A proto skáču

A proto skáču https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280283/bmid_a-proto-skacu-0Fk-280283.jpg 4 623 163

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem. Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus? Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem. Přeloženo z japonského originálu s přihlédnutím k anglickému překladu The Reason I Jump (2014), který pořídili David Mitchell a K.A. Yoshida.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Paseka , Pasparta

Jiheishō no boku ga tobihaneru riyū , 2007

Kraken84
18.04.2017 3 z 5

Věty jsem čekal méně srozumitelné a těžkopádnější, což bylo ze začátku největší překvapení. Popis vhledu do smýšlení autisty byl děsivě informativní. Povídka na konci knížky je nádherná, napsaná s odzbrojující citlivou poetikou, kterou bych čekal od starších a zkušenějších autorů. Jediná věc, která mi malinko vadila byly zevšeobecňující odpovědi stavící autora do pozice mluvčího (proč ne) za všechny postižené autismem(věty v 1.os.mn.č).

1alena1
24.03.2017 4 z 5

Na 100% bych se podepsala pod komentář Danago. Je to zajímavé, ale...... je mi strašně nepochopitelné, že toto skutečně napsal 13ti letý autista. V jeho soudech je porovnávání s jinými autisty, ale jak to ví, že ostatní to mají jinak? Vzhledem k tomu, že jsem již s několika autisty pracovala v kroužcích, tak bych se pod většinu toho, co je v knize popsáno, klidně podepsala, pravdivé to je, ale každý autista je trošičku jiný a to srovnání lze načíst od speciálních pedagogů, znám mnohé z praxe, ale netroufla bych si tuto složitost vydat knižně. Klobouk dolů před rodiči, kteří to zvládnou se ctí a klobouk dolů před pedagogy (znám takové), které tyto osůbky připraví do života tak, že to pak není až takový handicap. Děkuji za takovou literaturu a kéž si ji přečtou věční stěžovatelé na všechno. Zdraví je nejvíc!!!

Danago
16.03.2017 4 z 5

Já mám trochu rozporuplné pocity. Je to zajímavá knížka, ale napsal ji třináctiletý autista? Proč potom neodpovídá jen za sebe. Častou odpovědí je : mě to nevadí , ale jiným autistům ano...... Jak to asi ví? Jistě odpovědi na otázky jsou většinou , tak jak to autisté opravdu cítí. Bylo zajímavé se tyto odpovědi dozvědět, případně si potvrdit, co už jsem věděla. Podle mě jsou odpovědi v knížce poměrně všeobecně známé alespoň pro mě. Ovšem úplného laika kniha určitě nadchne a dojme. Život s jakýmkoli postižením je velice těžký.

veru_nedvedova
11.03.2017 5 z 5

Kniha, která mi otevřela oči a pomohla mi pochopit, jak se lidé s autismem cítí. Je neuvěřitelné, že tohle napsal třináctiletý chlapec, který každý den prožívá překážky, které si ani neumíme představit.
Určitě ji doporučuji. Smekám.

martina.culik
06.03.2017 4 z 5

Velice zajímavý pohled do mysli autistickému chlapce. Knihu jsem přečetla během pár hodin, ale možná by bylo lepší přečíst si vždy jen pár otázek a odpovědí a zamyslet se nad nimi.

Karcoolka2210
05.03.2017 5 z 5

Rarita. Úprimné a otvorené vyznanie chlapca, ktorý je autistom. Pootvoril dvere do tohto sveta a my mu môžeme len ďakovať za tento dar. AJ

vekune
02.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha, víc asi ani netřeba říkat. Děkuji, že mi to trochu poodhalilo, co se skrývá v jejich světě. Ne úplně, ani to nejde, ale aspoň kousek.

SmallLucia
19.02.2017 5 z 5

Opravdu děkuju, že jsem měla možnost přečíst si tuhle knihu. Bylo pro mě neuvěřitelně zvláštní číst o všech pocitech, které autista dennodenně zažívá. A teď už pro mě bude o maličko lehčí si to představit.
Příběh "Jsem u vás" na konci knížky byl nádherný.
Celkově mě knížka dohnala k úsměvu i k slzám.

