Nokturno

Nokturno https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85574/nokturno-85574.jpg 4 121 11

87. revír série

Světlana Ďalovičová bývala kdysi slavnou pianistkou a tleskaly jí tisíce nadšených obdivovatelů v koncertních sálech po celém světě. Teď leží v kaluži krve a rozlité whisky a detektivové 87. revíru hledají odpověď na otázku, komu tahle nemocná stařenka mohla překážet natolik, aby jí zavraždil. Zpočátku vše nasvědčuje tomu, že se jedná o loupež, ale Carella a Hawes se nedají zmást. Pátrají po motivu, prověřují všechny stopy… Kam například zmizela vražedná zbraň? Byla Světlana skutečně tak chudá a opuštěná? Kdo je záhadný blonďák? Vyšetřování je zavede do nejrůznějších zákoutí velkoměsta, do nočních klubů, mezi sázkaře a hráče, mezi narkomany, prostitutky a bezdomovce, ale i do míst, kde žijí a pracují docela obyčejní lidé. Nokturno tedy není pouze napínavou četbou těžící z dokonalé zápletky a strhujícího vyprávění. Nokturno je také pohledem do tváře té nejsoučasnější Ameriky. Čtenář si v knize může vychutnat celou škálu motivů, postřehů a nálad, nechybí zde ani ironický humor a brilantní úvahy o Americe konce tisíciletí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , BB art

Nocturne , 1997

mi-380
06.03.2024 4 z 5

Americké megacity na přelomu 1996/1997. Zima, sníh, bezcitnost, vraždění. Jeden případ vyšetřují Carella s Hawesem, druhý souběžně s nimi tlusťoch Ollie. Smutný úvod, smutné pokračování, smutný závěr. Autor znovu nabízí dostatek zajímavých postřehů (jako třeba porovnání oblečení lehkých dívek s úborem Sharon Stoneové v Základním instiktu nebo jako vždy ostré pohledy na nesnášenlivost mezi imigranty z různých koutů světa), čímž (spolu s občasným černým humorem) bezútěšné popisy jednání většiny postav a časté suchopárné citace zákonů přiměřeně zpestřuje.
...
Přinesla mi dárek na uvítanou do nového bytu. Bochník chleba a krabičku soli. Má to prý přinášet štěstí. Byla z Ruska, víte. Tam mívali tradice. My v Americe už žádné tradice nemáme.
Omyl, pomyslel si Carella. Tady se stala tradicí vražda.
...
Pravidelně vstávám každou noc v půl čtvrté a jdu si na malou. Znovu si jdu lehnout a spím až do osmi hodin, pak vstanu, dám si snídani a jdu na dlouhou procházku. Jenny chodívala se mnou, ale vloni umřela. Moje žena. Jenny. Chodívali jsme v parku, ať pršelo, nebo svítilo slunce. Na těchhle procházkách jsme vyřešili spoustu našich problémů. Vypovídali jsme se z nich. No, od té doby co zemřela, žádné problémy nemám. Ale chybí mi jak ďas.
Těžce si povzdechl a dolil si kávu.
85 % (aktuálně 121 hodnocení se stejným průměrem).

Petr-N-UL
14.02.2024 4 z 5

Pěkné příběhy, tentokrát se obzvláště prolínaly, akorát konec se mi zdál takový useknutý.

heavy66
18.01.2024 5 z 5

Nokturno je francouzský výraz pro noční hudbu, lyrické klavírní skladby. Ty sice v příběhu zazní, ale jinak tam nic lyrického nenajdete, jen drogy, prostituci, vraždy, prachy, woodoo, a mravenčí práci detektivů 87.revíru, tentokrát s laskavou podporou Ollie Weekse, která vede k odhalení pachatelů.
Jako vždy napínavé, stojí za přečtení!

ArwenAragorn
18.09.2023 5 z 5

81%

Výborná detektivka. Vyšetřuje se tady vražda prostitutky, u ní se angažuje Špekoun Ollie a pak vražda staré paní, kdysi slavné pianistky. To už patří 87. revíru a mně z toho bylo smutno.
Doporučuji

iceVS
12.07.2021 5 z 5

Téměř stoprocentní 87. revír...
Jediný důvod k mé nespokojenosti byl ten, že tentokrát v celé knize nikdo neodrecitoval Mirandu... :-)

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Dlaší příběh z 87. revíru, který se čte absolutně sám.

konicekbily
06.04.2020 3 z 5

Tentokrát to autor se souběžnými příběhy trochu přehnal, je toho více a mělo to vliv na kvalitu v závěru. S vysvětlením zápletek nejsem spokojen. Ale pohled na současnou kriminalitu v New Yorku bude asi reálný.

Disease
22.07.2019 4 z 5

Tentokrát je tu toho opravdu hodně, takže kniha působí jako taková ilustrace toho velkoměsta.

SilvieSisinka
15.08.2018 4 z 5

Tady se roztrhl pytel s vrazdama ;-) Napinavejsi detektivka nez normalne od pana Ed M :-)

playada
10.08.2018 2 z 5

Jednotlivé děje byly nedokončené.

MAXA71
14.03.2016 2 z 5

Mala som problém dočítať. Nadväznosť na jednotlivé úseky boli trhané a ťažkopadne písané.

detektivní a krimi romány

Evan Hunter (p)