A uzřela oslice anděla

A uzřela oslice anděla https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2704/bmid_a-uzrela-oslice-andela-zBj-2704.jpg 4 630 118

"A uzřela oslice anděla" je neskutečně zvláštním příběhem a vypovídá o nedozírné autorově fantazii. V úvodu knihy hlavní hrdina začíná příběh autentickým popisem vlastního porodu a postupně rozkrývá své genealogické vztahy s lidmi, pro které je slovo "šílení" málo šílené. Popisuje prostředí svého dětství, z nějž by nevyšel s kouskem zdravého rozumu ani Svatý otec. Hlavní osa příběhu nás vede světem, ve kterém nic a nikdo není normální, světem, který každého stáhne až na dno. „Dno“ ovšem neznamená, že se lze jen tak odrazit a stoupat ke slunným zítřkům. Na dně totiž bývají nejsilnější spodní proudy a nejstrašlivější příšery, na které se člověk nikde dříve nemohl připravit. Nick Cave v „A uzřela oslice anděla“ ovšem nepopisuje žádnou pohádku, ve které vystupují jakási strašidla a bubáci. Tento „sestup“ se odehrává čistě v člověku a je pouze o lidech a o jejich „schopnostech“. Za zmínku také stojí jazyk, jaký Nick Cave vkládá do svého románu. Způsob mluvy a jakási psychologická podbarvenost hovoří o zcela jasné představě, o čem píše. Jeho fantazie jsou zcela jistě svým způsobem „prožité“.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

And the Ass Saw the Angel , 1989

Politre
11.02.2024 5 z 5

Temná baladická poezie v próze. Už asi nikdy nechci opakovat zážitek ze čtení týhle knihy, ne proto že by byla strašně napsaná, ale proto že její obsah je strašný, možná jsem knihu neměl číst zrovna v tohle depresivní období, ale nevím jestli by sluníčko v tomhle případě pomohlo. Kniha je plná špíny, hnusu, bláta, mučení, slimáckýho slizu, krve a šílenství. Při čtení jsem měl pocit jak kdyby zašlo slunce, spustil se krvavej liják a já se úplně nahej neměl kam před ním schovat, do toho mě začly pronásledovat zkrvavený psi čelisti, co mě chtěly roztrhat na kousky, že by mnou mohli nacpat tortillu místo vepřovýho a ještě by zbylo na guláš.

mirektrubak
03.07.2023 5 z 5

"Psíhlavsko. Moje nedobytná pevnost. Mý údělný království.
Pod vedením Hospodina - Velkýho Ochránce a Nápravce Křivd.
Jeho hlasy, který někdy šeptaly a jindy křičely, mluvily o obdivuhodnejch věcech. Úplně obdivuhodnejch. O takovejch věcech, že mi ani nešly do hlavy. A byly to strašný věci. Takový strašlivý, neuvěřitelný tajemství - pravdy tak nepopsatelně pravdivý - joj! Zkrátka, bylo jich moc, byly moc mocný a sakra moc neposkvrněný na to, aby se v nich přehrabovala taková špinavá banda sviní, jako 'ste vy."

Fascinuje mě, jak je Nick Cave fascinován vším zvráceným a hnusným, co lze v člověku nalézt. A protože mám pana Nicka rád, věřím, že jeho zájem není nějaká bulvární zvědavost, jako když kdysi lidé chodili do cirkusu se dívat na vousatou ženu či sloního muže. Vnímám jeho prozkoumávání těch nejtemnějších zákoutí lidského vědomí, podvědomí i nevědomí jako snahu rozpoznat a rozklíčovat všechny zdroje toho, co nakonec utváří naše myšlení a jednání. Ne, není to povrchní freak show a není to ani provokace ve větší míře, než jak je to nutné pro navození požadované atmosféry, kterou na nás má román působit. A také to není změť neuspořádaných výjevů bez hlavy a paty, ten chaos v mysli i konání Euchrida se zdá být autorem promyšleně strukturován (nejen v tomhle mi Cave připomněl Jáchyma Topola: třeba ve scénách ze smetiště v Sestře působí Potok jako Euchridův jen o něco málo normálnější bratr).