Kirtans
18.02.2017 5 z 5

Úžasná kniha, která mi zodpověděla spoustu otázek. Ačkoliv někdy se odpovědi částečně opakovali a někdy jsem je vnímala jako lehce křečovité a spíše uměle zformulované, na tak mladého chlapce, parádní výkon. Stojí za přečtení určitě i tehdy, pokud se vás autismus nijak nedotýká.

kobyb
13.02.2017 5 z 5

Chcete proniknout do vnitřního světa třináctiletého chlapce s autismem. Pak je kniha napsána právě pro vás. Skvěle napsáno, jak uvažuje a prožívá svět chlapec, který bojuje s touto diagnózou. Moc pěkné myšlenky, které rozšíří váš obzor. Knížka je protkána příběhy, které psal sám chlapec, mimochodem na velmi dobré úrovni. Zbytek psán formou otázek a odpovědí, na různá témata, např. na chování, o pocitech a vztazích..U poslední povídky, kterou chlapec vytvořil došlo i na slzy.

Aleen
10.02.2017 5 z 5

Krásná kniha, která určitě osloví i člověka, který nemá austisty ve své blízkosti. Je o snaze dorozumnět se, o lásce k životu, překonávání velkých překážek a o touze po všem, co život přináší. Jsem nadšená!

spackova.p
09.02.2017 5 z 5

Určitě poučná knížka, nejvíc mě ale zaujala povídka na konci.

Alpasstyle
06.02.2017 5 z 5

Wow, doslova jsem nadšená, co se vyklubalo z tohoto díla.
Bylo velmi naučné. Myslím si, že mě do života hodně ovlivní a budu se dívat na autisty trochu jinýma očima, než dřív.
Skvělá kniha, autor je moc inteligentní kluk vzhledem k tomu,co ho dělá osobou se speciálními potřebami.
Doporučuji. :-)

Kif
31.01.2017 4 z 5

Kouzelná. Toť mně napadá hned po dočtení knihy.
Přestože mě kniha nejprve nějak nelákala, po hojných reakcích a popudech i z mého okolí jsem se do ní pustila - a jsem velmi příjemně překvapena. Svět chlapce je tak krásně, citlivě popsán...A rozhodně by si to měl přečíst každý. A pokud ne každý, tak alespoň co nejvíce lidí.

Raysee_97
28.01.2017 5 z 5

Nádherná knížka. Psaná formou otázek a odpovědí, začetla jsem se do ní tak, že jsem ji měla během odpoledne přečtenou. Není to knížka, jako každá jiná, a dá vám mnohem víc. Zaujme určitě i lidi, co nemají v okolí autistu, ale přesto se o autismus zajímají, tak jako já.

TomTomis
26.01.2017 4 z 5

Ke knížce se už nikdy nevrátím, i tak mi ukázala svět lidí, který vnímají sebe i okolí jinak, než to má většina z nás. Přečteno za chvíli... Napsání asi trvalo nepoměrně déle.

Kniga47
07.01.2017 4 z 5

Jediné mínus té knihy je, že je tak krátká. Což ovšem k věku autora je mínus zcela zanedbatelné.

xxtom
01.01.2017 4 z 5

Kniha je psaná formou otázek na běžný život a chování autora postiženého silnou formou autismu. Je to velice zajímavé zjistit, jak autisté vidí svět. Škoda jen, že je kniha tak krátká, během čtení mě napadlo ještě spousta otázek, které bych se chtěl zeptat. Zajímavé by také bylo nechat si stejné otázky zodpovědět třeba i od jiného autisty.

LiLinka
23.12.2016 5 z 5

Obdivuji autora, že dokázal dát dohromady něco tak dojemného a zároveň tolik napovídajícího a poučného pro nás "normální" (řekla bych spíš pro nás tolik nevnímavé). Knih o autismu jsem nečetla mnoho, ale i tak je jasné, že toto je jediná z x, které nám konečně napoví, jak se cítí a můžeme se podle toho začít chovat a dělat jim svět příjemnější. Měl by si jí přečíst každý, ať už se ve svém okolí s autistou setkal nebo ne, nikdy nevíte, na jakého člověka kde narazíte a pokud budete vždy mít v hlavě tyto rysy chování, tak se zachováte správně...

jitus.drahotska
13.12.2016 5 z 5

Neobyčejná knížka. Skrývá poznání o skoro nepoznané nemoci z pohledu nemocních, nové pohledy na svět bez rozdílu zdravotního stavu a hlavně uklidňující ujištění, že jsou mezi námi lidé, kteří i přes svůj handicap dokážou "normálním lidem" ukázat krásu maličkostí a zpomalení v každodenním spěchu.

autismus zfilmováno japonská literatura otázky a odpovědi

Část díla

Naoki Higašida
japonská, 1992
2016  85%A proto skáču
2018  84%Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát

Kniha A proto skáču je v