...a je čas zabíjet

od:

...a je čas zabíjet

Román je prvotinou Johna Grishama, která se dočkala úspěchu teprve po fenomenálním vstupu jeho superbestselleru Firma do povědomí čtenářů, ačkoliv mnozí tvrdí, že jde o jeho nejlepší román. Zavádí nás do malého městečka na americkém jihu, kde dojde k znásilnění desetileté holčičky. Její otec bere spravedlnost do svých rukou a pachatelům se pomstí. Soudní proces, který následuje, rozvíří klidnou hladinu života v městečku, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/1898/a-je-cas-zabijet-1898.jpg 4.6129
Originální název:

Time to kill (1989)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Přidat komentář
danny_21
09. října

Dokázal bych si představit, že kniha by mohla mít klidně o 200 stran míň a nic by se nestalo, protože vyplnění doby od zatčení Carla Lee až po samotný proces byla dost rozvláčná vata. I přesto je to zajímavý počin a pohled na to, jak absurdně morálně zkažený, manipulativní a nesmyslný je americký justiční systém včetně všech jeho účastníků a spravedlnost je jen prázdné slovo v této mašinérii. Grisham umí vyprávět a přitom působit na čtenáře tak nějak reportérsky nezaujatě, nicméně Firma mě bavila o poznání víc - 70 %

Aliii
18. července

Od Grishama znám i lepší knihy. Místy mi kniha přišla až příliš rozvláčná a opakující se, nicméně příběh je zajímavý a nutí přemýšlet o etice nejen v souvislosti se samozvaným mstitelem, ale také s chováním okolí (výběr peněz v kostelích pro rodinu souzeného a jejich zadržování kazatelem), právníků a státního zástupce. V tom víru manipulací, vyhrabávání špíny a ovlivňování svědků (a věřím tomu, že to takhle opravdu chodí) se mi nějak ztrácí spravedlnost...

Kerberos
28. června

Jeho první román a možná i nejlepší.

Barka287
06. června

Zajímavý, avšak nepřekvapující pohled nejen do světa amerických soudních síní.

tami1
16. května

Nejoblíbenější kniha od Grishama. Syrová, šokující...

LutherKing
14. dubna

K panu Grishamovi se záporné recenze nepíšou. Já osobně a nestraně bych, ale v případě tohoto příběhu zvolil jiný konec v soudní síni.

Selinute
02. března

Moje druhá od Grishama a opět bodovala na celé čáře. Jako prvotina je bezkonkureční, proto jsem ji ihned vložila do letošní čtenářské výzvy.
Tento skvělý právnický román nebyl mým posledním setkáním. Ráda se budu k autorovi vracet a jeho Platanová alej určitě na sebe nedá dlouho čekat...

Wargo
10. února

Na Grishama skvelé, ako prvotina úžasné. Napätie, právne prostredie mi je mierne cudzie, ale tu som hltal každú stránku. Odporúčam.

Wargo
10. února

Na Grishama skvelé, ako prvotina úžasné. Napätie, právne prostredie mi je mierne cudzie, ale tu som hltal každú stránku. Odporúčam.

26Mirka
27.10.2016

Moje první kniha od John Grishama, nejdříve jsem knihu chtěla po prvních 150 stránkách odložit, nicméně jsem to neudělala a jsem tomu ráda. Román byl zajímavý, nikdy jsem knihu, která se odehrává většinou v soudní síni nečetla, dojemný drsný námět, rozdílný svět mezi černochy a bělochy, zápletky, nicméně podle mě zbytečně moc informací, které Vám toho moc nedaly, ale celkově dávám 4 hvězdičky.

tulip131
31.07.2016

Hned na několika prvních stranách bylo znásilnění, ubliženi na zdraví a pokus o vraždu, síla davu, , rozdily běloši a černoši, rozjelo se to od první stránky, žádné prodlevy, stále je čtenář napnuty. Knihu jsem zlhtla. Zatím asi to nej od Grishama

Rade
29.03.2016

Zajímavý pohled na americký jih 80. let.
Nicméně americký soudní proces s tím vším divadýlkem, zákulisní taktikou, přiznaným uplácením a laickou porotou je pro mě jako Evropana tak trochu postavený na hlavu.
A základní morální otázka – zda je ospravedlnitelná pomsta svépomoci, která navíc zasáhne i nevinného člověka, je zredukována na odpověď – u bílého ano, a proto i u černého ano. Z pohledu dneška se mi to zdá už málo…
Psáno reportážním stylem, kromě první scény pro mě bez emocí, hodně konverzace, přiznám se, že v tom defilé osob jsem nějak nenašla tu, které bych mohla bezvýhradně fandit. Pro mě lepší tři.

AltaMari
16.03.2016

Skvělá napínavá kniha...začátek tedy hodně drsný, chvíli jsem myslela, že ji odložím. A pak už nebylo možné se odtrhnout.

roro
18.02.2016

Nejlepší kniha tohoto autora ...prostě mazec !!

