělý na letní relax a zamyšlení nad přistěhovalcema, který, zdá se, maj to zatraceně těžký...

bosorka
18.04.2014 4 z 5

O lásce na všechny způsoby, o touze po lásce, lásce nenaplněné, lásce sourozenecké i rodičovské. To vše rychle a zběsile. Junot Díaz má bezesporu vypravěčský talent, žene se překotně dopředu, člověk ho úplně vidí sedět u skleničky a slyší ho vyprávět. Umí si představit jeho kulometnou řeč s občasným smíchem, je mu blízký, skoro jako by ho znal. Je nadčasový, temperamentní, přitom jak soused odvedle. Ač vypráví o Dominikáncích žijících v Americe, klidně by se jeho příběhy mohly odehrávat kdekoli jinde na světě, třeba i v Dolním Záblatíčku.

americká literatura

Část díla

všech 9 částí díla

Junot Díaz
dominikánská, 1968
2009  81%Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda
2014  79%A v tu chvíli je po lásce

Kniha A v tu chvíli je po lásce je v