Už název knihy svou citací ze starozákonní knihy Numerí ukazuje, že křesťanské náboženství je jedním z témat knihy. Lépe řečeno: deformovaná podoba náboženství, kterou si obě strany konfliktu, šílený sirotek i neméně šílené městečko, vzali za svědka a jako alibi - vždyť když se něco dělá pro slávu Páně, je pak omluveno cokoliv, ne?
Pro mě, praktikujícího katolíka, to tvořilo jakýsi rámcující motiv celé knihy. Lidé dělají to nejšpinavější, co si lze představit, a ve svých představách si to ospravedlňují podílením se na tom nejčistějším, co lze v životě potkat. Ten křiklavý kontrast podle mě nejvíc vyjadřuje setkání Beth s Euchridem. "Konečně jsi přišel, Ježíši," řekla mu a jen těžko si lze představit moment, který by celý příběh vystihoval přesněji, protože, ano, v Oslici jsou prostě všichni něčím jiným, než za co jsou považováni a než si myslí, že jsou. Euchrid určitě nejvíc, ale nejen on!
Euchrid není Ježíš. Euchrid není hrdina, žádný rebel-sympaťák, žádný psanec, který je v jádru dobrá duše. Ani při uplatnění všech polehčujících okolností (kterých je teda jako opravdu hodně, protože miláček osudu on opravdu není). Ani při veškerých mých sympatiích k outsiderům a mimoběžným nezapadajím divnolidem. Ani s vědomím, že jeho hlavním protivníkem je americké maloměsto tak zaslepeně zamilované do své falešné představy o ctnostech, že kdokoli, kdo těmhle páprdům zvedne mandle si zaslouží podpořit a pochválit.
Euchrid ale zároveň je oběť. Oběť nelítostně nelidského prostředí, ve kterém se už automaticky odmítá a trestá každá odlišnost. (Když se ještě jednou vrátím ke své "oblíbené scéně": to že Beth může vidět Ježíše v někom jako je Euchrid je zřetelný doklad toho, jak pokřivený náboženský obraz tahle rádoby zbožná komunita vytváří!) A když někdo dostane od osudu tak špatnou kartu, nemůže uspět, nemůže zapadnout, nemůže se zapojit. Euchrid je sice sadistický vrah se zvrácenými sklony, ale myslíte, že by i bez svého vzdoru a boje proti měšťanům mohl někdy vstoupit do jejich pokrytecky falešné pospolitosti, byť jen na její okraj? Nechali by ho žít jeho vlastní život? Něčemu takovému Euchrid nevěří a ani já tomu nevěřím. "Copak není žádný místo, kam by se za mnou netáhli?" ptá se sugestivně.

Četl jsem román kdysi dávno (spíš ze zvědavosti, protože oblíbený hudebník) a zůstal ve mně hluboko zapsán. Nedávno jsem poslouchal ve skvělém podání Jana Hájka jako audioknihu a tak mě to zaujalo, že jsem si ji rovnou znovu přečetl. Působila na mě silně když jsem byl mladý a je to stejné i teď, v mých strejcovských letech. Pořád to v tom románu bylo! Ten pocit těkavé nejistoty a jakési neuchopitelnosti, kdy jsem nikdy nevěděl, co to jako přesně čtu, jak mám právě čtené chápat, jak se ke které situaci stavět a kolik toho vlastně mám nebo nemám s tou či onou postavou společného! A pak ta atmosféra tolik podmanivá a ten jazyk tak hypnotický!

