999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi

999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439482/bmid_999-pribeh-zen-z-prvniho-transportu-nfv-439482.jpg 5 116 35

Píše se rok 1942 a Židé na Slovensku nesmí vycházet z domu po deváté hodině večer, nesmí se shromažďovat, nesmí chodit do školy... příkazy se vrší jeden za druhým. A přichází další: svobodné ženy ve věku šestnácti až třiceti šesti let dostávají rozkaz dostavit se na nucené práce. Jejich příbuzní mají o své nejbližší strach, ale snaží se o pozitivní přístup: dokážou ostatním, že Židé jsou pracovití a poctiví, dívky si vydělají pár korun a vrátí se zase domů. Ženy si tedy oblečou své nejlepší šaty, do kufru zabalí to nejpotřebnější a vydávají se na cestu. Nevědí však, že jejich vláda v čele s prezidentem Tisem zaplatila Německu za jejich deportaci. Ze slovenského Popradu tak vyjíždí transport s nicnetušící tisícovkou žen, které čeká postupná likvidace. Jejich osudy mapuje tato kniha.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Brána

999: The Extraordinary Young Women of the First Official Jewish Transport to Auschwitz , 2019

Andrea864
20.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha o strašných věcech. Myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý, aby se nezapomnělo....

domihruzkova
10.02.2021 5 z 5

Neskutečně silná kniha. Přesto, že jsem knih na toto téma přečetla již několik, neměla jsem ani tušení, jaká byla situace na Slovenku. Je opravdu smutné, že katolický kněz, který se stal slovenským prezidentem, měl tak malou úctu k životu a Božímu stvoření a zaplatil Němcům, aby Slovensko zbavil Židů.
Je pro mě k neuvěření, jakou silnou vůli a touhu žít ženy a dívky měly a že některé z nich přežily. Je mi líto všech, kteří tímhle museli projít a odnesli si ať už fyzické, tak psychické jizvy do dalšího života.
Čtení to není lehké, protože se do příběhu ponoříte a s dívkami prožijete nekutečně dlouhé hodiny v mrazu na apelu, při nekonečné práci a s trochou vody k jídlu a jen si říkáte, jak je možné, že to někdo zvládnul.

alnahu
16.01.2021 5 z 5

Zajímavá kniha i když plná bolesti ,strachu ,krutostí a umírání.Přečetla jsem již několik knih na toto téma ,ale netušila jsem že Slovenský stát od svého vzniku v roce 1939 byl pod značným vlivem nacistického Německa. V té době rady židovských obcí neměly žádnou moc ,aby hájily své komunity. Üdaje o počtu obyvatel se jménem a adresou posloužila nacistům proti slovenským židům. Police nemusela dělat nic než se dostavit do domu a dívku na adrese zatknout ,zatčených dívek a žen bylo 999 ve věku 16 až 36 let. Netušili ,že slovenská vláda zaplatila nacistickému Německu za jejich deportaci do koncentračního tábora k postupné likvidaci. Jejich osudy mapuje právě tato kniha.

AlbionFoxyFox
15.01.2021 5 z 5

Kniha je nesmírně podrobná, krutá, ale zároveň velmi krásně a působivě napsaná. Vyvolává v čtenáři mnoho otázek, působí na city. Mám přečteno už hromadu knih s tématikou holocaustu a tato patří k nejlepším.

pinkstrom
12.01.2021 5 z 5

Začátek knihy dá zabrat, než si zvyknete na skoky mezi "románovým" vyprávěním a faktickými historickými informacemi, zásahy a domněnkami autorky nebo komentáři přeživších. Zpočátku to hodně narušuje čtení, protože čekáte buď ten román, nebo dokument, ale má to svůj smysl. Ve jménech jsem měla i přes veškerou snahu autorky guláš až do konce, což je obrovská škoda. Vzadu je ale seznam postav s vypsanými stránkami, na kterých jsou zmíněné, což je skvělé. I přes tyhle "nedostatky" se jedná o vynikající knihu. Konkrétní životní příběhy, popisy hrůz života v Osvětimi nejdou jen tak zapomenout. Za knihou stojí obrovská práce autorky a statečnost těch, které se o tři nejhorší roky svého života podělily. Mohu jen doporučit.

Nikol117
21.12.2020 3 z 5

Vlastne nevim co napsat, tyto knizky se strasne spatne hodnoti, vzhledem k hruzam, ktere popisuji. Nicmene mi docela vadilo, ze jsem se ztracela ve spleti pribehu jmen tech zen, ktere to vypravi. Bylo to pro me docela chaoticke. Znam bohuzel i lepe napsane knihy s touto tematikou, knihy ze kterych mi jde mraz po zadech, tady se to bohuzel nestalo....

fionka36
16.12.2020 5 z 5

Nelze komentovat. Ty hrůzy se jen těžko dají pochopit. Věřím, že kdo nezažil neuvěří

Enxinka
17.11.2020 5 z 5

Nemam slov. Recnicke otazky nutne evokujici zamysleni a vztazeni na sve blizke. Protkano fakty, zachovani dokumenatrniho stylu i v momentech, kdy se autorka pustila do hypotez. Asi nikdy me neprestane svym zpusobem “fascinovat” neuveritelna cistota myslenek deportovanych, kdy i ve chvilich, ze kterych muselo byt jasne, ze je to spatne, dokazali myslet pozitivne, doufat v lepsi dny, chovat se pokorne.. ac v ramci moznosti. Nikdo si to nedovedeme prestavit, jake to muselo nejen pro mlada devcata byt (a to kdyz si vezmu, ze zivotni podminky dneska jsou mnohem komfortnejsi nez byvaly ve 30.-40. letech).
Navic je super, ze jsou nacrtnuty i osudy clenu rodin, kteri zustali doma. Rozhodne doporucuji precist kazde zene, kazdemu muzi, v jakemkoliv veku!

