A přesto říci životu ano: Psycholog prožívá koncentrační tábor

A přesto říci životu ano: Psycholog prožívá koncentrační tábor https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300501/bmid_a-presto-rici-zivotu-ano-PAl-300501.jpg 5 754 114

Kniha spojuje dva slavné texty Viktora E. Frankla (1905 - 1997), psychiatra s českými kořeny a zakladatele logoterapie. Spis Psycholog prožívá koncentrační tábor vznikl během necelých dvou týdnů v prosinci 1945. Autor v něm popisuje, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet a jakou oporou jim byl duchovní rozměr života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárně-dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy osobní zážitky z vyhlazovacího tábora s pomyslnou reflexí a živým dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla vždycky zůstává v člověku prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmí za žádnou cenu vzdát, a to i v extrémní situaci: Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Trotzdem ja zum Leben sagen: Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager , 1946

dagmar.rub
08.03.2018 5 z 5

Na pár stránkách popsán život v koncentračním táboře tak, že to čtenáře zasáhne maximálně. Bez příkras, bez iluzí o charakteru člověka ať je na pozici vězně nebo dozorce. Žádný příběh zasazený do koncentráku. "Jen" popis života tam, co všechno vězeň prožívá, kromě fyzického utrpení i to psychické. O tom, jak často rozhodují o osudu člověka náhody a že nejdůležitější ze všeho je mít nějaký životní cíl. A v neposlední řadě o tom, že ani osvobozením to nekončí, duševní utrpení přežívá ještě dlouho.

vmatusko
15.02.2018 5 z 5

Úžasná kniha, v ktorej autor jednoduchým jazykom opisuje hrôzostrašné udalosti ktoré sa diali pri jeho pobyte v Osvienčime ako väzeň. Okrem opisov neľudských podmienok v ktorých tam žijú rozpráva z pohľadu neurológa čo prežíval, čo prežívali väzni. Rozpráva tam o zmysle života. Keď sa človek v živote nemá na čo tešiť - nemá chuť žiť. Človek, ktorý si uvedomil zodpovednosť voči práci či voči naňho čakajúcemu, milujúcemu človeku, nikdy nebude schopný odhodiť svoj život.
Bolo preto dôležité aj jeho spoluväzňom ukázať, že život očakáva niečo od nich, že na nich v živote, v budúcnosti niečo čaká.
Obdivujem všetkých ľudí, ktorý prežili Osvienčim a dokážu o tom rozprávať ďalej. Vždy, keď o tom čítam mi to príde neuveriteľne že niečo také v minulosti bolo.

Maanna
05.02.2018 5 z 5

Kniha bez sladkobolného patosu, která čerpá ze silných osobních zážitků autora, který se brání černobílému vidění skutečnosti a dokáže najít naději i tam, kde se zdá, že ani žádná nemůže být. Rozhodně by v dnešní trochu ufňukané době neměla být zapomenuta.
"Tvrdili, že již od života nic nečekají. Oběma bylo třeba ukázat, že život čeká něco od nich."

B612
21.01.2018 5 z 5

Jakmile jsem Frankla otevřela, nešlo to zavřít. V té knize jsem strávila celý víkend. Naštěstí jsem si vybrala 2dny, kdy to opravdu bylo možné. Čtení této knihy nelze přerušit. Je jako vlak, který nezastavíte. Jen čtete a čtete, dokud je co. I následný fiktivní rozhovor, který je součástí knihy (Synchronizace v Březince) je koncert dynamických úvah. Kniha je o utrpení, hledání smyslu života, o pevné vůli, ale i o bolesti, strachu a beznaději tak velké, že se z ní rodí nová naděje. Kdy konečně pochopíme, že bolest, strach, bezmoc a beznaděj patří neodmyslitelně do našeho života? Frankl to ví a chápe. Učí nás, že i extrémně nenormální životní situace jsou prostě normální, protože realitu jinak nelze přijmout. Čtivěji to napsat nešlo.

dennie3
13.10.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho a opravdu nezklamala. Frankl vyobrazuje sílu lidské vůle a víry, ukazuje nám, že člověk může být vnitřně stále svobodný, ať už se ocitá v jakýchkoli podmínkách - stačí jen najít smysl, který nás k životu drží.

