99 povídek z české historie dávné i nedávné

99 povídek z české historie dávné i nedávné https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429400/bmid_99-povidek-z-ceske-historie-davne-i-Ezf-429400.jpg 3 1 1

Sto mínus jedna historických miniatur, rozkročených v čase od dob legendárních po děje nedávno minulé, představuje drobné, apokryfní, většinou úsměvně laděné příběhy, v nichž figurují skutečné události a skutečné postavy českých dějin. Knihu doplňuje rejstřík osob a podobně humorně laděné ilustrace.

1amu
21.02.2020 3 z 5

Autor přibližuje čtenářům úsměvnou formou známé postavy našich dějin. Zalíbila se mi povídka BIĹAK V DIVADLE, ze které ocituji dialog 2 nosných postav při návštěvě Národního divadla a slavnostního představení opery Prodaná nevěsta. Jde o tajemníka ÚV KSČ RsDr.Vasila Gyuly Biľaka (V) a jeho nadřízeného JUDr. Gustáva Husáka (G).
...Zatímco pro Štrougala, Indru Švestku a další to byla nuda, hlavní partajní ideolog V měl o přestávce řadu připomínek:
" a kde je naša vedúcá úloha, kde je robotnická trieda ? Toto súdruh Smetana veru dobre nenapísal,
G- vtedy žiadny komunisti neboli, robotnícka trieda sa len formovala. Buď tolerantný hej ?
V- Tak dobre... No oceňujem, že Jeník sa s otcom kulakom názorove rozišiel".
Představení skončilo a soudruzi zašli za ředitelem ND s.Přemyslem Kočím a popíjeli gruzínský koňak.
Ale ideologovi to pořád vrtalo v hlavě :
V- "Teraz sa nazdávám, že ten Janko bol somár, 300 Kčs za nevestu, to neni veĺa,
G- somár si ty, vtedy žiadna ČSSR nebola, Jeník dostal 300 zlatých...
V- naozaj ? 300 v zlate, veru Čehúni boli vždy prefíkaní"
No a takového přesvědčení se držel celý svůj život a ideologické diverzanty hledal spíše mezi Čechy.
Kniha i humor je průměrný, ale každý milovník dějepisu si svou povídku najde.

Autorovy knížky

Martin Regner