josska
01.11.2020 5 z 5

Kniha je velice pěkně,čtivě napsana,dle skutečnych udalosti a je to opět silné čtení,,,jsou tam i fotografie,,navraty domu,poté a vysvětlivky ke kapitolám,,a je to fakt hruza,ce se dělo,,mám toho hodně načtenýho,ale vždy mě nějaké hruzy překvapí,,,musím dát pět hvězdiček ..........

čef
23.10.2020 5 z 5

Kniha je asi určena více pro historiky, ale je také, kromě historické věrnosti, drsná i dojemná, takže i laik se může toho hodně zajímavého dozvědět. Příběhy žen z prvního transportu žen ze Slovenska jsou opravdu hrozné a je s podivem, že některé přežívají po všem tom utrpení do dnes. Avšak: “ některé věci jsou prostě příliš hrozné, než aby si je člověk připomínal“ a tak zvažte, zda přesto hodláte všechnu tu hrůzu podstoupit právě teď.

cornetka
11.10.2020 4 z 5

Tahle kniha je jiná než ostatní zaměřené na tuto tematiku. Jednak se jsou v ni popsány osudy hned několika žen a pak je tam taky dost faktických údajů. Styl vyprávění a prolínání tolika osudů najednou pro mě byly spíš chaotické, moc mi to nevyhovovalo. Novinkou ale pro mě byla informace, že slovenská vláda zaplatila té německé za deportaci židů do koncentračního tábora.

maryzka
08.09.2020 5 z 5

Kdysi mi babička, která pochází ze Slovenska něco naznačovala, ale nějak jsem tomu nechtěla věřit. Ale teď jak jsem si tuto knihu přečetla tak tomu člověk nechce moc věřit. Všimla jsem si, že u této kniha je popsané i trauma lidí, kteří tuto dobu přežili. Jinak mě zaujal jeden příběh. o Heleně Citronové a její lásce k nacistovi. Tento příběh už byl popsán i v jedné knize o koncentračním táboře ,, Osvětim" Zároveň je tam vlastně myšlenka- Hodní a slušný lidé se mění ve zvířata- takže jak nám říkala paní učitelka- Nikdo neví jak se zachová on, ona, nebo kdokoliv z nás i když ho předem odsuzuje

hrosulik
06.09.2020 5 z 5

Mohu doporučit. Pěkně napsaná.

ivca7818
16.08.2020 5 z 5

Silné a nosné svědectví od žen, které byly v prvním transportu v rámci Tisovy vyhlazování akce Židů do Osvětimi, a proto nechápu níže nikterak neoduvodnene nízké hodnocení, které s prominutím vyznívá jako hrubá neucta vůči přeživším. Jistě, autorka zvolila lehce beletrizujici formu vyprávění, ale opírá se o svědectví žen a rozsáhlý poznámkový aparát na konci knihy. Dalším pozitivem je, že na knize spolupracovala s jednou z mála doposud žijících žen, které si prošly osvetimskym peklem. Příspěvek je to rozsáhlý, ale byl napsán s citem a pokorou. Za mě plny počet hvězd.

eva3992
09.08.2020 3 z 5

Kniha mapuje osudy dívek ze Slovenska, jejichž transport byl první ženský do Osvětimi. Příběh začíná v roce 1942, kdy židovské dívky na Slovensku musí odjet na nucené práce, pod nímž se skrývá hrůza koncentračního tábora. Slibují jim na tři měsíce, ale většina se již nevrátí vůbec, pár přeživších musí hrůzy Osvětimi snášet tři roky.

Na tuhle knihu jsem se těšila, mám ráda skutečné příběhy z období druhé světové války. Bohužel, nadšení se nedostavilo. Kniha je částečně psána jako román a částečně jako přímé vzpomínky dívek, které přežily první transport. Ze začátku se objevují až příliš zdlouhavé romantické pasáže, které popisují oblast Humenného a krásy Slovenska. Na prvních sto stranách se nedozvíme nic důležitého a stále dokola se tu pouze píše, že dívky budou muset odejít.

V knize je neskutečně moc jmen, které jsou si navíc podobné a já se v nich opravdu ztrácela, i když se autorka snaží dívky od sebe odlišovat a u každé píše její číslo, které v Osvětimi dostala. Nejzajímavější pro mě byl asi konec, kdy se věnujeme jednotlivě přeživším dívkám a dozvídáme se, co bylo po válce.

Chápu, že autorka chtěla poukázat jako celek právě na první transport 999 žen ze Slovenska, ale kdyby se kniha věnovala méně ženám, bylo by to lepší.

Ale abych jen nekritizovala. Určitě bylo poučné dozvědět se něco více o postavení slovenské vlády v době druhé světové války. Často se o tom nepíše, takže to pro někoho může být i překvapivé. A hlavně téma jako takové (druhá světová válka, koncentrační tábory, síla lidí přežít) je nesmírně důležité si neustále připomínat.

Židé druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) fašismus osudy žen holokaust, holocaust

2020  90%999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi
2024  0%Poslední naděje