A každé ráno je cesta domů delší a delší

A každé ráno je cesta domů delší a delší https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366045/bmid_a-kazde-rano-je-cesta-domu-delsi-a--YKQ-366045.jpeg 4 1359 400

I loučení bolí méně, když na něj nejste sami. Děda a Noah si povídají na lavičce. Pod lavičkou roste hyacint, stejný si děda kdysi pěstoval i na zahrádce. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách života, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni pak přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou, a děsí se dne, kdy si ji už nebude schopný vybavit. Cítí, že jeho svět se mění. Proto by rád zůstal tady na lavičce, kde je stále ještě obklopuje silná vůně hyacintu. Jenže zachytit vzpomínky je čím dál těžší a oba se musejí naučit to nejtěžší: rozloučit se. Fredrik Backman v knize líčí boj stárnoucího muže o zachování nejdražších vzpomínek. Činí tak něžně a způsobem, jak to dovede jen on.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Host

Och varje morgon blir vägen hem längre och längre , 2016

JajaCZ
11.01.2022 4 z 5

Pekné myšlienky. Ťažko sa mi hodnotí kniha, z ktorej mi bolo celý čas dosť smutno.

betička
03.01.2022 5 z 5

Moc hezky zpracované téma, které je v současné době velmi aktuální - jáké to je, když mozek odejde dřív než tělo. Děda zde rozmlouvá nejen s vnukem, ale i synem a již dříve zesnulou manželkou. Kniha není jen smutným výčtem ztrát, ale najdeme v ní i pár úsměvných momentů - dědo, je dobré, že časem dokážeš udržet tajemství :-)

Hakate
02.01.2022 5 z 5

Krátký ale přesto velmi silný příběh. Krásné, dojemné, citlivé. Více slov není potřeba.

Janeyx21
01.01.2022 5 z 5

Jako odbornice pracující se staršími i úplně starými lidmi, kteří se ztrácí dříve psychicky nežli fyzicky, se vždy snažím jejich rodinám co nejlépe vysvětlovat, že jsou věci, které už neovlivní a nejlépe udělají, když svého starého člena rodiny nebudou trápit a dohadovat se s ním. Ať si poslední měsíce či roky raději užijí své společnosti navzájem. Často neposlechnou. Jsou dospělí a sami vědí, co je nejlepší. Samozřejmě. Většina z nich na to pak přijde až pozdě. Nekteří se za mnou i vrátí a tohle trápení se mnou sdílí, omlouvají se...někteří se i rozčilují, proč jsem jim to neřekla důrazněji. Lidé jsou různí a i "na věci přicházejí" různě. Proces "přicházení na věci" je to, o čem Frederik Backamn nejčastěji píše a líbí se mi, jak přicházecí myšlenky umí nabídnout.

Abroš
10.12.2021 5 z 5

Dojemná kniha na citlivé téma,hlavně pro ty,co se s tím setkali.Takové pohlazení po duši.Podle mého by ani neměla být obsáhlejší,ostatní je na každém....

jadwiga
22.11.2021 5 z 5

Láskyplná novela o lásce a stárnutí. Byl to můj první, ale ne poslední Backman.

aishimizu
22.11.2021 5 z 5

Na můj vkus moc krátké... ale citlivé a něžné!

_Brunetka_
19.11.2021 4 z 5

Zase něčím zvláštní a jiná kniha, ale jen v tom dobrém směru – ostatně jak už jsem si od autora zvykla. Opět je krásně a dojemně napsaná, tohle už mě ale přestalo překvapovat. Ilustrace skvěle doplňovaly příběh. Potýkáme se tu hned s několika tématy a to navzdory krátkému rozsahu – neúprosností času, stářím, nemocemi mozku, loučením se se sebou samým či s někým jiným, strachem ze ztráty vzpomínek, ale taky s tím, že nic není tak hrozné, když na to nejste sami. Věřte mi, že Fredrik vás donutí přemýšlet a já vím už teď, že jsem tuhle knihu nečetla naposledy. Opravdu zvláštní zážitek, který vám doporučuju vyzkoušet.

zuziV
13.11.2021 5 z 5

Kraťoučký příběh skýtající tolik pravd o životě.

