Brokovnice

Brokovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2499/bmid_87-revir-brokovnice-E3V-2499.jpg 4 255 28

87. revír série

Žena středních let s nožem zapíchnutým v hrudi vypadá ve smrti o něco lépe než dvojice manželů střelená z blízkosti do tváře brokovnicí. To je však jen malá útěcha pro detektivy 87. revíru, kterým za jeden den přibyly hned dva případy, stejně jako to, že ten druhý se nejdřív jeví jako kombinace vraždy a sebevraždy. Vrah s brokovnicí zanechávající po sobě krvavá jatka je i ve zločineckých kruzích vzácností a nemělo by být tak složité přijít mu na stopu. Aspoň to si myslí Steve Carella s Bertem Klingem, kteří dostanou vyšetřování na starost, a brzy zúží okruh podezřelých na minimum. Jenže pachatel udeří znovu a útok přichází z nečekaného směru. Náhle se ukazuje, že za k nepoznání znetvořenými tvářemi obětí střelby z brokovnice se skrývá pravda mnohem komplikovanější a citlivější, než se zpočátku zdálo. A nepomůže ani, že se policisté záhy dopátrají jména, adresy a kompletní totožnosti pachatele. Nevěří, že by se po něm slehla zem, stejně jako zprvu nevěří opilci, který se v baru chlubí, že zabil jakousi ženu...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , BB art

Shotgun , 1969

Ivan F
04.09.2023 4 z 5

Starý dobrý 87. okrsok sa aj v tomto pokračovaní predstavuje v najlepšej forme a Carella zas a znova schytá - tentoraz poriadny úder do hlavy. Až mi je ľúto (aj keď je to len fiktívna postava), koľkokrát ho autor (asi literárny sadista), už nechal zmlátiť, postreliť, podpáliť, bodnúť a čo ja viem čo ešte. Príbeh je, ako býva Evanovým dobrým zvykom, priamočiary, úderný, bez akejkoľvek spisovateľskej vaty a nechýba ani trocha poetického vyznania k veľkému zlému mestu. Skrátka, akákoľvek kniha z 87. okrsku je stávka na istotu. Takisto sa čitateľ dozvie niečo zo zákulisia detektívnej práce z konca šesťdesiatych rokov minulého storočia a jednotlivé postavy sa postupne vyvíjajú, za čo buď autorovi chvála.

janina66
07.02.2023 5 z 5

Velmi zajímavý případ vražd a hodně nečekaný pachatel. Líbil se mi útok na Berta jeho dívkou a kabelou.
Vyslechla jsem audio.

raty
02.01.2023 5 z 5

87.revír se mi docela dostává pod kůži. V tomto díle už mě nepřekvapilo podrobné popisování detektivní práce, zato konec s vyřešením dvou popisovaných případů mě překvapil hodně. Dobré čtení - stará škola.

Hellboy
03.07.2022 4 z 5

15/2022 Příjemná jednohubka, Ed McBain byl skutečný mistr procedurálních detektivek. Dokázal naprosto dokonale vystihnout charakter svých postav pomocí trefně napsaných dialogů - skvělá práce. Co se týče samotné zápletky a jejího rozuzlení, nechci se tady vychloubat, ale tak nějak mě napadlo, že přesně k tomuhle to všechno směřuje. Je to dané tím, že jde opravdu o krátkou knížku, kde není moc postav. Vyšetřovatelé jsou Steve Carella a Bertram Kling, zavraždění jsou bohatí manželé Leydenovi, jejichž obličeje jsou dokonale rozmašírované výstřely z brokovnice. Následuje klasická pátračka, výslech podezřelých, sběr stop, což je občas ozvláštněno nakouknutím do soukromého života vyšetřovatelů. Shrnutí: zápletka sama je nesmírně jednoduchá, ale zároveň dokonale funkční, dialogy jsou naprosto perfektní, suchý humor funguje, stejně jako sebe-uvědomělé komentáře vyšetřovatelů (mysleli jsme si, že to bude něco komplikovaného, ale nakonec je to obyčejná vražda, jako vždycky) a popis dekadentní Ameriky, kde násilí jen kvete, je trefný. Překlad Jana Zábrany je bez chyb.

ArwenAragorn
18.06.2022 5 z 5

81%

Tři mrtví a senzační rozuzlení. To je další detektivka z 87. revíru. Musím opět připomenout některé skvělé dialogy, u kterých jsem se fakt nasmála.
Doporučuji, knize nemám co vytknout.

Jaruš7
30.03.2022 5 z 5

Audiokniha skvělá.
Je to už dost dlouho co jsem ji četla, a tak opáčko, zda si vzpomenu na pachatele, byl trénink mozku. Je ale fakt, že mi ta jiskra mimořádného literárního zážitku ze závislosti na tomto autorovi, zůstala v paměti.
Brokovnice je zbraň jenž má svá specifika. A pachatel tu nejzásadnější hrubě - podcenil, či naopak- využil ?
To je už záměrný, autorův mistrný kumšt, ve kterém, celou dobu čtenář plave.

