Veronika se rozhodla zemřít

Veronika se rozhodla zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/bmid_veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4 3390 449

A dne sedmého... série

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Argo

Veronika Decide Morrer , 1998

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 3 z 5

Po Slečně Chantal a Záhiru, mám pocit, že Veronika byla lepší, nicméně... Vyústění s doktorem až trapně předvídatelné.

Navíc já tomu Coelhovi už po Alchymistovi (ten mi přišel kdysi opravdu fajn) prostě tak nějak nevěřím. On vysloví tezi, pak na to práskne nějaký příměr, přirovnání z historie, a následně si to podobností sám potvrdí. Čtenář si pak pravděpodobně má říct: aha, to už bylo i v bibli/za krále/za císaře/stalo se dozajista v latinské Americe, na tom něco bude.

Coelho není "ďábel", možná že to je jen lišácký vykuk s dobrým marketingem :) Jsou však i větší čímani.

coolpet.CP
coolpet.CP
06.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Má první kniha od Coelha a musím říct že se mi moc líbila. Bylo tam hodně zajimavých myšlenek které si budu pamatovat.
U Veroniky jsem se bála špatného konce a on to byl nakonec šťastný konec což mi přišlo fajn. Přála jsem jí to, po tom co si ušla za cestu k porozumění, že život stojí za to žít a ne si ho vzít.

Anastazie0810
Anastazie0810
17.10.2022 5 z 5

Troufám si říct, že je to jedna z nejlepších knih od autora. A o čem je ? O společnosti a jejím vnímání toho co je normální a co ne. Je o lásce a o lidech. Ale nejvíc je o vůli žít.
Našla jsem se v mnoha větách a i přes to že je to krátká kniha, četla jsem ji dlouho, protože jsem vnímala každé slovo.
Doporučuju!

Andi
Andi
30.08.2022 5 z 5

Konečně jsem po dlouhé době a několika mezi-knih (od autora) narazila na něco pořádného. Totiž, všechny jeho knihy se mi líbily, ale tahle je po Alchymistovi druhá TOP.

parxel
parxel
25.08.2022 4 z 5

Číst tuhle knihu mne moc nebavilo. Přišlo mi, že mi stále něco uniká, ale nevěděl jsem co. Teprve v závěru mi do sebe vše krásně zapadlo a já měl pocit, že tento příběh ve mne zanechala něco hlubšího. A toho si cenním.

capricorn__
capricorn__
04.06.2022 5 z 5

Krásná a citlivá kniha, která rozebírá kontroverzní téma sebevražd a psychiatrických léčeben. Coelha příliš nemusím kvůli jeho schopnosti neustále čtenáře o něčem poučovat, ale "Veronika..." se mu moc povedla. Nejvíce se mi na krátkém románu líbí styl psaní, kdy mi připadá, že si Coelho z takové těžké tématiky dělá trochu legraci a zlehčuje ji, nedělá z ní tabu. Kromě toho jsou mi moc sympatické hlavní postavy, jejich osudy a především pak vývoj.

Ivushaak
Ivushaak
19.05.2022 3 z 5

Fajn knížka k zamyšlení se nad sebou samým a smyslem života. Styl psaní však nebyl úplně můj šálek kávy.

majík1
majík1
10.05.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila,takové zamyšlení nad obyčejným lidským životem.Někdy se nám může zdát,že žijeme život nezajímavý,fádní,na nic.A pak se stane něco, nebo potkáme někoho a život se nám úplně změní.

Damaj
Damaj
21.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Velmi zvláštní příběh mladé dívky, která se po neúspěšném pokusu o sebevraždu dostává do psychiatrické léčebny. Dozvídá se však, že její srdce je poškozené a zbývá jí posledních 5 dní života. V sanatoriu si ale začne velmi rychle uvědomovat, co v životě dělala špatně, pro co stojí žít, najde smysl života i lásku. Veronika je velkou inspirací i pro ostatní pacienty ,i ti v sobě naleznou chuť do života.
V sanatoriu jsou všichni léčeni prapodivnými způsoby a na pacientech jsou prováděny různé pokusy. Stejně tak i na Veronice. Té je podáván lék, který způsobuje srdeční záchvaty, aby její lékařem smyšlená diagnóza byla uvěřitelná.

twigxi
twigxi
07.04.2022 odpad!

Precteno po letech a netusim, co se mi na Coelhovi tenkrat libilo. Ted mi to prijde jako klise, kyc a hodne spatny sloh. Chtela jsem si precist celou trilogii, ale na dalsi knihy uz asi nemam silu ani cas.

Iva2911
Iva2911
05.04.2022 5 z 5

Knihu jsem četla už před lety a teď jsem se k ní znovu dostala a připomněla si ji. Někdy je vhodné se otočit zpátky a s radostí si uvědomit kroky, které nás zavedly tam, kde se právě nacházíme.

V.Lenka
V.Lenka
21.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Četla jsem bezprostředně po Alchymistovi, tato kniha mi byla ale nějak bližší. Hlavní myšlenkou knihy je vlastně to, že smrt dává smysl života. Vědomí konečnosti lidského bytí by nás mělo nutit ke smysluplného využití našich dní. Někdo k tomuto poznání dojde, až když musí čelit těžké nemoci, anebo podobně jako Veronika po neúspěšném pokusu o sebevraždu. Přečíst by si knihu určitě měli všichni, kteří se myšlenkou na svou sebevraždu někdy zaobírali, nebo zaobírají.