Ivanule
11.11.2021 5 z 5

Krásně citlivě napsáno!

bukiet
07.11.2021 4 z 5

Příjemně krátké, smutně pravdivé a nakonec to ani nebylo tak moc citově vyděračské. Jak bývá u autora trochu zvykem.

ela1972
27.10.2021 5 z 5

Krásné, krátké, smutné.

TomTomis
24.10.2021

Útlá knížka, co jsem si přinesl z knihovny... Přečteno rychle. Knížka dovede dojmout. Citlivé vyjádření o pomalém odchodu člověka. O tom, jak je to těžké, když někdo odchází dřív než jeho tělo...

hzd
23.10.2021 5 z 5

Krátký ale moc hezký příběh.

Kopretina
22.10.2021 4 z 5

Krásné a hluboké. Podobné knize Ještě jsem to já, ale více poetické. Co my víme, třeba se to za chvíli bude týkat nás..

GeRaltzRiVie01
19.10.2021 5 z 5

Krátké a hezké. Dojalo

andrea7191
20.09.2021 5 z 5

Tohle je tak milé a hezké, že o tom snad nejde napsat nic ani trochu negativního. Celý příběh je plný tak pěkných, i když většinou smutných myšlenek, které nejsou ani trochu nereálné. Jak to musí být krásné, milovat někoho takhle silně po celý život, že i po letech odchodu milované osoby, to člověk cítí tak hluboce.

Lejčís
17.09.2021 5 z 5

Fredrik Backman sbírá obecně velmi nadšené ohlasy, přesto jsem od něj napřed chtěla zkusit nějakou jednohubku, než se pustím do obsáhlejších děl. Tato kniha byla jako stvořená pro můj záměr a s potěšením musím prohlásit, že úvodní testování Backamana dopadlo víc než nadprůměrně :) Pravděpodobně tomu dopomohl fakt, že tohle útlé dílo pojednává o jednom z mých největších strachů, kterým však není strach z odchodu milované osoby, což také není hlavním námětem knihy, jak se mnoho jejích čtenářů domnívá. Tato kniha je o stárnutí, o zapomínání a o tom, jaké to je, když Váš mozek vypoví službu dřív, než Vaše tělo. Částečně mi to připomnělo Zápisník jedné lásky od Nicholase Sparkse. Backman píše s neuvěřitelným citem, pochopením a souzněním, ale nejvíce mě ohromilo, že Vám na 80 stranách dokáže předložit hluboký životní příběh, na který by jiným nestačilo ani 200 stran, aby se Vás dokázali takto dotknout. Klaním se, obdivuji a rozhodně se pustím do dalších Backmanových knih :)

cérka
09.09.2021 3 z 5

Má třetí kniha od Frederika Backmana mě utvrdila v přesvědčení, že Oweho už nic nepřekoná. S každou další knihou se velmi trápím. S autorem jsme hold každý naladěni na úplně jinou vlnu a na svět se díváme jinýma očima. Já tady ty duchaplné a moudrých myšlenek plné knihy nesnáším a tři hvězdičky dávám jen díky dobré myšlence pomoci touto formou nadaci.

Kniha byla pro mě splněním výzvy, zde na DK i pro KMK.

Odchod milovaného člověka je vždy těžký, i pro věřícího člověka. Já budu vždy závidět lidem, kteří dostali čas se na něj připravit a s milovanou, nenahraditelnou a jedinečnou osobou se rozloučit.

Eneo
19.08.2021 5 z 5

Neskutečně jímavý příběh o něčem, co většina z nás vnímá pouze povrchově, dokud se nás to přímo netýká. Děkuji za vcítěný projev lidskosti.