55 007 znaků včetně mezer

55 007 znaků včetně mezer https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84978/bmid_55-007-znaku-vcetne-mezer-lg9-84978.jpg 4 12 5

Nová kniha Ondřeje Buddeuse (* 80. léta) funguje nejen jako médium, ale jako fyzický předmět, který nese význam. Teprve v jejím celku se totiž vyjevuje smysl jednotlivých textů, které rozhodně nepostrádají obsah. Autor překračuje roli pisatele (podobně jako současní umělci instalují výstavy) a zasazuje svoje texty do kon-textu. Z množství slov vystavěl Ondřej Buddeus normální, tzn. dvojrozměrné texty, kterým dal třetí rozměr v podobě knihy. Pro čtenáře poezie to bude divná „sbírka básní“, 55 007 znaků včetně mezer ale umožňuje zajímavější a překvapivější způsob čtení.... celý text

lubtich
22.08.2020 5 z 5

Inovativní, nápadité, vtipné, hravé, s
přesahem! Co víc si přát. Sice můžeme nazvat první a třetí část jako samoúčelné chvástání, originalitu však zpochybnit nelze. Typograficky i graficky okulibá sbírka. A medailonek fakt úchvatnej.
Buddeusovu poezii si dokážu dobře představit jako vyučovanou ve škole - vyvolává ve čtenáři hravost a ten se přitom nemusí čochnit v lyrickém balastu.

(bitová poetika I)

To je okno. Výhledem se nekochej.
To je parapet. Nepokládej si na něj ranní čaj.
To je pracovní stůl. Neměl bys za něj usednout.
V knihovně jsou urovnány knížky podle určitého, léta budovaného pořádku. Těch se nedotýkej.

Toto je práh pokoje. Práh nepřekračuj.
V koupelně visí zrcadlo, do něj se nedívej.
Vana je prázdná. Nepouštěj ji.
Kapesní rádio, které tu tiše hraje, neposlouchej.

Sklenice s vodou na kuchyňském stole není tvá. Nepij z ní.
Toto je mladá žena, myje nádobí. Nesmíš ji opatrně obejmout.
To je lístek, který spadl na zem popsanou stranou. Nezdvihej ho.
Kabát v předsíni patří k určitému páru bot. Neoblékej se, ani neobouvej.

Dveře to bytu jsou zavřené. Neotvírej je.
Tady stojíš. Nestůj tady. Nejsi tu doma.
(2_26)

Lily101
06.02.2020 3 z 5

Hodnocení knihy básní bývá asi i odvislé od toho, jak moc jsme autorovo vyjádření skrze básně pochopili. Prvotní text je vskutku originální, ale ne úplně čtivý, obdobně poslední dvě strany knížky, kde je výčet slov pod sebou. Některé básně mi přišly buď nedořečené (á la 2_6 malinká rozkoš), kdy se něco popisuje, ale chybí řešení hádanky, co to vlastně je, aspoň tedy já-možná s ohledem na věk- jsem řešení neobjevila, nebo na mě byly zkrátka moc. Některé mi ale přišly zajímavé, proto hodnotím ***.

Lenka4
27.08.2019 5 z 5

Originální, nápadité, důvtipné pointy. To platí i pro literární útvar na samém začátku, který se nedá číst. Téměř každý tvůrce na sebe ve svém díle něco, zpravidla nechtěně, prozradí. O autorovi této sbírky tedy nyní již všichni vědí, že nebyl ve škole, když se probíraly přechodníky. Nebo byl a nedával pozor.
Poloplná báseň
Vozidlo ujede vzdálenost s
z místa A
do místa B
za čas t průměrnou rychlostí v
v malém a skončilo A
v malém B začíná B a léto
mezi nimi proužek asfaltu ve srovnání s Mléčnou dráhou
relativně úzký
člověk je přesto spokojen ve srovnání s bílými trpaslíky
Muž XX vyměřuje obvod světa malým volantem
Žena XY si povídá klouzaje očima po křivkách svých a krajiny
Notebooku dítěte XX brzy dojde šťáva
Hrubý domácí produkt
má jemnou vůni potu
a hladký povrch autosedačky
Co jsme mohli zapomenout doma?
Vypočítejte příklad.

gersie
24.02.2016 5 z 5

a když se podívám do zrcadla,
někdy mám pocit, jako by chtěl
něco říct. Někdy
ne.

Těžko se k takovým básním dá něco výstižně napsat. Určitě se najdou lidé , které tento styl neosloví, ale jistě také najdou mnoho příznivců........jsem jedním z nich. Kniha se mi moc líbí.

houston
30.10.2012 5 z 5

55 007 znaků včetně mezer? Ano, takhle nějak vypadá moderní (ne)poezie. Je to překvapivé, hravé, plné překvapení a inteligentních kliček. Rozhodně mnohem lepší, než nadhodnocované texty J. Těsnohlídka Juniora, s nímž bývá z nepochopitelných důvodů Ondřej Budeus často srovnáván.