Misan1993
16.10.2015

Skvělá kniha se strhujícím soudním procesem a jedinečným advokátem Jakem Brigencem. I když se mi kniha dostala do ruky až po přečtení Platanové aleje, tudíž dějového pokračování, knihu jsem si naprosto užil a můžu jí jenom doporučit.

ivakola
20.08.2015

Moc ráda čtu knihy od tohoto autora.Každá jeho kniha kterou jsem četla byla výborná, ale tato mě opravdu dostala. Ze začátku jsem si říkala, že se tím snad neprokoušu, ale čím jsem četla více a více stránek,tím jsem nedokázala knížku odložit. Byl to tedy opravdu zážitek. Další knížka na mém žebříčku nejlepších knih.

šipek
07.07.2015

Tak bych nikdy nevěřil,že dokáži přečíst knihu z americké soudní síně a ještě o 600 stránkách. Musím souhlasit s kladnými komentáři k této knize. Na mě tato kniha udělala úžasný dojem.

Silverdiamond
14.06.2015

...'málokterý autor dokáže prorazit hned se svým prvním románem... 'Grishamovi se to povedlo a to dokonce takovým stylem, 'že byla jeho prvotina i úspěšně zfilmována... 'není divu, 'vybral si opravdu silné téma a dokonale ho zpracoval... 'kniha začíná zločinem dvou bílých kriminálníků, 'kteří se pouze z rozmaru dopustí brutálního násilí na desetileté Tonye... 'opakovaně ji znásilní, 'téměř ji umlátí k smrti, 'děvčátko nakonec přežije pouze díky velkému štěstí a je tímto činem poznamenáno na celý život... 'násilníci jsou zadrženi a mají být odsouzeni... 'Carl Lee Hailey, 'otec Tonyi, 'však s ledovým klidem bere spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele při převozu ze soudní síně chladnokrevně zastřelí ilegálně opatřenou zbraní... 'k jeho smůle bohužel zároveň postřelí i policistu, 'kterému je později amputována noha... 'není pochyb o tom, 'že Carl Lee Hailey spáchal dvojnásobnou vraždu a ještě k tomu má na svědomí útok na veřejného činitele... 'takřka celá země je rozdělena na dva tábory, 'jeden vidí pomstu otce jako hrdinství a druhý by nejraději viděl toho "negra" v plynové komoře... 'Carl Lee si vpodstatě už před svým naplánovaným a promyšleným činem najímá Jakea Brigance, 'mladého nadaného právníka, 'který už kdysi úspěšně obhájil jeho bratra Lestra... 'Jake před sebou rozhodně nemá lehký úkol a v průběhu procesu bude několikrát hořce litovat, 'že vůbec kdy Carla Lee potkal... 'několikrát bude Jake, 'přezdívaný "obhájce negrů", 'dokonce ohrožen na životě členy obávaného kukluxklanu, 'ale ani to ho nezastaví před tím, 'aby pronesl svou závěrečnou obhajovací řeč před rize bílou porotou, 'složenou z obyvatel okresu... 'knihu přečtete jedním dechem... 'rozhodně hodnotím velmi kladně...'

trudoš
27.04.2015

Skvělý výlet do americké soudní mašinérie, pěkně od prvních žalob, až po závěrečné řeči. To má však za následek, že k samotnému procesu dojde až nějakých cca sto stran před koncem. O to více je ale fascinující, že se autorovi podařilo napsat takový děj, který čtenáře drží po celou dobu v napětí. Naneštěstí soudní spor za moc nestojí a ani hrdina nepředvede žádný ohromující triumf, který je od něj od začátku očekáván. Spíš jako by sám celou dobu čekal zásah shůry.
Co mi hlava nebere je fakt, že posuzovaný zločin, je ve své podstatě neobhajitelný. Přesto se o to hrdinové pokoušejí. A ač jde o postavy striktně morální, ve výsledku schvalují myšlenku, že zabití je v pořádku, když se týká osobního vyrovnání. Což je po právní stránce podivuhodný stav věci.
Bohužel, nemohu se zbavit dojmu, že neustále se opakující proslovy ohledně rasismu, minimum zvratů a nevyužité vedlejší motivy román zbytečně nafoukly. V menším rozsahu - klidně i polovičním -, by to na mě všechno fungovalo daleko lépe.

BeruškaB
12.11.2013

Kniha je výborná ukazuje na trhliny v americkém soudním systému ,fakt zajímavé čtení

Nemerose
15.05.2013

Kniha je výborná, ale děsí mě americký soudní systém.

roro
06.03.2013

Román je prvotina,přesto je mým nejoblíbenějším kouskem od Grishama.
Napětí od začátku,lítost nad obětí,touha po odvetě a nakonec držení palců otci,který to vyřešil po svém..
Mluví z duše rodičům,kterým by se stalo totéž a měli by obavy,že spravedlnost nebude spravedlivá .