Ďábel a slečna Chantal

Ďábel a slečna Chantal https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406/bmid_dabel-a-slecna-chantal-0dM-406.jpg 4 914 88

A dne sedmého... série

< 3. díl

Brazilský spisovatel Paulo Coelho vytvořil ve svém románu modelovou situaci, v níž má proběhnout boj dobra a zla. Do upadající horské vsi přijde cizinec, aby se formou ďábelského pokušení dobral podstaty lidské přirozenosti. Důležitou roli v pokušitelově plánu sehraje servírka slečna Chantal Prymová. Románem Ďábel a slečna Chantal autor končí trilogii A dne sedmého..., do níž patří knihy U řeky Piedra jsem usedla a plakala a Veronika se rozhodla zemřít.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

O Demônio e a Srta. Prym , 2000

lindaofarim
26.06.2014 4 z 5

Nápad moc zajímavý, napínavé čtení od začátku až do samého konce :) Oproti jiným knihám od Coelha možná trochu slabší, ale řekla bych taková oddechovka ;) Přečetla jsem jedním dechem za jedno odpoledne.

pecka02
03.03.2014 3 z 5

Jedna z těch slabších. Coelho mě překvapuje stále méně a méně, málem jsem ani nedočetla, ale musím přiznat, že pár zajímavých myšlenek tam bylo.

Pamprdlice
03.02.2014 3 z 5

Kniha se mi celkem líbila, ale četla jsem ji poměrně krátce po Alchymistovi a s tou se dle mého názoru nedá moc srovnávat. Pro příště jsem poučena a dám si mezi jednotlivými Coelho knihami delší pauzu, jeho odlehčený styl se mi velice líbí, ale skutečně se nedá číst pořád :-)

jiri77
04.01.2014 5 z 5

Povedená kniha plná myšlenek o věčném boji mezi dobrem a zlem.

Thanyss
24.09.2013 3 z 5

Můj třetí Coelho a mám dojem, že i můj poslední. Vše, co mi mohl tento autor nabídnout, jsem našla v jeho Veronice a dál už mi to připadá jako stále stejné omílání podobných témat a myšlenek, jen zabalených do jiného příběhu.
Na druhou stranu oceňuji jeho snahu podat zajímavé myšlenky, které možná jednou za čas trápí každého z nás, v jednoduše srozumitelné formě, jíž mohou porozumět téměř všichni čtenáři. I když k tomu podle mě stačí dvě knihy od Coelha, mně osobně už jeho třetí dílo nemělo téměř co říct.

slamenka
13.09.2013 1 z 5

Četla jsem od Coelha tři knihy a to se fakt divím, že jsem se do toho pustila, protože já a Coelho to prostě opravdu nejde dohromady.

BooksLucyKing
08.06.2013 3 z 5

Hrozně mě nudila. To poselství, které zde chce Coelho předat je dobré, pravdivé, kniha donutí člověka zamyslet se, ale dějově jsem umírala, byla jsem několikrát v pokušení knihu nechat být, ale nakonec jsem ji silou vůle dočetla. Ale pro mě opravdu jedna z těch horších.

budíček
08.06.2013 3 z 5

Život v jedné malé horské vesničce plyne líně a stereotypně až do dne, kdy se v ní objeví podivný cizinec. Jeho příchodu si všimne stará vdova sedící před svým domem a jediná ví, že cizinec nepřichází sám, provází ho ďábel, který má přinést zkázu... Ne od Coelha vážně čtenář nemůže čekat horor, a to není ani tento případ. U něj jde spíše o boj s vlastním démonem, se kterým se musí vypořádat každý sám... Cizinec obyvatelům učiní nabídku, pokud někdo z vesnice během jeho pobytu zemře, dá vesnici zlato, díky kterému by mohla ves oživit svou zašlou slávu a nalákat turisty. Co je cizinec zač a proč se snaží probudit zlo? Za co se mstí druhým? To se čtenář postupně dozvídá. Servírka Chantal tu vystupuje hlavně jako prostředník mezi cizincem a ostatními, ale také jako ta, která má moc celou situaci vyřešit. A jak se nakonec lidé zachovají, obětují někoho ze svého středu jako oběť nebo nedopustí, aby mezi ně zlo vpadlo?! Coelho v této knize zmiňuje věčný souboj mezi dobrem a zlem. Záleží jen na lidech, jak se rozhodnou...

Co se stylu týče je knížka čtivá, není tam takové množství duchovních myšlenek, jako obvykle, ale sem tam se nějaké zamyšlení objeví...

hardrock
05.06.2013 4 z 5

Na jednoduchom pribehu tohto utleho romanu Paolo Coelho odovzdal silne moralne posolstvo.

Sedlmajerka
22.04.2013 3 z 5

Nic nového pod sluncem... Příjemná oddychová knížečka, která stojí za přečtení.

