50 největších lží a legend světové historie

50 největších lží a legend světové historie https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5958/bmid_50-nejvetsich-lzi-a-legend-svetove--TdB-5958.jpg 3 11 5

Ať už ze senzacechtivosti, politického kalkulu či obyčejné pomluvy, ať už náhodou či záměrně - historické omyly nám vrtají v hlavách tím více, čím déle bývají vyvraceny. Proto tahle kniha shromáždila ty nejdůležitější a nejblýskavější, nejzlomyslnější a nejvíce překvapující legendy, falza, omyly a spiklenecké teorie světových dějin - od starověkých dob do nedávné minulosti - které v tradované podobě tvrdošíjně přetrvávají ve veřejném mínění dodnes. Jejich vysvětlení a vyvozování není ovšem příležitost k suchému výkladu, nýbrž fakta zprostředkovává s velkým porozuměním pro historické souvislosti, a přináší daleko více zábavy, než byste možná na základě svých školních zkušeností čekali..... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Die 50 grössten Lügen und Legenden der Weltgeschichte , 2007

Hobo
17.09.2020 2 z 5

Silné zklamání. Povrchně popsané nevyjasněné záhady světových dějin, od takových otázek jako Byla či nebyla potopa světa či Byla či nebyla Atlantida, přičemž prostor, který jim byl věnován, byl tak malý, že v podstatě nemohl být opravdu rozebrán. Sbírka všeobecně známých historických příběhů, které nepřinesou nic nového a vlastně nakonec většinou přitakávají tradované verzi nebo konstatují, že nevíme (a už se nedovíme). S narůstajícími stránkami se jen stupňuje nuda. Vlastně jediná legenda, o které jsem nic nevěděl, byl mýtus, že úředním jazykem USA mohla být němčina, což vychází samozřejmě z toho, že autor pochází z německého prostředí. Nic opravdu zajímavého na tomto mýtu jsem však neshledal, neboť i sám autor to brzy shodil se stolu. A čím více se popisovaná událost týkala blízké minulosti (Kubánská krize, vražda Kennedyho, přistání na Měsíci, rozpad Jugoslávie...), tím více autor brání oficiální verzi...
A nechápu ani vydavatele, který na obálku umístil obrázek Akropolis, aniž by se o ní cokoliv psalo.

NoelHudson
12.05.2017 2 z 5

Knize by prospělo rozdělení na více dílů a větší rozpitvání každého tématu. Takhle to opravdu bylo povrchní a člověk si teď musí hledat informace o problému, který jej zaujal jinde. Zpichnute horkou jehlou.

MaxQ
30.11.2015 2 z 5

Ach jo, že já vždycky udělám takovou chybu, že si půjčím kompilát nějakých faktů a pak se divím, že jde o povrchní články, v tomto případě i dost nezajímavě napsané.

Chaos
10.06.2015 3 z 5

Zajímavé dokumentární počteníčko

tenax
08.04.2015 3 z 5

Každé „lži a legendě“ jsou věnovány zhruba tři až čtyři stránky. Popisy jednotlivých historických kauz jsou nenápadité, v podstatě opakují to, co je v každé jiné knize s podobným námětem. Ani závěry nejsou proto nijak překvapivé. Vše je podáno navíc nudným jazykem, plným floskulí a rádoby filozofických úvah, těžko říct, do jaké míry je to věc autora, nebo vina překladu. Rozhodně chybí ilustrace, které by knihu aspoň trochu oživily. S hodně přimhouřenýma očima slabé tři hvězdičky.

Bernd Ingmar Gutberlet
německá, 1966