Gabba99
15.08.2017 5 z 5

Doporučuji, od středoškoláků po dospělé. Kniha ukazuje sílu lidské vůle, jak i v těch nejhorších podmínkách lze nalézt vůli k životu, což je také jeden ze smyslů života. V dnešní době, kdy je člověk bombardován jen negativními zprávami, může tato zpověď ukázat, že není tak zle, a v hlubinách své duše najdeme, co je opravdu důležité.

Paja.12
02.07.2017 5 z 5

A přesto říci životu ano je jedna z těch knih, u kterých ihned po přečtení víte, že jste ji rozhodně nečetli naposledy. Aneb jak málo stran stačí k vyjádření tolika silných myšlenek. Doporučuji

Mercatino
02.04.2017 5 z 5

Kniha je plná moudrosti, doporučuji sám sobě postupné dávkování a opakování jako prevenci jednou ročně. Autor má vlastní zkušenosti ze kterých čerpá. Utrpení a smysl svého života v koncentračním táboře si docela hezky obhájil a zdůvodnil, až mi to chvílemi přišlo, že na tom přece nic nebude. Je to rozhodně jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl !!!

"Vždy jsem si myslel a také jsem to říkal, že člověk ví obvykle až po pěti nebo deseti letech, k čemu bylo to nebo ono dobré. Koncentrační tábor mě poučil lépe: už po pěti minutách nebo deseti minutách jsme tam často věděli, k čemu bylo to nebo ono dobré"

" Většina se starala o otázku: Přežijeme lágr? Neboť nepřežijeme-li ho, pak nemá toto utrpení žádný smysl. Naproti tomu mne trápila otázka: Má celé toto utrpení, to umírání kolem nás, nějaký smysl? Neboť nemá-li jej, pak by nakonec ani nemělo přežití lágru smysl"

"musíme se učit(a zoufající lidi poučovat), že naprosto nezáleží na tom co my ještě očekáváme od života, jako spíš na tom co život očekává od nás. Filozof, profesionál, by řekl, že zde běží o Koperníkovský obrat, že už se totiž neptáme po smyslu svého života my, nýbrž se mi sami cítíme jako dotazování, jako ti, jimž život den co den a hodinu co hodinu klade otázky; otázky, které máme správně zodpovídat, a to ne mudrováním nebo řečí, nýbrž činem, správným chováním"

"Heslo, pod nímž nutně probíhala všechna psychoterapeutická a psychohigienická péče o vězně, vyjádřil nejtrefněji Nitzsche: Kdo má ve svém životě nějaké proč, ten snese i každé jak"

Dandy1
25.02.2017 3 z 5

Naděje je jediné, čeho se může člověk v bezvýchodné situaci chytit. Přežili ti, kteří měli plány do budoucnosti. Kdo se neměl na co těšit, vzdal to.

relam
19.02.2017 5 z 5

"My všichni, kdo jsme z toho vyvázli životem díky tisícerým šťastným náhodám nebo Božím zázrakům - nazývejte si to, jak chcete -, my víme a můžeme s čistým svědomím prohlásit: TI NEJLEPŠÍ SE NEVRÁTILI."

"Co tedy je člověk? Je to bytost, která vynalezla spalovací pece. Je však současně i bytostí, která šla do plynových komor vzpřímeně a s modlitbou na rtech."

To nelze popsat, to se musí přečíst.... v knize je tolik moudra, tolik síly, tolik touhy po životě...
A co Ty, člověče, který čteš tenhle komentář, aby ses rozhodl, zda knihu přečíst, nebo ne ???
Čti a věř, že tato kniha Tě musí ovlivnit, jinak bys snad ani nemohl býti člověkem....

Viky007
09.01.2017 5 z 5

Knihu jsem si vybrala ke zkoušce z filozofie a musím říct, že výběru rozhodně nelituji. Naprosto mě to ohromilo! Kniha se nezabývá jen smyslem lidské existence. Je zkrátka o člověku a o jeho vnitřní síle. O prostém přežití. Těch myšlenek tam bylo tolik, že to budu ještě dlouho zpracovávat. Vyzdvihnout musím i její čtivost - opravdu se to čte jedním dechem. Jsem si stoprocentně jistá, že se ke knize ještě někdy vrátím.

karol95
01.12.2016 5 z 5

Důkaz toho, že i od úplného dna se může člověk odrazit a začít nový život.