Lady Lili
10.03.2013 4 z 5

Většinou se snažím přečíst si před komentováním předešlé komentáře, abych zjistila, jestli se s některým ztotožňuji nebo zda neobsahují pro mě cennou myšlenku. Hodně z níže uvedených komentářů vyznívají buď hodně obecně a mluví o zajímavých myšlenkách nebo si všímají jen konkrétní situace cizinec-pokušení.
Pro mě osobně má tato kniha více rovin. Nejvíc asi vyvstává ta, že mezi nebem a peklem, anděli a démony, neustále probíhají bitvy o finální vítězství dobra nebo zla a občas se promítnou i na zemi. Naopak ve svádění ďábla či záchraně anděla nutně nevidím náboženský podtext. Může se to týkat jen dobra a zla ukrytém v každém člověku. Každý den má člověk možnosti rozhodovat se, jak v těch důležitých věcech, tak v těch menších. A moc se mi líbí, jak Coelho píše o roli strachu, který stále v našich životech hraje důležitou roli a hlavně farář ho používá, i když sám mnohdy neví, čemu věří a jak to vlastně v bibli stojí psáno. Říká lidem to, co chtějí slyšet a manipuluje s nimi pomocí strachu. Trochu mě mrzelo, že tak hezký příběh skončí na velmi málo stranách, ale pro mě byly významné všechny ty myšlenky.

sarinkecka
30.01.2013 4 z 5

Poučná :) jako každá knížka tohoto autora !

Ikkju
30.10.2012

Zajímavé čtení, ale u téhle knihy se mi vybaví spíš chvíle, kdy mi na knihu dávala tip svůdná kamarádka při siestě na skalním ostrohu nad azurovým mořem!

Ale ten pocit osudového pokušení, který mi chtěla předat, jsem v knize zas tak intenzivně necítil, na rozdíl od té vzpomínky...

Morgainne
23.09.2012 3 z 5

"K uskutečnění snů brání lidem dvě věci: když si představují, že jsou nemožné, anebo naopak, když při náhlém otočení kola osudu naprosto nečekaně zjistí, že se změnily v cosi možného. A právě v té chvíli se objeví strach z cesty, o níž se neví, kam povede, z života, který před člověka staví dosud neznámé výzvy, z možnosti, že věci, na něž jsme si zvykli, nadobro zmizí.

Lidé chtějí všecko změnit, ale zároveň si přejí, aby bylo všecko pořád při starém.

Vždycky je mnohem snadnější uvěřit ve vlastní dobrotu, než se postavit proti druhým a bojovat za svá práva. Vždycky je snadnější vyslechnout urážku a neoplatit ji, než se pustit do zápasu s někým mnohem silnějším, vždycky můžeme tvrdit, že nás nezasáhl kámen, který po nás někdo hodil, a teprve v noci – když jsme sami a naše žena nebo náš manžel nebo náš kamarád ze školy spí – můžeme tiše oplakávat svou zbabělost.

Jen strach z trestu, a nikoli odhodlání dodržovat zákony vede lidi k tomu, aby se chovali v souladu s požadavky společnosti.

Dobro neexistuje: ctnost je pouze jednou z tváří strachu.

Chceš-li člověka ovládnout, vyvolej v něm strach."

(Zajímavé komentáře: Teru, Žabička dokvákala, Lady Lili)

zdtrader
08.07.2012 4 z 5

Slabší než Poutník nebo Alchymista, ale stále vysoce kvalitní kousek od mého oblíbeného autora

WEIL
26.09.2011

Není to nová "modelová situace". Je ale pohádková a především výsledně - k ničemu. Jde jen o takovou hru vypravěče.

Addie
24.04.2011 4 z 5

Klasický nenáročný ,,čtivý" styl Coelha a téma, které zpracoval tak, že bych ho poznala v každé větě (kdo poznal jeho myšlenkové pochody, tak mi teď rozumí). Jakkoliv nepatřím k žádnému náboženství, tak jsem si přečtení říkala, jestli o ďáblovi etc. píše jen v rámci jeho víry, nebo jestli existuje možnost, že by se to mohlo stát.
Zajímavá polemika o Dobru a Zlu, ale nemůžu napsat, že bych se se závěrem zcela ztotožňovala, protože byl svým způsobem moc krásný na to, aby to byla pravda.

st.me
09.03.2011 4 z 5

Právě jsem ji dočetla. Je to má třetí knížka od Coehla, druhá která se mi líbila. S udělením hvězdiček ještě chvíli posečkám. Chci vstřebat příběh, to jak to všechno začalo a skončilo. Přiznám se, že začátek se mi moc nelíbil, nějak mě to nevtáhlo do děje, ale pak jsem se chtěla dovědět jak se lidé rozhodnou. Dokáží obětovat život pro bohatství? Hodně se mi líbilo, jak se postupně odkrývaly vlastnosti a záměry občanů a že i ti, kteří se mi na začátku zdáli jako čestní nakonec podlehli svému ďáblu a naopak. A na závěr chci říct, že se mi málokdy stává, abych zaklapla knížku a tiše přemýšlela nad jejím dějem a snažila se připomenout si každičký detail, který v ní byl vylíčen...už proto bych knížku doporučila všem k přečtení.

ŽabákDokvákal
28.02.2011 5 z 5

Velice zajímavý román. Během čtení jsem se pořád ptal sám sebe, jak to asi dopadne a jak by to vypadalo, kdyby se toto dělo doopravdy, jak bych se já zachoval.. Už jen kvůli tomu, že kniha nutí člověka se zamyslet, se mi moc líbila. Taková malá sonda do chování lidí v případě, kdy jde o peníze. A taky toho, jak si lidé dokáží své počínání sami před sebou obhájit a omluvit. Doporučuji přečist.

Teia
17.02.2011 3 z 5

Kniha plná pestrých námětů z ne zrovna všedního života s čtivým a mnohosmyslným dějem.

brazilská literatura

Paulo Coelho