Třikrát Steve Carella a spol.

Třikrát Steve Carella a spol. https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26728/bmid_trikrat-steve-carella-a-spol-2Bf-26728.jpg 5 152 13

87. revír série

Z více než tří desítek autorových detektivních románů o 87. revíru amerického velkoměsta, v nichž vystupuje tým známých detektivů, byly do svazku vybrány ty, jež spojuje postava domněle nedoslýchavého zločince. Volná trilogie obráží brutální tvář americké velkoměstské zločinnosti. Provokatér (The Heckler, 1960) Poldové (Fuzz, 1968) Není hluchý jako hluchý (Let's Hear It for the Deaf Man, 1973)... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Odeon

The Heckler / Fuzz / Let's Hear It for the Deaf Man , 1968

Kasperle
14.03.2023 3 z 5

Pro mě první seznámení s McBainem a 87. revírem. Detektiv Carella tu není úplně hlavní postava, jak avizuje název. Bavilo mě to, mělo to drajv. Vadilo mi ale, že každý příběh dlouze buduje zápletku a napětí, a pak to vždycky "spadne" během pár stránek. K tomu všechny zločiny jsou vždycky ukončeny jakýmsi dílem náhody, zásahem shůry (podobně jako když obří noha ve znělce Monty Python´s flying circus rozdupne dění na obrazovce); policie v tom v podstatě figuruje jako pozadí. Měl jsem pocit, že ať by postupovala jakkoli, stejně to dopadne tak, jak si autor přeje (a potřebuje - aby to mohl v další knize zase natáhnout). Hodnotím svižné dialogy, plastické popisy velkoměsta a Zábranův překlad a doslov. Ten má literární i informační hodnotu sám o sobě - a to Zábrana sepsal v době dávno před internetem.

petunkav
14.12.2021 5 z 5

Po delší době jsem sáhla po "obyčejné" staré detektivce.
Slovem "obyčejné" nemyslím nic zlého. Prostě pěkná zápletka, násilí a krve ne až tak moc. Promyšlené, napínavé a skvěle napsané.
Jo holt klasika.....

jarin58
16.08.2021 4 z 5

Tři první příběhy chronologicky poskládané se mi líbily,dobře se četly.Jen mi Carellova postava přišla trochu upozaděná.Přesto za čtyři hvězdy.

jprst
04.05.2021 5 z 5

Jedna z knih, na které se v době vydání stávaly fronty, mimochodem zbytečné, protože kdo neměl známou v prodejně, neměl takřka žádnou šanci. Dobrých kriminálních příběhů od zahraničních autorů vycházelo málo, ale tato je jedna z nich, která si hodnocení pěti hvězdami rozhodně zaslouží. A tento názor jsem nezměnil ani po několikanásobném přečtení.

LaCucaracha
11.02.2021 5 z 5

Nevím, jestli je to objektivně na 5 hvězd, ale mně to prostě přišlo celkově dost zajímavé a čtivé. Takové jiné. A nejen proto, že v textu se používají "obrázky". Ony jsou ty příběhy tak nějak nesourodé, jakoby poskládané z různých kousků, a není to jen tím, že se změní osoba vypravěče. Je to na jednu stranu samozřejmě propojený logický celek, ale zároveň povídka nepůsobí jednolitě, spíš jako koláž, zvlášť ta první. Do samotného vyšetřování případů jsou vloženy pasáže, které by tam být nemusely, ale jsou a dělají to celé zajímavějším, i když to někoho možná může zdržovat – např. osmistránková úvaha o velkoměstě včetně jeho personifikace do děvky. V první povídce mi moc nesedly části o sexu, trochu to zavánělo jiným druhem literatury, i když to nebylo dlouhé. V druhé povídce nastolí Carella myšlenku, jestli všichni policajti nejsou vlastně neschopní idioti, načež autor tuto roli všem policajtům opravdu přidělí. Carellu mimochodem každou chvíli někdo zmlátí nebo podpálí, takže opravdu nejde o žádné superhrdiny. Ale aspoň je to uvěřitelnější. Třetí povídka mi přišla asi nejkvalitnější, různé případy se tam řešily paralelně a měly stejně hodně prostoru. Co ale musím vyzdvihnout úplně nejvíc, a proto dávám i maximální hodnocení, to jsou dialogy. Znáte to: dialogy v knížkách bývají dost kožené, na papíru třeba ještě fungují, ale když si ty rozhovory představíte v reálu, tak by takhle nikdo nikdy nemluvil. Ale tady dialogy působí skoro tak, jako by někdo poslouchal rozmlouvající osoby a jejich řeč přepisoval. To jsem si vážně užívala. Na knížce je celkem poznat, že už je staršího data, ale ne proto, že by to bylo zastaralé nebo poplatné době, ale protože je to evidentně z časů, kdy knížky vycházely zpravidla jen skutečným spisovatelům a neschopní pisálci neměli šanci. I takový autor odpočinkového žánru musel umět psát. Pro mě příjemné překvapení

Kory98
09.09.2019 5 z 5

Zbožňuju detektivky Eda McBaina - úplně všechny, ale trilogie o "hluchém" je pro mě TOP :-) Pro mě super oddychová detektivka bez mrazivých a hororových popisů násilí (toho je tam tak akorát), ale s promyšleným příběhem, kdy pachatel v chytrosti a vynalézavosti zdatně sekunduje vyšetřovatelům.

intelektuálka
21.05.2019 5 z 5

Tak zase po letech - 87. revír versus "hluchý" /neboli nahluchlý /

Ve třech případech autor rozvíjí téma zločinu - a samozřejmě jde o prachy...

Hluchý plánuje, vydírá, manipuluje - ale Steve Carella a jeho kluci z revíru jsou mu zdatnými protivníky ...

Čtení, které mě stále baví - 87. revír jsou mí oblíbení poldové ...

CharlesWard
25.10.2018 5 z 5

Nesmrtelná klasika v retro vydání nakladatelství Odeon. Tři příběhy spojené postavou Carellovy nemesis.

intelektuálka
31.08.2017 5 z 5

K tomu se dá pouze napsat, že87.revír se Steve Carellou se dají číst i po 20 letech.

moničina
11.06.2017 5 z 5

Skvelé tri príbehy.

veruskaveve
09.06.2017

Tahle kniha mě v 80. letech přivedla k Edu McBainovi. Od té doby jsem přečetla vše, co pod tímto i jinými pseudonymy četla. Ale 87. revír jasně vede.

marion111
16.03.2017 5 z 5

Ano, 87 revír je klasika , ke které se ráda vracím .
Steve Carella, Bert Kling ,Meyer Meyer ... prožila jsem s nimi krásné chvíle :D

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

Protože kdosi dodal název knihy a dále velké NIC, pokusím se trefit do "3x SC a spol". Jedná se pravděpodobně o vydání, ve kterém jsou detektivní romány Ed McBaina a to :
Provokatér / The Heckler 1960/
Poldové /Fuzz 1968/
Není hluchý jako hluchý /Let¨sHear It for the Deat Man 1973/
Všechny tři detektivky jsou 100% klasika a patří rozhodně k tomu nejlepšímů co Ed McBain napsal

detektivky 3x

Část díla