Katrinreading

Parádní čtení a myšlenky od P. Coelho. Díky moc

DreamerX9
DreamerX9
05.01.2022 4 z 5

Příběh byl zvláštní ale od toho autora bych asi nic jineho nečekala. Kniha přináší velkou myšlenku a to tu že si nejvíce uvědomujeme hodnotu života když poznáme smrt.

janka2000
janka2000
25.12.2021 5 z 5

Tato kniha se nečte pro odpočinek, ale přináší mnoho myšlenek jako ostatně jakákoli kniha od Paula. Psychologická novela povídá vlastně o experimentu psychiatra na léčbu k uvědomění si života. Veronika se rozhodla zabít, ale nevyšlo ji to. Zavřeli ji do známého slovinského sanatoria, kde změnili ji a ona sanatorium. Příběh je plný velkých myšlenek a potřebuje strávit, ale je výjimečný a skvěle napsaný.

hermína14
hermína14
25.12.2021 4 z 5

Takoví jsme. Až když s námi něco otřese, vzpamatujeme se při soustředěném hledání rovnováhy, když vyjedeme z kolejí, pátráme po lepších cestách, a když něco pomalu ztrácíme, snažíme se to udržet, i kdyby nám to ruce mělo vykloubit a ztrácené rozmačkat...
"Tady uvnitř může každý říct, co si myslí, dělat si, co chce, a nikdo mu to nebude vyčítat: je přece v blázinci."
"Lidská bytost zešílí jen tehdy, když si to může dovolit."
"Kdyby všichni žili své životy a nechali druhé, aby dělali totéž, Bůh by byl v každém okamžiku..."

Adelína_čte
Adelína_čte
22.12.2021 3 z 5

Stále váhám nad hvězdičkovým hodnocením... Asi 3,5⭐?
Před nějakou dobou jsem přečetla příběh, Veronika se rozhodla zemřít, z pera brazilského spisovatele Paula Coelha. Bylo to mé první setkání s ním a musím říct, že dost zajímavé.
Četli jste od Coelha něco?
Autor se při vyprávění Veroničina příběhu opřel o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.

Slovinsko. Lublaň. Mladá Veronika se rozhodla zemřít. Už ji nebaví ta fádnost života, to nekonečné stereotypní plynutí dne, to prázdno, které cítí. Chce se všem zavděčit, chce zapadnout, dělá to, co se od ní očekává, bojí se riskovat a dny splývají. Došla k závěru, že už ji tu nic vzrušujícího nečeká… tak proč tady být?

Slovinsko. Psychiatrická léčebna Villette. O několik hodin později se Veronika probouzí upoutaná na nemocniční lůžko. A cítí obrovské zklamání. Nevyšlo to. Je naživu.
Prášky, které si vzala nebyly dostatečně silné. Ale jejich množství nenávratně poškodilo Veroničino srdce a opravdu jí zbývá jen bezmála týden života.
V následujících několika málo dnech se v ní postupně probouzí instinktivní touha a vůle žít, seznamuje se s ostatními pacienty léčebny, vnímá více vjemů...
Objevuje svou intimní, sexuální stránku, zjišťuje co ji doopravdy baví.
Odpouští, nenávidí, miluje, dovoluje si pocítit silné emoce, které by jinak skrývala.
Na místě, kde už lidé nežijí, pouze přežívají, začne Veronika o svůj život bojovat.

Autorův styl psaní mi sedl, neztotožnila jsem se sice s některými myšlenkami a konec knížky za mě nebyl zcela uspokojivý, čekala jsem něco jiného, nezařadím se mezi fanoušky téhle pointy.
Avšak jako celek na mě příběh Veroniky určitým způsobem dost zapůsobil, určitě má co předat a jen tak na něj nezapomenu.
Kniha je obohacena i o ilustrace, pár jsem vám jich vyfotila.
Zajímavá zkušenost.

LunaL.
LunaL.
08.12.2021 4 z 5

Četla jsem knihu podruhé, tentokrát kvůli čtenářské výzvě. Už to bylo jiné, když jsem věděla, jak to skončí. Tentokrát jsem zas víc ocenila příběhy vedlejších postav, které knihu hezky doplňují. Určitě se v knize najde hodně věcí k zamyšlení.

Lucie131313
Lucie131313
26.11.2021 5 z 5

Úžasná kniha, hodně mě zasáhla, četla jsem ji už před mnoha lety, ale určitě se k ní ráda ještě vrátím.

sebevražda zfilmováno psychiatrické léčebny brazilská literatura Slovinsko inzulin astrální projekce

Paulo Coelho
brazilská, 1947
2005  77%Alchymista
2009  81%Jedenáct minut
2000  82%Veronika se rozhodla zemřít
2014  56%Nevěra
2002  73%Poutník – Mágův deník

Kniha Veronika se rozhodla zemřít je v

Přečtených5 589x