Vítr
24.11.2016 5 z 5

Když je mi mizerně a mám to štěstí, že si vzpomenu na tuto knihu, tož, je mi pak líp. Patří k těm nejlepším, které znám - knihy, co nesou.

teltri
18.11.2016 3 z 5

Pre mňa sklamanie. Je veľa iných kníh, ktoré oveľa lepšie vysvetľujú zmysel života a utrpenia. Frankl verne popisuje utrpenie v koncentračnom tábore, ale nevysveľuje jeho príčiny.

Šárka5875
03.10.2016 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá. Dostanete v ní spoustu odpovědí na otázky, které u vás, nejen během čtení této knihy, ale i u dalších se stejnou tématikou, vyvstanou. Určitě jste si kolikrát během čtení knih o holokaustu museli říkat, jak to ti lidé dokážou přežít, jak dokážou zmobilizovat svoje oslabené tělo, psychiku. Jestli se dokážou vůbec z něčeho ještě radovat, jestli je to vůbec možné. Některá vysvětlení mě opravdu překvapila a musela jsem nad nimi přemýšlet.

mistrx
19.09.2016 4 z 5

po přečtení recenzí a komentářů jsem od knihy čekal více. vzhledem k tomu, že jsem viděl několik realistických filmů z prostředí koncentračních táborů, nebyl jsem popisem krutostí v knize šokován, jako někteří z komentujících. čekal jsem trochu více "vnitřních hovorů, myšlenek", které ve filmu jen těžko zprostředkujete. ocenil bych ještě trochu více vnitřního světa autora, více prostoru věnovanému smyslu života. knihu jsem totiž primárně četl kvůli tomu; prostředí jako takové - byť určující pro autora - bylo pro mě méně významné. kniha však stojí rozhodně za přečtení.

nanynka988
17.09.2016 5 z 5

Kdyby se mě někdo zeptal: Jak se kniha četla? Jednoduše odpovím: Jedním dechem! A ráda se u ní v budoucnu znovu nadechnu. Jak je už v jednou komentáři níže, nechápu, proč tato kniha nepatří mezi povinnou četbu na školách místo jiných, nechci říci horších, ale troufnu si říci, méně obohacujících. Vzhledem k tématice knihy jsem mylně očekávala děsivý popis ze života vězně, ale přes mé očekávání ve mě kniha vyvolávala spíše úctu, pokoru a lásku k životu. Čím více jsem četla, tím více mě trápilo, že kniha skončí. Stejně tak, jako skončila jejich "provizorní existence" a začal nový života, začala jsem ji i já díky této knize nahlížet na svět opět trochu jinýma očima a za to patří autorovi mé velké Děkuji.

Olšan
20.07.2016 4 z 5

Kniha nikoli na jedno čtení.

Polynna
22.06.2016

Kdybych si na pustý ostrov směla vzít jen jednu jedinou knihu, pak by to byla právě tato od Viktora Emanuela Frankla: A přesto říci životu ano.

yenda1
26.05.2016 5 z 5

Franklova kniha je zázrak. Poněvadž autor sám přežil díky zázraku. Surový popis od příjezdu do Osvětimi, přes první selekce, hlad, výsměchy a nekonečné bití až po apatii, naději , hledání smyslu a osvobození, které se přeživším jeví více jako sen než skutečnost.

Frankl píše, že když člověku nezbude už nic, zachvátí ho představivost, kterou v běžném životě nepozná. Četli jsme o tom všichni, nelze tomu uniknout. Mysl se upíná k milované bytosti. A poněvadž onomu zvláštnímu citu nezáleží na tělesné existenci druhého, má svou ženu "u sebe", ačkoliv objektivně s ním není, možná ani nežije, ale to je v tu chvíli irelevantní.

"Chápu, že člověk, i když mu už na tomto světě nezbývá vůbec nic, může byt blažený, byť jen na okamžik, když se ve svém nejhlubším nitru odevzdá obrazu milovaného člověka. V té nejtragičtější situaci, do níž je člověk postaven, kdy se už nemůže realizovat tím, co dokáže,
v situaci, v níž jeho jediný výkon spočívá v opravdovém utrpení, ryzím utrpení, v takové situaci je člověk schopen sám sebe naplnit láskyplným vnitřním patřením na obraz milovaného člověka, který nosí ve své duši."