A hory odpověděly

A hory odpověděly https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172925/bmid_a-hory-odpovedely-bKg-172925.png 4 1400 341

Khaled Hosseini, autor světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí, vydává třetí román, v němž se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede nás i do Paříže či Kalifornie. Vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství. Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře, zatímco Pari, která zapomněla, že kdy měla nějakého bratra, vychovává bohatá rodina v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let dramatické afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí. Je lepší být odtržený od rodiny než trpět bídou? Co mohou či mají udělat bohatí pro chudé? Jak silná jsou rodinná pouta a jaké následky mají naše rozhodnutí? Na tyto otázky hledá Hosseini v mistrovském vyprávění odpověď. Sejdou se ještě někdy Abdullah a Pari? Otevřete knihu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

And the Mountains Echoed , 2012

Maanna
25.11.2019 5 z 5

Mám ráda mozaiky prolínajících se životů a Hosseini je navíc velmi zručný vypravěč, takže tohle dohromady pro mě funguje skvěle. Líbí se mi, že postavy a příběhy nejsou černobílé, že vše nekončí třeskutým happy endem. Autor se drží prostředí, která opravdu zná, a je to z vyprávění cítit. Nabízený obraz je velmi plastický a pro mě je to letos jedna z nejlepších knih.

Amazonka72
13.11.2019 4 z 5

Je to moje první kniha od K. Hosseiniho a musím konstatovat, že mě nezklamala. Velmi mě zaujalo téma knihy a hlavně exotické prostředí Afganistánu. Země, jejíž nedávná historie je protkána válkami a strádáním obyčejných lidí.
Trochu mi vadilo přeskakování v ději a čase, s čímž souvisí i poměrně obtížná orientace v exotických jménech. Jednoduše řečeno, občas jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo... Proto ubírám jednu hvězdu z hodnocení.
Ale příběh dvou “ztracených” sourozenců je velmi poutavý a Hosseini nádherně vystihl potřebu člověka mít ve svém životě pevný bod, rodinu, ke které patří.
Určitě se k tomuto autorovi ještě vrátím, zvláště když se zde dočítám, že tato kniha je z jeho děl nejslabší.

Vivienca
27.10.2019 4 z 5

Po "Sluncích" a "Lovci" jsem měla obavy, zda se autorovi podaří alespoň dosáhnout k vysoko posazené laťce. Nějak se to ovšem nepovedlo. Pro mě nejslabší knížka tohoto autora, kterou jsem četla. Příliš mnoho dlouze rozepsaných vedlejších postav, přesuny v čase...ale především jakoby se již studnice zoufalých osudů Afghánců literárně nějak vyčerpala nebo již vyčpěla. Přesto hodnotím relativně vysoko, protože autorův styl vyprávění je naprosto nepřekonatelný.

lifeoptimist
21.10.2019 3 z 5

čteno kvůli výzvě, za mě neurazí, ale také nenadchne .... skákání v ději obecně moc nemusím a než se člověk zorientoval.... nevím asi mi to úplně nesedlo

kklepkaa
15.10.2019 5 z 5

Není tak silná jako Tisíce planoucích sluncí, ale rozhodně vzbudit emoce umí. Hosseini je výborný vypravěč, jeho reálné vykreslení postav je úžasné. Bavily mě i ty menší odbočky za osudy "vedlejších postav".

Mufa
24.09.2019 4 z 5

První dvě knihy jsem nedokázala odložit, tahle mi přišla nejslabší. Což ale nic nemění na tom, že je to skvělý autor, rozbrečela jsem se už v první kapitole. Jen to chvílemi bylo zdlouhavé.

Sajdak
17.09.2019 5 z 5

Od tohoto autora to byla první kniha, kterou jsem četla a myslím, že nebyla poslední. Kniha je velmi dobře psaná. Líbilo se mi, jak se mění u vypravujících postav časové linie.
Příběh knihy byl opravdu silný, dojemný a místy i velmi smutný. Sourozencům jsem od začátku fandila a doufala jsem, že se znovu potkají. Líbilo se mi, že postavy byly velmi reálné. Postavy měli dobré i špatné vlastnosti. Také mě zaujal náhled do afgánské kultury.
Na obálce knihy byla položena otázka, zda je lepší nechat sourozence spolu i za horších životních podmínek. I po přečtení této knihy neznám jednoznačnou odpověď.

tereza1198
08.09.2019 2 z 5

Měla jsem z knihy znuděný pocit a nutila jsem se ji vůbec dočíst. A to se mi málokdy stává. Krásný jazyk, zajímavé příběhy. Ale bylo toho moc. Příliš témat, příliš traumat a příliš lidí, co to vše prožívají. Po Lovci draků je to totální zklamání. Vzala bych příběhy a udělala bych z nich dvě, tři propracovanější knihy.
TAK TROCHU SPOILER.....Všichni se míjeli, tajili si věci a když máme trauma, tak sebereme děcko z celkem funkční rodiny, když si můžeme vzít nějakého sirotka z ulice (v Kábulu je jich jistě plno). A pak na to děcko kašleme.

lencin
28.08.2019 4 z 5

Příběh sourozenců Abduláha a Parí. Narodili se v Afgánistánu a byli v dětství násilím odloučeni. Dojemný a silný příběh.