"Tři krkavci mi kroužej nad hlavou! Už 'du, Pane! Už 'du! Neboť brána Tvýho království neleží v mý hlavě, ale u mejch pat. Povolej mě dolů! Dej, ať se tohle bahno nade mnou zavře! Připrav mi mou cestu! Ó Bože, vyslyš mou modlitbu. Povolej mě dolů a zbav mě od těch zasranejch lidí!"

samkko
25.06.2023 5 z 5

Tak nádherné a zároveň tak neuvěřitelně ošklivé. Nick Cave se opravdu musel potopit až na úplné dno své duše (teda jestli vůbec nějakou tu duši měl) a z ní nám přivedl, z té nejtemnější propasti všech hlubokých a ošklivých propastí, nepopsatelně úžasné dílo. Byť chudák němý Euchrid ani slůvkem s nikým za celých 300 stran nepromluví, budete ho znát pomalu lépe, než většinu svých kolegů v běžném životě. Extrémně buranské prostředí, které autor popsal intelektuálním a velmi symbolickým jazykem tvoří nádherně nevšední kontrast. A už jen první kapitola, kdy mladý Euchrid popisuje svůj vlastní porod, je nezapomenutelný zážitek. Celkově, i přes obrovské nadšení, na mne kniha místy působila tak depresivně a temně, že i já jsem schopen uznat, že se autorovi podařilo přejít velkou hranici všeho morálního a lidského. PS: atmosféra je nepopsatelná.

tlllk
30.05.2023 5 z 5

Toto som nečakal, je to bizardnejšie ako predaj tmy na ebay, i keď teraz rozumiem z čoho ju berú... táto kniha nie je pre každého, ale to ani žinčica. Ak máte v obľube magický realizmus a žalúdok z ocele, prídete i na svoje, alebo aspoň na to nikdy nezabudnete. A čerešňou na tom všetkom bola tá báseň :

Ó mocný hlase v oblacích, slova mi prsa drtí:
já vypadávám z Života a propadám se k Smrti.
Mýlíš se, chlapče zmatený, skutečná Smrt je se mnou,
pod tebou Peklo plápolá navěky nocí temnou!
...
I tady v Nebi Peklo je, jak můj velký plán velí:
Nebe jsem stvořil, abyste na Zemi Peklo měli.

rutto45
19.04.2023 4 z 5

Temnejšie než darkweb, drsnejšie ako šmirgeľ 80ka a špinavšie než Špinavý Sanchez.

666Jitka
13.04.2023 5 z 5

Nikdy nezapomenu, jak silný a šílený dojem ve mně kniha vyvolala, když jsem jí četla poprvé. Nyní jsem si jí rovnou 3x poslechla na radiu Vltava v bravurním přednesu Honzy Hájka, který se do tragické postavy Euchrida Eucrowa převtělil tak neskutečně věrohodně, až z toho člověku naskakuje husí kůže. Tento ohromující příběh z pera jedinečného Nicka Cavea je plný šílenství, utrpení, bolesti, hnusu, osobních tragédií, náboženského fanatismu, ale také soucitu a pochopení. Lidé často odsuzují ostatní, aniž by tušili, jaké karty jim byly už při početí rozdány a co v životě všechno prožili - pak se jen těžko může člověk jako hlavní hrdina knihy napasovat do měřítek pokrytecké společnosti, jejíž "vzorní" členové mají často nakydáno pod vlastníma nohama.

mau
13.04.2023 2 z 5

Nedovedu si ani představit co se ještě může odehrávat v hlavě Nicka Cavea. Kniha na mě valný dojem neudělala, ale pamatovat si ji asi budu, protože tolik hnusu, aby člověk pohledal. Posloucháno na ČRo.

ira007
12.04.2023 5 z 5

Knihu jsem poslouchala na Českém rozhlase a Jan Hájek ji načetl skvostně! I přes ty hrůzy mě prostě uchvátil.

koubin007
09.04.2023 4 z 5

Nic syrovejsiho a dojemnejsiho jsem dlouho nečetl. Němé dítě narozené na smetišti dvěma vandrakum a budizknicemum. Nenávist k matce - prasnici a čistá
Láska k bratrickovi, který měl snad i více štěstí v životě, že záhy zemřel, mě prostě dostala. Nic pro slabší povahy. Nikdy jsem neuvažoval nad bezmoci dítěte, které má smůlu do od pocatku života -zivot je nezpochybnitelne a zcela bez vyjímky nespravedlivý !

