Veronika se rozhodla zemřít

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/424/veronika-se-rozhodla-zemrit-UvJ-424.jpg 4.22628

A dne sedmého... (2.)

Literatura světová, Romány, Zdravotnictví
Vydáno:, Argo

Veronika Decide Morror (1998)

Počet stran:159
Jazyk vydání:český
Překlad:Pavla Lidmilová
Autor obálky:Pavel Růt
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-7203-270-4

Kniha Veronika se rozhodla zemřít

Yorika

Znepokojivá kniha.
Až na prahu smrti najít odvahu a vůli k životu i když je život pes.
I když je svět takový jaký je.I když člověk nedokáže žít s ostatními ani sám se sebou.
A vůbec.Kdo vlastně určuje, že jeden je šílený a druhý ne?Kde je ta tenká hranice?Vždyť Veronika se jen rozhodla zemřít...

Angie_Missfit

Moje první kniha od autora a hned takhle dobrá! Skoro se bojím číst od Coelha další knihy, abych si nepokazila dojem :). Příběh odsýpá a výstižným, přesto oku a duši lahodícím slovníkem předkládá čtenáři krásné úvahy o smyslu života, o šílenství a jeho podobách, o životě, o lidství. Líbily se mi životní příběhy několika pacientů - vsadím se, že alespoň částečně se v nich našla spousta čtenářů. Ve světle jejich (ne)normálnosti prohlášené na základě úsudku někoho jiného pak působí šíleně spíš okolní svět plný byrokracie a sveřepého dodržování pravidel. "Blázni" jsou pak ti, kdo na tyto pravidla kašlou, protože jim nedávají smysl, raději vytvářejí vlastní a jsou zcela sami sebou, díky čemuž jsou lidštější, než jejich lékaři. Ano, řekla bych že pro mě kniha byla především takovou malou oslavou života, lidství a lidské přirozenosti, k čemuž patří i tázání po smyslu toho všeho. Jen konec by se mi líbil trochu jinačí, ale nevadí, klidně můžu říct: "Děkuji. Pěkné to bylo!"

Taralcielle

Jedna z nejlepších od Coelha. četla jsem jen anglicky. Zajímavý náhled do duše psychicky nemocné dívky.
Přečetla jsem jedním dechem. Závěr mě překvapil. Rozhodně to není nudné.

Zmeska01

Jako každá Coelho kniha, i tuhle jsem hltala stránku po stránce. Neotřelý příběh, který je napínavý až do poslední stránky. Doporučuju.

Andrea_I_Am

Jo, ty hvězidčky si to zaslouží, za tu nenápadnost, nezištnost, za to zjištění, že nikdy nevíme, co přijde další den, za to skryté něco, které si každý pojmenuje sám ...

asfalt

Nikdy bych nevěřil, že autor takového literárního škváru, jakým byla kniha „Alchymista“, která se nedala číst, napíše i knihu, která se číst dala...
Tou knihou je „Veronika se rozhodla zemřít“ - kniha nejen o jedné dívce, jež řeší existenční problém.
Veronika dojde i díky prostředí, ve kterém se ocitla: blázinec, k metamorfóze ve svém smýšlení o životě. Snad i díky lásce, se jí už nechce zemřít, a svět kolem ní již není tak fádní…
To je zásadní gró knihy: kdo je vlastně blázen? Ten, kdo má na to papír, či ten, kdo ty papíry rozdává?
Kromě nudných pasáží o duchovním zrání, astrálních cestách, Bohu apod., které je potřeba přečíst s polozavřenýma očima, je to svěží dílko, kniha nutící k zamyšlení a kladoucí mnoho otázek… a o to nám přece jde, ne? Nechceme číst nudnou knihu, kde je vše jasné a čtenář si knihu přelouská, aniž se jedinkrát zamyslí;
možnosti volby, existenční filosofie – zapojení fantazie!!!

Bulldog

Coelha jsem milovala v období dospívání, jeho prostřednictvím jsem se asi snažila pochopit svět...no nepovedlo se, ale jeho knihy v mé knihovně mají své čestné místo dodnes..

Booky84

Moje první kniha od tohoto autora a opravdu mne zaujala. Přečetla jsem jí jedním dechem. Zajímavé téma, prostředí knihy a různorodé postavy.