Radunnie
27.08.2019 4 z 5

Ačkoliv je tato kniha krásně napsaná a po literární stránce jí nemám co vytknout, do jejího čtení jsem se neskutečně nutila. Snad za to může prostředí, ve kterém se jednotlivé linie příběhů odehrávají. Některé kapitoly a osudy jsou velice silné a dojemné, u některých jsem měla problém identifikovat jednotlivé aktéry čistě podle jmen. Určitě se nejedná o literaturu, vhodnou na pouhé ukrácení chvíle, je vhodná pro toho, kdo chce o věcech přemýšlet a strávit nad četbou více času.

iveta.vaisova
26.08.2019 5 z 5

Seděla jsem jako přikovaná, dokud jsem tu knihu nedočetla. Z každého skutku každé z postav čiší lidská opravdovost - a je to i díky způsobu vyprávění celého příběhu, který můžete zeširoka vnímat očima a srdcem několika osob. Žene je touha po štěstí, domově, rodinném zázemí, ukotvenosti. Je to velký příběh o hledání - bolestném, plném osudových rozhodnutí, nástrah a slepých uliček, ale takový je už život. A protože vy víte, tuhne tuhne vám krev v žilách, když Parí své Maman řekne: "Nebyla jsem balzámem na tvou bolest, jen další slepou uličkou, dalším břemenem, a nejspíš jsi to viděla už velmi brzy. Nejspíš sis to uvědomovala. Ale cos mohla dělat? Nemohla jsi zajít do zastavárny a prodat mě."

Vlašule
19.08.2019 5 z 5

Toto je opravdu Pan Spisovatel. Střídání dějů nebo příliš mnoho postav jsem moc nevnimala. Často jsem chtěla knihu odložit, protože jsem nechtěla vědět o těch věcech, o kterých píše...neodložila jsem. Svět není procházka růžovým sadem, je tvrdej, nekompromisní a zlej. A na některý ještě víc než na jiný.

Kate72
05.08.2019 2 z 5

Ze začátku se to zdál být docela zajímavý příběh, ale jen chvíli, pak tomu nějak chyběla šťáva. Střídání roků, nové a nové příběhy, nová jména propletená s původními. Prostě mě to nechytilo.

sheldon8410
30.07.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od autora a opět dávám 100 %. Na jednu stranu je tam příliš mnoho postav, ale když člověk čte pozorně, tak se v nich neztratí a všechno dává smysl a hezky zapadá. Krásný příběh, ke konci opravdu dojemný. Po přečtení si uvědomíte, že rodina je pro člověka opravdu moc důležitá!

Janatichi
07.07.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha plná různých životních příběhů z různých prostředí. Několikrát mě dojala.

hajrys
26.06.2019 4 z 5

Jsem z ní trochu zmatená. Po pravdě nevím, zda se mi víc líbila nebo ne. Začátek a konec byl nádherný, ale některé dějové linky mi moc neseděly. Ztrácela jsem se v postavách. Možná jsem si vybrala jen slabší kus :-) Přesto dávám 4* za autorův styl vyprávěníˇ. Šanci mu ještě rozhodně dám.

fina3210
31.05.2019 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dva roky četla. Nadchl mě Hosseiniho způsob vyprávění a navíc tím, jak mám teď velmi blízko k arabské kultuře, jsem se prostě do postav zamilovala na první pohled.

Gabri-88
19.05.2019 4 z 5

Jednoduse carokrasne!
Zezacatku jsem se nebyla schopna zacist, to se mi povedlo az nekdy kolem 80 stranky. Vadilo mi skakani v case, matlo me to a vzdy mi trvalo nez jsem pochopila, proto 4 hvezdy.

Jituška82
19.05.2019 4 z 5

Krásný hluboký příběh,jen se na mě hodně často střídaly dějové linky a trvalo,než se to zase propojilo.

Ellise
02.05.2019

Tohle byla moje první kniha od tohoto autora. Podle obsahu jsem čekala, že to bude o něčem jiném. Ze začátku jsme se nemohla začíst, pořád jsem čekala kdy se to "rozjede". Vždy jsem byla zmatená když začala další kapitola a já nechápala souvislosti. Pak se to najednou sešlo, nakonec to bylo..... smutné a krásné zároveň