Prvá zastávka / Ako láska / Múr

Prvá zastávka / Ako láska / Múr https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37024/bmid_prva-zastavka-ako-laska-mur-1KI-37024.jpg 4 18 4

87. revír série

Dielo tohto obľúbeného amerického autora, ktorý patrí medzi predstaviteľov tzv. „procedurálnej školy” detektívnych príbehov, sa stretáva s veľkým čitateľským ohlasom na celom svete. Typickou črtou McBainovej metódy je realizmus faktografického razenia spojený s podrobnou znalosťou policajnej rutiny, každodenného života amerického policajta ako i ľudskej psychológie. Dej všetkých príbehov je zasadený do rámca imaginárneho mesta Isoly so známym 87. policajným obvodom a jeho typickými charaktermi — poručíkom Byrnesom, Stevom Carellom, Bertom Klingom, Meyerom Meyerom, Cottonom Hawesom a inými. V príbehu Prvá zastávka McBain zoznamuje čitateľa so špecificky americkou formou zločinu, ktorá spolu so záhadnou vraždou dievčaťa vykresľuje sugestívnymi farbami pochmúrnu atmosféru americkej metropoly. V druhom príbehu Ako láska ide o zdanlivú samovraždu dvoch milencov — vydatej ženy a slobodného muža — ktorá vzbudí v detektívoch 87. obvodu podozrenie. Pri hľadaní motívu u množstva osôb vychádza najavo celý rad indiskrétnych faktov osobného života, ktoré sa po úpornom úsilí podarí napokon dať do súladu. V treťom príbehu Múr vyšetruje detektívne oddelenie viac prípadov; v centre pozornosti však stojí odhalenie nedoslýchavého vydierača, ktorý vraždí najvyššie postavene úradné osoby v meste. Vďaka zaujímavej zhode okolností s obetavým nasadením vlastného života vyriešia detektívi všetky tri kľúčové prípady, pričom sa predíde i ďalšej vražde.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Mugger / Like Love / Fuzz , 1956

1amu
19.03.2019 4 z 5

Bratři Slováci byli "za komunistů" - pokud jde o vydávané knihy, vždy o kus vpředu. Pokud něco u nich vyšlo, vždy to byla novinka, o které jsme v českých zemích ještě nevěděli. Tak je tomu i u této knihy (3x Ed Mc Bain). Opět 87.revír, nyní již poněkud obstarožní, ale v době vydání se to četlo "na jeden zátah". Oni přišli prvně s "hluchým zloduchem". Jó tenkrát - ještě, že byla na Václavském náměstí tolik navštěvovaná Slovenská kniha.

Koka
08.09.2018 5 z 5

Vynikajúce! Postavy, prostredie, atmosféra, motivácia konania postáv, vyšetrovacie metódy, teoreticko-kriminalistické "intermezzá" - všetko výborné, zaujímavé, zvládnuté po odbornej i spisovateľskej stránke.

moničina
18.04.2017 5 z 5

Moje prvé McBainov-ky, ktoré som prečítala, mala som pätnásť. Hneď som si ich zamilovala.

lenocka2013
11.06.2014 3 z 5

Dobrá detektívka, nenudila som sa. Len autor si mohol odpustiť tie macky, nemám rada, ked citam, ako sa im ublizuju.

Ed McBain
americká, 1926 - 2005