7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace

7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61360/bmid_7-9-1836-ferdinand-v-posledni-prazs-vW1-61360.jpg 4 12 2

Češi měli císaři Františku Josefu I. velmi za zlé, že nikdy nepřijal českou korunu. Posledním korunovaným českým králem tak zůstal nemocný, takřka nesvéprávný Ferdinand V. Co znamenala jeho pražská korunovace v září 1836? Jak probíhala korunovační cesta a vlastní obřady, okázalé slavnosti i lidové veselice spojené s pobytem vídeňského dvora v českých zemích? Na tyto i další otázky odpovídá ve své knize historička Milada Sekyrková, která zároveň podává plastický obraz tehdejší Prahy stižené epidemií cholery, uvádí řadu zajímavých podrobností, ale dotýká se také následujících osudů „dobrotivého“ císaře Ferdinanda, jenž po své abdikaci strávil zbytek života v Praze, uznáván a milován Čechy jako poslední korunovaný český král.... celý text

Anjin
19.02.2020 3 z 5

Publikace je přínosná zejména co do podrobného popisu korunovačních oslav, při kterých je zde opravdu zaznamenáno s až udivující přesností, což si jistě vyžádalo dost studia, mnoho detailů. Naproti tomu, obávám se, že jinak je zde až příliš mnoho faktických chyb, jen namátkou označení arcivévody Ludvíka za Ferdinandova bratra nebo zaměňování dvou větví Ditrichštejnů.

los
22.11.2019 3 z 5

kupodivu jsem se dozvěděl zajímavé podrobnosti, o nichž jsem jinde nečetl

Praha 19. století korunovace

Milada Sekyrková
česká, 1966
2004  83%7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace
2016  0%Minerva 1890-1936 Kronika prvního dívčího gymnázia v habsburské monarchii
2006  0%Paměti a vzpomínky jako historický pramen
2020  0%Univerzita jako úřad?

Kniha 7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace je v