A na hlavu se snášejí dějiny aneb Privátní události v datech

A na hlavu se snášejí dějiny aneb Privátní události v datech https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20929/a-na-hlavu-se-snaseji-dejiny-aneb-privatni-udalosti-v-datech-20929.jpg 4 14 2

Rozsáhlá rodinná kronika, jejíž děj se odehrává především v Čechách a v Evropě, ale také v Kanadě a zabírá časové období od samého počátku 20. století až do roku 1996. Románová freska, líčící pohnuté osudy rodiny libeňského ševce Samuela Ježka, který na počátku století odešel po opakovaných protižidovských kampaních z Rakouska do Francie, začíná v neklidné politické atmosféře počátku 20. století. Nositelem rodinného osudu je Samuelův syn Boris, který společně s otcem nese tíži života v emigraci a jehož život končí za 2. světové války ve vyhladovělém Leningradě. Jeho potomci pak prožívají na vlastní kůži důsledky všech politických zvratů v poválečné Evropě, do jejich osudů zasahuje realita totalitního režimu stejně, jako nostalgie života v emigraci. V rozvinuté rodinné kronice kreslí autorka obraz doby a portréty jedinců, kteří se více než jiní dostali přímo do jejího soukolí.... celý text

čef
31.12.2022 4 z 5

Autobiografický román zajímavé ženy, která si mnoho důležitých let prožila v nejskvělejší zemi světa – SSSR. Proloženo hlavními událostmi let od roku cca 1916 až někam k roku 1960, což mi ale nepřišlo až tak zajímavé. Příběh měl dobrý spád až do dospělosti hrdinky, pak však vyjela na výlet do Oděsy a okolí a tah tak román pro mne podstatně ztratil. Určitě by šlo leccos vylepšit, ale celkově je to dobrý pokus, jak něco z těch let přiblížit i dnešnímu mladému čtenáři.

TerJac
26.06.2013 4 z 5

Doporučuji! Velmi zajímavá kniha nabízející mnoho historických kontextů, paradoxů a myšlenek, při kterých žasnete i sami nad sebou.