SirChico
03.04.2023 3 z 5

Posloucháno jako rozhlasová hra od Českého rozhlasu, čteno Honzou Hájkem.

Jako Nick Cave je docela dobrej muzikant, ale ještě pořád nejsem přesvědčenej o jeho spisovatelských nadáních. Jako rozhlasová hra to docela funguje, ale je to spíše nesourodý soubor scén. Úplně si umím představit ten hudební podkres k té špíně a špatnosti. Ale fakt mi přijde že ta útržkovitost a skoky v čase je spíš jenom takový pokus zamaskovat docela chabý příběh o dvou generacích zlomených lidí. Je tam každá nechutná lidská zvrácenost, kterou si umíte představit a většinou jím trpí jenom hlavní antihrdina. Kromě slabýho příběhu mi to občas přijde až zbytečně krutý - miluju horrory, ale císařskej řez střepem z lahve bylo na mě docela dost. Taky některý hnusárny se tam dějou jenom proto aby se stali a nemajímoc vliv na příběh - třeba takový znásilnění v polích nikam nevede. Vizuálně je to docela dobrý a jako rozhlasovou hru jsem si to docela užil, ale jsem si jistej že bych se u knihy docela nudil.

Mayaotzin
23.03.2023 5 z 5

Hutná, čvachtavá bažina, do které se noříš hlouběji a hlouběji a ani Bílej Ježíš ti nepomůže.

SMRT JE OBKLAD NA RÁNY ŽIVOTA!

...mrtvolná apatie...

Nebe nad Berlínem a mouchy na tvým břiše...

a já

Romanka89
16.03.2023 5 z 5

Jedna známá tuto knihu nazvala jako "poetický hnus" a podle mě to naprosto vystihla. Z knihy mám zvláštní pocity, nikdy jsem nečetla nic negativnějšího. Opravdu výjimečné dílo, ač velmi velmi depresivní. Pro milovníky bizarní literatury. Hodnotný komentář Set123 :)

Róz
06.02.2023 5 z 5

Hnus! Mám chuť se uchlastat flaškou bílýho Ježíše.

Belgarion
21.01.2023 5 z 5

Dostala se mi do ruky odporná kniha s odpornými postavami a ještě odpornějším příběhem. I když z každé stránky odkapává hnus, špína, bolest a deviace, nedalo mi to a musela jsem číst dál. Jak může dopadnout střet pokroucené duše s "andělem"...?

sgjoli
23.10.2022 4 z 5

"A uzřela oslice anděla" je 350 stran hodně hutného textu, který nemá sice dějovou linku nabušenou akcí a zvraty na každém rohu, ale přesto umí čtenáře udržet v určitém napětí a sevření pomocí své atmosféry, která je temná, dusivá, svírající. Tohle rozhodně není literatura pro každého. Jedná se o text, který si od čtenáře žádá pomalejší čtení a určitou ochotu s textem trávit víc času, užívat si každé slovo, nimrat se v atmosféře a pocitech, vnímat různé jazykové a literární vrstvy, které si tu autor připravil, včetně odkazů směrem k náboženské mystice.
Nick Cave má neuvěřitelně bujnou fantazii a v této knize se mu úžasně podařilo zpracovat příběh jedince vyvrženého na okraj společnosti, zároveň vykresluje obraz nábožensky spjaté komunity, to všechno spojuje s různými náboženskými/mystickými pasážemi a obrazy. Věnuje se tu náboženskému fanatismu, otázkám proroctví, víry. Stojí tu proti sobě jedinec a společnost, zdravý rozum a šílenství, život v komunitě a samotářství, touha žít a přežít.
Tahle kniha není veselým čtením, ba naopak. Je to hodně ponuré, temné, deprimující - jako by v Caveově světě neexistovalo světlo, ani špetka naděje či čehokoliv jiného pozitivního.
Co mne fascinovalo, byla autorova práce s jazykovými prostředky, které v češtině vynikly také díky skvělému překladu - Tomáš Hrách si tu určitě zaslouží vyzdvihnout. Střídá se tu jazyk formální i neformální, spisovnost, místy jistá archaičnost, která vyniká v protikladu jazyka nespisovného, hrubého, vulgárního. Ten rozsah je tu neuvěřitelný. Místy je to hodně poetické čtení, aby vás pak autor dostal vzápětí do kolen syrovými a drsnými obrazy zla a toho, jaké to je dostat se na lidské, společenské, morální dno.
1 hvězdu jsem nakonec přeci jen ubrala, byť na mne autor udělal jinak dojem. Po dočtení knihy si připadám poněkud sežvejknutá a vyflusaná. A nějak tomuto nevšednímu románu neumím prostě dát plný počet.