Bezvadný.

heavy66
27.02.2022 5 z 5

Zapeklitě vypadající případ brutálně zavražděných manželů, zdánlivě bez jasného motivu. Sebevraždu vyloučí všímavý Carella na místě, ale nalezení pachatele zabere pár dnů perné detektivní práce a jeho totožnost překvapí detektivy 87.revíru stejně jako čtenáře této napínavé detektivky!

milary
12.02.2022 4 z 5

Zdařilá - jak už jinak - úprava, na ČR Dvojce pod názvem Modře vytetovaná dýka.
Nahodile vyposlechnuto, ale velká spokojenost s příběhem i obsazením. Mělo to spád, mělo to napětí a zachovalo si to charisma spojené s 87. revírem. Příjemné "opáčko"...

mi-380
03.02.2022 4 z 5

Podzim 1969, hospodyňka si při úklidu zpívá Penny Lane od Beatles, Klingova girlfriend dělá psychologický rozbor Zvětšeniny od Antonioniho, dívky chodí v minisukních, muži stále ještě v oblecích s klobouky. Kling s Carellou hledají vraha s brokovnicí, Meyer a Hawes řeší další vraždu, obě pátrání se nedaří, zato se nečekaně vyjasní záhada z roku 1965*. To vše autor pomocí břitkých a dobře odposlouchaných dialogů spojuje do další rychločetby ze života chlapců ze sedmaosmdesátky, tentokrát s mírně nesourodým dějem, zato s překvapivou tečkou.
85 % (zatím hodnotilo 209 čtenářů a jsme na průměru 84 %)

„Rozhlížím se, jestli tu nejsou nějací známí kriminálníci a vůbec, pozoruju ty typy. Co kdyby. Náhodou. To je nemoc z povolání.”
“Nepovídejte, jste nervózní,” řekla. “To jste tak nervózní z těch mých šatů?”
“Ale ne, jsou to moc pěkné šaty.”
“Chtěla bych mít tu kuráž, abych si je opravdu vzala na holé tělo,” řekla Anne a zahihňala se.
“To už by vás sebrali policajti,” řekl Kling. “Paragraf 1140 trestního zákoníku.”
“Co tam stojí?”
“Nepřístojné obnažování,” řekl Kling a zacitoval: “Osoba, která…

P.S. * spoiler: díl 19 - Nerozhodnost

jaroiva
01.01.2022 4 z 5

Standardní McBainovka. Starý dobrý 87. revír.

Zelený_Drak
25.11.2021 2 z 5

Poměrně brzy jsem uhodla, kdo je vrah, takže mě to moc nebavilo.

katka134
30.08.2021 5 z 5

Skvělá detektivka. Pachatel to měl dobře vymyšlené.

kapr
15.06.2021

(SPOILER) Trošku jiná detektivka nežli bývá obvyklé. Četl jsem šest autorových knih těsně po sobě, a tak jsem se jednak namlsal, ale zároveň si trošku i zkazil žaludek. Čtenáře čeká překvapivý závěr. Za značnou originalitu dávám autorovi tentokrát opět plný počet bodů. Pokud vyšetřím potřebnou chvilku, pokusím se přidat vhodnou citací. Autora i jeho hlavní postavu jsem vždy pokládal za známku kvality. Přečtení šestice příběhů těsně po sobě s tímto mým postojem do značné míry zacloumalo. Komentář píši se zhruba měsíčním odstupem od okamžiku, kdy jsem obě knihy (3 x ...,) dočetl. Prapůvodně jsem byl rozhodnut po dočtení všech šesti příběhů dát každému z nich stejně, čtyři hvězdy. S odstupem teprve doceňuji autorovu genialitu a dávám plný počet hvězd. Pokud bych chtěl hodnotit opravdu pečlivě a přesně, bylo by to za 4,6 z 5 možných.

tygřík2
28.01.2021 5 z 5

Tentokrát jsem se snažila pánům detektivům z 87. napovídat, ale nedali na mne. Alespoň jsem s nimi pobyla delší čas.

Laluska73
02.07.2020 5 z 5

Poutavá detektivka...dobré čtení

Andrea81
07.12.2019 4 z 5

Klasická oddechovka, není co řešit...

konicekbily
07.06.2019 5 z 5

Stará dobrá klasika z 87. revíru. Hezká zápletka, nezvyklé rozuzlení a podrobné vysvětlení. Krátka novela - a bez zbytečné omáčky. Oddechovka jak má být!

SilvieSisinka
16.10.2018 4 z 5

Klasická detektivka od Ed Mcbaina.Zápletku jsem uhodla hned.Časem i kdo to udělal.Prima čtení.

Abnička
24.05.2018 4 z 5

Knihu jsem začala číst s velkým doporučením, že je to opravdu bomba.
Osobně bych to takhle asi neohodnotila.. Kniha mi nepřišla zrovna moc originální, ale je taky pravda co by autor měl vymýšlet asi u 23.knížky z jednoho a samého oddělení detektivů.
Ale i tak - ten závěr byl zkrátka nečekaný! Je to spíše taková oddechovka - nic velkého od toho nečkejte.

Marfiel
16.01.2018 5 z 5

Skvělá detektivka. S dnešními technickými možnostmi by kriminalisté odhalili falešné stopy zřejmě daleko dříve, ale přesto rafinovanost provedení a překvapivý závěr dodávají této knížce stále na půvabu.

detektivní a krimi romány zfilmováno americká literatura

Ed McBain
americká, 1926 - 2005