Anibag
06.09.2022 5 z 5

Tahle kniha mě zasáhla. Četla jsem ji třikrát - v rozmezí asi čtyř let. Vždy celou a vždycky s jinými pocity hnusu a touhou pochopit. Je to síla, kde jsem stále nepřišla na to, co nám chtěl vlastně Nick sdělit, a proto mě nepřestává fascinovat.

capricorn__
29.06.2022 2 z 5

Mám moc rád Nicka Cavea. Je to jeden z mých nejoblíbenějších zpěváků, líbí se mi jeho hluboký hlas, neotřelé příběhy za písničkami, jeho všestrannost, co se hudebních stylů týče, mám ho rád i jako osobnost.

Ale tahle kniha... Ehh...

Vydržel jsem číst hodně dlouho, do konce mi chybí asi sedmdesát stránek, ale už jsem ke knížce ztratil jakoukoliv chuť a sympatie. Věděl jsem, že kniha nebude hezká, vím, že v době, kdy to Nick napsal, byly i jeho písničky dost temné. Já teď nekritizuju ani tak to, že kniha je brutální, odporná, lidi se k sobě chovají krutě a tak - i to může být dobře sepsáno, pokud má příběh smysl. A já mám pocit, že "A uzřela oslice anděla" ho zkrátka nemá. Z každé druhé věty mi připadá, že se Cave vytahuje nad tím, jak moc umí mluvit sprostě a kolik paseky umí lidem nasekat. Neměl jsem rád ani jednu postavu a děj mě taky tolik nebavil, protože byl strašně zmatečný a nedával vůbec žádný smysl.

(Kontrast: "Valérie a týden divů" od Nezvala je taky strašně zmatečná kniha, pořád tak nějak netušíte, co se děje, atmosféra je taky docela podobná, ale Nezval mi připadá jako podstatně lepší a poutavější vypravěč... Nevím no...)

Každopádně dávám Nickovi velké plus za to, jakou má fantazii a jaké umí vymyslet neotřelé metafory. Podle mě je to dobrý spisovatel, ale v této knize jsem to zkrátka neviděl.

hoopoo
22.02.2022 odpad!

Stále jsem čekal, kdy mě ta kniha začne bavit. Nestalo se ani po přečtení 3/4 knihy. Nedočteno, knihy se zbavuji. Takovej hnus mi nesmí do knihovny.

ipkkk
06.02.2022 2 z 5

Stalo se vám někdy, že jste viděli nějaký obraz - abstrakci a nemohli jste uvěřit, že se taková patlanice prodlala za tolik milionů dolarů a že se to někomu líbí? Tak něco podobného se mi stalo s touto knihou.

engelbert
01.12.2021 5 z 5

Hmmm, to bylo hodně syrové. Postavou hlavního hrdiny mi to chvílemi připomínalo Plechový bubínek. Beru si z toho poučení o škodlivosti jakéhokoliv fanatismu, zejména náboženského. Bůh je totiž zároveň omluvenka pro ty, kteří jeho jménem konají.